| GabytzGabytzu a întrebat:

Dupa ce moara cineva ai voie sa stai la calculator? mi se pare ciudat sa nu ai voie straight face

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

Mortul nu are nicio legatura cu laptopul, televizorul, tableta, telefonul sau alte electronice.

| danay72 a răspuns:

Nu are nici o legatura si toate sunt superstitii fara temei biblic.

| RAY a răspuns:

Eu am auzit ca nu poti face sex 60 de zile ca te vede mortul nu e placut sa gaci sex cu morti in jurul tau

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista niste chestii morale, etice... nu te apuci si asculti muzica sau te uti la comedii si razi cand familia e in doliu, asta e de bun simt... da in rest nu te opreste nimeni sa folosesti calc.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, ai voie dar nu sa asculti muzica.
Nu trebuie sa asculti muzica 1-2 luni.

| zurick a răspuns:

Da este foarte pacat mai ales ca asa a zis Dumnezeu in biblie despre calculatoarele care nu existau atunci.
(evident fals)

| Lizzu a răspuns:

Daca nu simti sa jelesti, nu jelesti.
Nu poti jeli doar de ochii lumii.
Fa ce simti.

Daca nu it-e apropiat, ci doar cineva indepartat atunci nu e nimic rau sa faci ce simti. E normal sa nu simtim parere de rau pentru moartea cuiva indepartat sau pur si simplu cineva cu care nu am fost asa apropiati in timpul vietii.

De ce sa nu ai voie?
viata continua vrem nu vrem.
Mortul ramane acolo, noi mergem mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul este al mortului?
Este bine sa astepti macar sa-l ingroape.

| Johndoe2023 a răspuns:

Daca moare cineva nu este nici o regula care sa zica sa faci sau sa nu faci ceva. punct.
fiecare "jeleste" in felul lui.
in diferite culturi se face petrecere cand moare cineva.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Johndoe2023):

De fapt exista si se numeste traditie, chestiile alea care se trasmit pe cale orala, si care inseamna cam tot in societatea romaneasca, si nu ma contrazice, ca sunt convins ca faci multe lucruri doar pentru ca asa trebuie, sau asa zice lumea

| Johndoe2023 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu te contrazic, dar fiecare jeleste in felul lui.
fiecare alege ce traditie sa respecte.
normal ca fac multe lucruri pentru ca asa trebuie.

| demonangel37 a răspuns:

Se spune ca daca moare cineva din familie se tin oglinzile acoperite si restul lucrurilor in care se poate reflecta iar neuitarea la tv sau alculator arata faptul ca ai iubit acea persoana acum 1 oglinzile se acopera pentru ca se zice din batrani ca sufletul intra in oglinda si ramane acolo blocat daca nu sunt acoperite, 2 poti sa te uiti la tv sau sa stai pe net sau la calculator atata timp cat nu asculti muzica sau chesti care sa creeze amuzament asta cel putin 3 zile maxim 7 saptamani acest lucru se datoreaza ca tii respect pentru acea persoana adica uite iti moare doamne fereste un membru al familiei sau cineva care iubesti foarte mult ai asculta muzica in memoria acelei persoane? cam asta e chestia in rest nimica...

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

laughing cine te-a pacalit? stai pe TPUwinking nu ai treaba cu mortii

| snake260889 a răspuns:

Ai voie. Daca ti-e ruda foarte apropiata e pacat daca asculti muzica.

| ralfy123 a răspuns:

Cine te-a prosit ca nu ai voie? laughing
Este o aberatie nu asculta ce zic alti, eventual daca ti-au zis parinti atunci stiu ei ce fac, mai bine i ascultiwinking
Bafta

| Toader_Alex_1989 a răspuns:

Daca mai esti copil de tzata si crezi in povesti nu ai voie.

| Constantin_Cristian_1999 a răspuns:

De fapt nu ai voie la calculator pana ce mortul nu e ingropat. Asta e un semn de respect pentru mort.(ori suntem suparati ca a murit mortu laughing ori nu mai suntem )

| Constantin_Cristian_1999 a răspuns:

De fapt nu ai voie la pc pana nu ingroapa mortul. Asta e un sem de respect pentru mort. (ori suntem suparati ca a murit mortul laughing ori nu m ai suntem)