| ßirGagaWelch a întrebat:

Dupa parerea voastra, se pot casatori doua persoane de religii diferite? Aici intra si ateii, agnosticii, marile religii ale lumii, cat si religile alternative.
Si nu, nu traiesc vreo poveste de dragoste sau ceva de genul, dar vreau sa vad parerile voastre.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
47 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

O persoana atee cred ca doar sunt si eu ateu gandeste rational,logic,orice discutie el va include ratiunea in ea,e greu ca pentru un ateu sa stea cu o persoana cum ar fi pocaita,ortodocsa nu prea cred ca conteaza la cat le pasa tinerilor religia din ziua de azi nu cred ca nu s-ar putea

relati perfecte
ateu, atee
ateu, atee -agnostic, agnostica
desigur asta nu garanteaza nimic
importanta e si iubirea, acea atragere chimica

| HueyFreeman a răspuns:

Bineinteles, dar totusi, casatoria bisericeasca mi se pare un ritual de prost gust, de altfel, ca si celelalte ritualuri inutile.

| vitbsk a răspuns:

Legal se pot căsătorii, poate la catolici se și permit căsătoriile inter-confesionale.

Dacă e vorba de mariile religii, în mod sigur unul sau amândoi, nu pun preț pe religie, că dacă ar susține fiecare religia lui ar ieși certuri.

D.p.d.v creștin există un singur adevăr, iar Dumnezeu sfințește doar căsătoriile făcute după legea cea dreaptă.

Argumente de genul ne iubim, se dizolvă după primele certuri și sfârșesc prin divorț.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Mai sunt și câteva probleme practice :

Cum se vor înțelege familiile soților între ele?

La nuntă vor sta la aceeași masă, asta dacă vin?

Cum se înțeleg soții cu socrii?

În ce religie se îngroapă un soț dacă moare înaintea celuilat?

Biserica soțului decedat va recunoaște căsătoria?

Ce va fi în sufletul copilului când va vedea că religia e ignorată de părinții lui?

Nu va devenii oare ateu și va vrea să încerce toate experiențele tari?

De obicei prozeliții vor atrage și celălalt soț spre confesiunea/religia lui.

De aceea nu e bine să te implici emoțional într-o relație care-ți propune ștergerea identității spirituale, pierderea mântuirii și nefericirea pe termen lung.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca se pot casatori. Totul este posibil, numai sa vrei!

| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Lady gaga inca nu ai cunoscut o persoana fanatica religios

| BlackSulphur a răspuns:

Dificil, dar posibil, atata timp cat te referi la casatoria civila. Cat despre relatie, asta depinde numai de ei si de caracterul persoanei! Este posibil chiar din alaturarea lor sa adopte ei un soi de religie hibrid in cadrul familie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sa vrei sa nu vrei sa-l convingi pe celalalt cu tu gandesti bine si el rau.

| traiescdeciexist a răspuns:

Da,dar exista si riscuri, certuri neintelegeri adica la cum e mentalitatea oamenilor din ziua de azi si cred ca dintodeauna ar fi imposibila o relatie perfecta lapte si miere...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu ma pot casatori cu un musulman! Pot face asta! Dar nu vreau laughing
Alta poate ar vrea...

| Mădă0611 a răspuns:

Atei, agnostici, budisti, da, in rest nu, cel putin asta cred eu. Daca au trecut peste faza de inceput, fiecare o sa-i vrea binele celuilalt. Un teist, crestin sa zicem, cand o sa apara o problema, o sa spuna ca e de la dumnezeu, "hai sa ne rugam si o sa fie bine", un ateu o sa stie ca nu exista asa ceva si o sa incerce sa ii demonstreze celuilalt ca nu exista motive sa se teama de ceva supranatural. Apoi teistii intre ei, cand o sa apara o problema, o sa spuna ca e pedeapsa pentru necredinta celuilalt. Religia e cea care desparte oamenii cel mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

S-au casatorit si ce

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ce muzica ascultai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Eu observ ca atunci cand vine vorba de credinte, cei carora le pasa se "sufletul" lor, fac cum ziceam, majoritatea.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cei rau in muzica asta, majoritatea o asculta, am crezut ca asculti ceva satanist care sa fi impresionat pe profele tale

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Isus asta sa inteleg ca sa imbracat de la Milano si sa bronzat in sahara de a devenit negru, judas e piesa mai faina

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu chiar, uite un exemplu, nu chiar in tema, dar prin zona. Am o ruda care a facut multe lucruri rele, si a venit intr-o zi pe aici, m-a intrebat ceva, apoi zice "lasa ca ajuta dumnezeu", am vrut sa-i zic cateva, dar mi-am dat seama ca n-am cu cine. Ma placea, cica, un baiat, crestin, dar nu "crestin adevarat", si tot vorbind tot zicea de dumnezeu, de cateva ori n-am zis nimic, apoi i-am zis cu sta treaba de fapt, nu exista, iti pui speranta in el degeaba, ceva de genul, am inceput sa ne contrazicem si sa ne certam.

Răspuns utilizator avertizat