| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu poate fi doar inchipuit sau imaginat de catre om? Dumnezeu e doar un personaj imaginar?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

In sfarsit un om care a pus punctu pe i. Normal ca e imaginar, altfel nu eram si noi mai bine?

73 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu mi-L imaginez... Măreţ. Daca ma uit la stele, mi-L imaginez ca pe un Infinit. Daca ma uit la Ocean, mi-L imaginez ca pe 'ceva' de necuprins. Daca ma uit la Soare, mi-L imaginez stralucitor. Cand ma uit la apusuri, mi-L imaginez - "Magnific". Cand ma uit la un râu care susura, mi-l imaginez "Blând". Cand aud natura, mi-l imaginez "simfonie"
Cand ma uit la toate in ansamblu... El e armonia perfecta... cuvintele nu-L pot descrie. Totul totului tot ar fi putin spus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ephraim):

Bun, bun.
Unii mai traiesc pentru a face copii, altii pentru a descoperi, altii pentru a invata pe altii, altii pentru bani, etc.
Dar niciunul dintre aceste scopuri n-are vreo treaba cu prieteni divini imaginari.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ephraim):

Bun. Cand iti da "aceasta suflare de viata"?
In ce stadiu al existentei tale iti sufla el viata?
Toate celulele reproducatoare din tine si din sotia ta sunt vii. Cand va inmultiti, zigotul imediat rezultat este viu. Fatul este si el viu. Copilul nascut dupa 9 luni este viu.
In care stadiu al facerii da Dumnezeu viata daca toate celulele alea sunt vii pe tot parcursul procesului?
E absurd sa isi insuseasca meritele pentru ceva ce nu face el.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O persona cu un cod etic si moral bun face aceleasi lucruri din proprie vointa nu de frica sau pus de cineva.

| Ephraim a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai si cine a creat celulele? Cine il creeaza? Tu? Pe tine cine te-au creat? Parintii tai? Dar pe ei? Totul pana la Adam si Eva; Iar ei au fost creati de Dumnezeul nostru.

| Ephraim a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta nu inseamna ca trebuie sa fii ca ei; Tu trebuie sa traiesti pentru Tatal in primul rand, iar apoi pentru ce a randuit el sa traiesti, ca doar de aceea te-a creat. Sa iti faci o familie frumoasa, tu cu sotia ta. El a mai spus: "creste-ti si va inmultiti" si multe altele. Principiul de baza e ca noi de asta facem tot ceea ce facem.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ephraim):

Multumesc, dar nu pot accepta oferta ta.
Nu am nici Instagram, nici chef sa vorbesc despre ceva ce stiu sigur ca nu exista.

| Helper07 a răspuns (pentru Liviu):

Ei bine, daca El ar fi imaginar, si noi am fi la fel doar ca nu ar exista cineva care sa ne imagineze.

| Liviu a răspuns (pentru Helper07):

Parerile is impartite, eu asta cred, ca nu exista.Acum lumea poate crede orice. Oricum instinctul de turma nu e doar la credinta, e cam peste tot, sub mai multe forme happy Oameni care vor sa se rupa de turma si au alte idei diferite de ceilalti oameni, de obicei is pusi la zid si persecutati happy

| Meme10Memu explică (pentru Liviu):

De obicei ideile se impun cu arma sau cu forta. Daca nu functioneaza cu viclenia se apeleaza la forta.

| Helper07 a răspuns (pentru Liviu):

Imaginea de victima pe care ti-o faci nu un argument ci o scuza. Faptul ca esti diferit poate fi sau poate nu fi un lucru bun. Eu cred ca unii fac asta de ochii lumii. Prin "a fi diferit" am ajuns la legalizarea homosexualitatii si ai celorlalti din LGBT, droguri... Nu-ti zic sa fi la fel si sa cauti sa fii corect.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Adevarul e relativ.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Gresit, Dumnezeu exista pentru ca El este in fiecare din noi.

„În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea [înseamnă că deja el prelucra grâul şi îşi făcea pâine], până

Te vei întoarce în pământ, căci
din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi
în ţărână te vei întoarce". (Geneza 3 : 19)

https://www.youtube.com/watch?v=RdLVV0kmnGs

Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte.

Cine crede in Iisus il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el, cine nu crede in Iisus nu il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el.

https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA