| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu poate fi doar inchipuit sau imaginat de catre om? Dumnezeu e doar un personaj imaginar?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

In sfarsit un om care a pus punctu pe i. Normal ca e imaginar, altfel nu eram si noi mai bine?

73 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu cred in Dumnezeu.
-Daca la sfarsit se dovedeste ca nu exista - nu pierd nimic.
-Daca la sfarsit se dovedeste ca exitsa - castig. Enorm. Viata vesnica va fi in rai, si nu alaruri de Satan, cel care ne uraste atat de mult fiindca purtam chipul lui Dumnezeu.

Tu, daca nu crezi in Dumnezeu,
-daca la sfarsit se dovedeste ca nu Exista, rezulta ca nu pierzi nimic.
-daca la sfarsit se dovedeste ca exista: pierzi. Ajungi in iad.

Daca ar fi sa o luam asa, cine iese in castiga, si cine pierde?
Eu am sansa sa nu castig nimic, sau sa castig totul
Tu ai sansa sa nu castigi nimic, sau sa pierzi totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Arata superb... ti-o zic eu. Tocmai de aceea nu ar fi cuvinte sa Il descrii. Tu ceri o descriere omeneasca. El e divin.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Am crescut intr-un mediu crestin; am crescut in mijlocul unor ortodocsi care mergeau de doua ori pe an la biserica, dar in rest traiau impotriva pricipiilor bisericii. Fara voia mea si nesilit de nimeni am fost si eu ortodox. Deci cunostinta de Dumnezeu nu aveam nici pe sfert din cat ai tu acum, atat datoritei varstei cat si datorita dezinteresului pentru lucrurile spirituale.
Atractia pentru Dumnezeu a avut loc in timpul armatei, cand citeam cartea "Genoveva". Dupa eliberare, am avut aceeasi experienta ca si fata din titlul cartii; iar acest lucru l-am descoperit mai tarziu.
Am uitat de carte, si mi-am adus aminte denumirea ei dupa mai bine de 10 ani, si doar pentru ca unii imi cereau din curiozitate ce carte a fost aceea care m-a schimbat. Cunoasterea de Dumnezeu a continuat. Dar eu nu am recitit cartea, nici nu am mai vazut-o vreodata, nici pana in ziua de azi.
Cat desprea atractia fata de Dumnezeu, puteam sa ma opun. Dar nu am vrut sa ma opun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Nu poti vedea emotia ca pe un lucru, individual. Dar o poti vedea manifestandu-se. La fel, pe Dumnezeu nu il poti vedea cu ochii, dar il poti vedea manifestandu-se.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

Ok, deci am concluzionat ca nu ai dovezi ca exista. Doar asa vrei tu sa iti imaginezi. Noutatea pentru tine e ca imaginația ta... E doar a ta

| Ephraim a răspuns (pentru suntserios):

Nu îmi imaginez că există. Eu întreb, și îmi răspunde. Însă nu pot exprima răspunsul Lui aici în scris pe TPU; așa cum nu pot exprima iubirea aici în scris pe TPU. Insă o simt, deși nu o văd. Va scrie omul indragostit o carte, in care incearca sa exprime in simplele cuvinte, ce e iubirea, si nu va reusi. Caci sunt cititorii care o simt altfel, ei au avut alte relatii de-alungul vietii, alte prietene, pentru fiecare a fost diferita. Pentru unul a constat in incredere, respect. Pentru celalalt in sensul vietii, caci fara o persoana iubita, viata lui era doar un lucru fara sens, trist. Pentru celelalte milioane de cititori insa altceva, iar pentru cel ce a scris cartea, ceea ce a insemnat pentru el. Insa un lucru este cert, că dragostea exista, fară sa o vezi. Dumnezeu este dragostea ❤
Dumnezeu este raspunsul, nu il pot exprima; Caci este infinit, inceputul si sfârsitul; alfa si omega! Insa iti pot spune ca il poti intalni, daca doresti, iar tu facand asta, vei intelege tot ce spun, printr-un simplu sentiment. In acelasi timp ai putea sa nu intelegi nici daca ti-as scrie atatea carți, că nu cuprinde planeta aceasta atat de multe!
Crede! Este Real, la fel ca respiratia ta. La fel ca viata ta! El insusi dandu-ti aceasta suflare de viata! Laudat fie numele Lui!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Dupa cum spuneam. Ai crezut in dumnezeu ca asa ti s-a impus. Mai departe nu e nevoie sa continuam. Daca incercai toate religiile și ziceai tu ca dumnezeu e alesul mai discutam. Asa nu are sens.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca tu nu poți spune ceva concret despre manifestariile lui. Eu iti zic ca frica spre exemplu te face sa fugi, sa tremuri, sa transpiri samd.

