| RAY a întrebat:

Care este diferenta intre un personaj imaginar vs Dumnezeu?
Vorbesc de dovezi stiintifice, care e diferenta?

Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

Niciuna
Ambele sunt doar in mintea individului

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Păi... l-ai văzut până acum pe Pârlitul cel Voinic sau pe unul dintre acele mere de aur (mâncabile cică)? Dacă nu, atunci: L-ai văzut pe Dumnezeu?

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Sunt fanatici care au vise cu iisus mai ales pocaitele virgine ))))))))))))))))))

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred, in fapt crestini nu stiu mai nimic despre biblie

| DeyCj a răspuns:

Nici una.

| SG1995 a răspuns:

Nici o diferență ambele versiuni nu pot fi dovedite doar că ultimul pare mai plauzibil decât primul, deoarece există o oarecare probabilitate ca Dumnezeu să existe.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar nu cel din vt sper

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Zeul crestinismului e la fel de real ca Zeus, Shiva, sau oricare alt zeu de genu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sectancti ce stiu, dar ei blasfemeaza biblia la maxim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cineva iti spune ca a testat si a aflat el ceva, il crezi? Afla singur daca vrei sa stii adevarul! Intreaba-L pe Dumnezeu ca te aude! El iti va raspunde!
Ferice de cine nu a vazut si a crezut!

| 6684464 a răspuns:

Personajul Imaginar nu a facut sa apara Universul laughing

| RAY explică (pentru 6684464):

Nici zeul tau fi calm

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Si nici singur, fi calm laughing

| RAY explică (pentru 6684464):

Conform vt
La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Macar zi ceea ce vrei sa spui cu asta...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Diferenta tine de ratiunea individului si de gradul de dezvoltare spirituala.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Un om rational nu poate fi spiritual decat un om nebun

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da. Pe masura ce aptitudinile intelectuale alte individului cresc diferenta incepe sa dispara, adevarul fiind ca ambele (atat divinitatea crestina cat si Mos Craciun) sunt idei nedovedite si nesustinute de niciun fel de dovada.

| benny7 a răspuns:

Trebuia să pui intrebarea la categoria stiinte, ca să oferim păreri si filosofi absurde, fără credintă ok. man