| Andrei199618 a întrebat:

Dumnezeu vrea ca tu sa iti iubesti aproapele... Cine este "Aproapele"? Cei dragi? Sau semenii? Sau si cei dragi si semenii?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Iti dai seama ca daca prin "aproape" se intelegea "cei dragi", porunca nu putea sa vina decat din gura unui tantalau de prima mana.

"Iubeste pe cine iubesti." Asta nu e porunca, ci o prostie inutila.

| danay72 a răspuns:

Toti oamenii.

| AFR81 a răspuns:

Eu interpretez "aproapele" drept orice om, orice persoana de pe planeta asta, indiferent ca mi-e ruda, prieten sau nu.

| sublime89 a răspuns:

"Dumnezeu vrea ca tu sa iti iubesti aproapele". Cum exact ai tras concluzia asta? Ai citit biblia? Oare ar trebui sa ne iubim aproapele asa cum i-au iubit si evreii pe canaaniti?

| KamaSutra a răspuns:

Toti oamneii

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu nu iti cere absolut nimic!
Cea care vorbeste despre iubirea de aproape este biserica care a ucis zeci de milioane de semeni "apropiati" doar pentru ca nu acceptau sa inghita pe nemestacate minciunile si sarlatania religioasa.
Asa ca nu te lua dupa o biserica criminala care ucigand atatea milioane de suflete nu are competenta morala sa vorbeasca de "iubirea de aproape".
Asa ca iubeste-ti familia si pe cei care sunt buni si apropiati de tine, ca este culmea prostiei sa iubesti pe cei care-ti vor raul.

| Andrei199618 explică (pentru Dorugar):

"Asa ca iubeste-ti familia si pe cei care sunt buni si apropiati de tine, ca este culmea prostiei sa iubesti pe cei care-ti vor raul".
Aici mi-a placut cum ai gandit, cam asa este.

| Dorugar a răspuns (pentru Andrei199618):

Asa este normal! Ce ai tu sa iubesti toti criminalii islamisti din ISIS doar pentru ca ti-o cere o biserica care s-a dovedit a fi ea insasi cea mai criminala institutie din istoria umanitatii

| Jardelin a răspuns:

Eu zic asa cum spunea Parintele Paraian. Aproapele este, in primul rand, cel de linga tine, omul din preajma ta. Pe el trebuie sa-l iubesti pentru ca el intra in contact cu tine si are nevoie de ajutorul tau.

Orice se intampla sa fie in apropierea ta la un moment dat, devine aproapele tau, si pe el trebuie sa il ajuti si sa-l iubesti. Adu-ti aminte de pilda samarineanului milostiv. Samarineanul cel milostiv s-a intamplat sa ajunga in apropiere de un om talharit care se afla in agonie. Față de acest om aflat in necaz, smarineanul a manifestat dragoste si o mare omenie. Asa trebuie sa fim si noi.

Desigur ca asta nu exclude sa fim solidari si să sarim in ajutorul unor semeni aflati la distanta fata de noi. Spre exemplu, daca se intampla o catastrofa cum s-a intamplat recent in Nepal, noi putem contribui dupa puterile noastre pentru salvarea acelor oameni. Important este sa nu ramanem indiferenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste,pilda din biblie, cabd ucenicii au intrebat la fel ca tine. Iisus Hristos le-a raspuns.

| MrNob0dy a răspuns:

S-a referit la toata lume din jur nu doar la cei cu grad de rudenie te indeamna sa fii bun cu cei din jurul tau pentru ca cei din jur sa fie buni cu tine acum insa din pacate nu se mi aplica

| amina a răspuns:

Toti oamenii.Romani12:17-21