| Maia55 a răspuns:

Da! Cred ca aceasta întrebare a indignat câteva persoane. Pana la urma suntem un popor de credincioși, nu? laughing) Suntem oameni, suntem diferiți și este normal sa avem păreri diferite. Hai sa acceptam asta. Este deranjat cum acei "credincioși" încearcă sa ne convingă ca este greșit sa gândim ca Dumnezeu este imaginar și nu exista.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

De ce pe îngeri i-a făcut inteligenți si capabili să-l vadă pe dumnezeu si pe oameni doar inteligenți?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Religia e o scuza pentru câștig nemuncit pentru valorificarea nimicului a muncii zero sau a trandaviei sau a imaginarului a muncii neproductive sau simulate. rolling on the floor

Dumnezeu a făcut lumea din nimic material. Multi religioși vor sa facă bani din nimic crezând ca astfel il imita pe dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Coccis = coada inceputa si neterminata? rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru Ephraim):

Dumnezeu spune in biblie ca nu poate fi văzut de către om. Omul are nevoie sa vadă si astfel dumnezeu nu-i lasa omului decât posibilitatea de a-si imagina pe dumnezeu in loc să-l vadă pe dumnezeu. Așa au apărut miile de religii si diferite figuri de zei care mai de care mai amuzante sau mai înfricoșătoare potrivit cu imaginația omului.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Nu era mai corect pentru om ca dumnezeu să-l creeze imaterial si sa il poată vedea pe dumnezeu in loc sa si poată doar imagina?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ajung mut daca as încerca sa spun cum arata dumnezeu sau mi s-ar strica tableta daca as încerca sa scriu cum arata dumnezeu? Tu cum ti-l imaginezi pe dumnezeu? Un bătrânel, o nebuloasa intergalactica?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca dumnezeu e doar un simbol al lucrurilor bune percepute de fiecare om in parte si in felul omului in cauza. Daca vede un peisaj frumos zice ca dumnezeu e natura. Daca e deznădăjduit considera siguranta ca un dumnezeu. Daca i se pare ca exista undeva ordine numește acea ordine dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

Lool, gata mi ai zis tu sa cred. Cred. Ok, am concluzionat ai cu tine. Nu ai dovezi, crezi ca asa ti sa impus si cam atat. Punct discutiei. Nu ai argumente, nu prea mai outem continua discutia

| Ephraim a răspuns (pentru suntserios):

Care e atunci scopul vietii tale? De ce ai aparut? Pentru ce traiesti daca oricum vei muri?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Coccis = semn al evolutiei, nu inceputa si neterminata. A fost candva o coada, n-am mai avut nevoie de ea si iat-o astazi, doar un rest.
Ce-i asa amuzant, oricum?

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Explicatia asta cu "n-a mai avut nevoie de ea" mi se pare o explicatie greu de acceptat. De unde au stiut celulele reproductive ca nu mai au nevoie de coada pentru celula ou ca produs al fecundarii?

Vorbeam din perspectiva unui dumnezeu imaginar si creator.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Pariul lui Pascal. Pacat ca e facut prin 1600 cand toate intrebarile de atunci aveau ca raspuns : "Dumnezeu", caci altfel ajungeai sa fii ars pe rug.

Asta doar ca un paragraf.
Adevarul e ca pierzi foarte multe in viata asta daca mergi pe aceasta premisa.
- trebuie sa ii iubesti pe toti, iar cand nu o faci, sa arati o bunavointa falsa fata de ceilalti
- trebuie sa iti negi invidia, cu ajutorul careia poti evolua
- miercurea si vinerea trebuie sa tii post, deci nu ai voie sa mananci nimic ce contine sau provine de la animal. (ma indoiesc ca vei zice ca tie iti plac foarte mult mancarurile pe baza de animale)
- trebuie sa mergi la biserica in fiecare duminica
- vei citi biblia ca sa te simti informat si probabil te vei uita la orice documentar pseudoreligios cu scopul de a te simti si mai informat

Iata, deci, din ultimele doua puncte cum vei pierde timp, timp sa evoluezi sau sa aduci un plus de dopamina in creier.

Deci, pierzi multe pe timpul vietii daca te consideri religios.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ephraim):

Traim pentru ziua de azi, nu pentru vreun scop inexistent.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Din cauza ca am ajuns sa stam in doua picioare, iar coada ne-ar fi incurcat.
Coada la mai toate animalele are rol de echilibru.

| Ephraim a răspuns (pentru Meme10Memu):

1. Nu poți să vezi ce fel arată casa ta, decât după ce ai pus cărămidă peste cărămidă. Până atunci poți doar să ți-o imaginezi. Doar dacă ai construit-o bine, ca să nu se dărâme în timpul construcției, vei ajunge să o vezi la final.
2. Nu poți să știi cum va arâta prăjitura ta, decât dupa ce ai gatit-o, până atunci poți doar să ți-o imaginezi. Și va ieși bună doar dacă ai făcut bine in fiecare pas al rețetei. Nu dacă ai lăsat-o 4 ore în cuptor, il loc de 30 de minute.
Nu poți să știi cum va arâtă copilul tău, decât după ce va fi nascut, până atunci poți doar să ți-l imaginezi. Și v-a ieșii bine, atunci când știi că l-ai conceput corect (adică așa cum se face, nu tu împreună cu un scaun, un bărbat sau un animal).
3. Nu poți să îl vezi pe Dumnezeu, decât după ce ți s-a terminat firul vieții, dacă ai fost bun și ai făcut totul cum trebuie!
Iar acum, vezi tu?
Așa sunt toate. Așa au fost făcute să fie. Așa au fost scrise. Așa și-a dorit Domnul. A făcut un început și un sfârșit pentru toate, apoi i-a dat sens. Adică te naști și mori, dar în timpul vieții, sensul tău e să faci bine, iar singurul bine este dacă respecți rețeta cum trebuie; pentru o viață bună și fericită, Biblia îți stă la îndemână, ea este cuvântul Domnului.
Altfel de ce trăiești? Pentru ce te-ai născut, și pentru ce mori? De ce nu ai o viață de robot, programat să faci ceva anume ci ești liber? Vezi? Nu poți da tu răspunsurile acestea, insă Dumnezeu ți le oferă. "Cine are urechi de auzit, să audă". El te-a făcut liber, nu un robot. Te-a lăsat să alegi dacă să faci bine sau rău, dacă să crezi sau nu, e alegerea ta ce faci, dar vei fi pedepsit dacă faci rău însă. Exact așa au fost Adam și Eva, care până atunci stăteau în aceeași grădină cu Dumnezeu; citat din Biblie, cu biblia în mână >>"Din toți pomii din rai poți să mănânci, Iar din pomul cunoștinței binele și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit! "

| Ephraim a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pentru asta traiesti tu, nu exista "Traim" asta al tau. Nu toti suntem ca tine, iar daca tu nu ai un scop, nu inseamna ca nimeni de pe planeta nu mai are.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ephraim):

M am născut, probabil ma voi reproduce si voi muri. Asta e scopul tuturor fiintelor de pe planeta. E un scop mai nobil decat sa fii sclavul unui batranel de pe un nor.

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chiar dacă suntem făcuți cu puțin mai prejos decât îngerii, noi ne bucurăm că suntem făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Îngerii sunt duhuri slujitoare; sunt puși în slujba noastră.
Găsești mai multe detalii despre îngeri în cartea "Adevărul despre îngeri" din aplicația EGW Writings 2.

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Doar îngerii pot vedea pe Dumnezeu Tatăl. Noi Îl putem vedea doar pe Domnul Hristos; nu acum, dar o să Îl vedem pentru că așa a promis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba pot. Cunosc niste tineri care au avut probleme serioase cu drogurile. Dependenti. Doar cu ajutorul lui Dumnezeu au scapat, si nu mai au nici o treaba cu ele. Asta e o manifestare a lui Dumnezeu in vietile lor. Sunt transformati, radiaza de lumina.
Ma cunosc pe mine. Am fost satanist. Stiu ce groaznic a fost cand ii slujeam lui satan. Nici o bucurie, pace si liniste. Doar groaza, ura si neliniste. Viata se ducea de rapa, si mi-as fi dorit sa ma sinucid. Mi se parea ca deja traiesc in iad.
Nici nu ai vrea sa stii alte lucruri. Ideea e ca Dumnezeu s-a manifestat in viata mea. Fara El...
Vointa nu te ajuta sa scapi de dependente. Dumnezeu da. Uite, manifestarea Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dumnezeu te face sa:
-iubesti pe cel care ar trebui sa il urasti (omeneste vorbind)
-sa ierti si sa uiti, asa cum El te-a iertat.
-sa raspunzi cu o floare, cand ti e arunca o piatra
- sa ai pace atunci cand toti in jurul tau sunt ingroziti
-sa fii rabdator cand ai tot dreptul sa te rastesti

Ar fi prea multe manifestari alr Lui de descris...

Dumnezeu te face o binecuvantare in loc de blestem.