| JIJ a întrebat:

Dupa traducator (sau alte chestii) ce biblie imi recomandati? argumentati

38 răspunsuri:
| vrelian a răspuns (pentru EmaS):

Stai asa.se pare ca nu ne intelegem deloc.nu am cerut info ce tu ai spus pe aici.eu atit iti cer.dar citeste cu atentie.tu acasa ai o biblie? o biblie de la biserica ta? sint sigur ca ai.e bine.atunci mergi si cauta o alta biblie de la alta biserica.nu veche de o mie de ani.o biblie din zilele noastre.si deschidele pe amindoua la acelasi capitol si vezi daca sint diferente de exprimare.adica d aca sint cuvinte difirete in cele doua biblii.eu nu vorbeam de biblii scrise acum o suta o mie de ani. vorbeam de cele traduse bineinteles.si uite cauti o biblie tradusa de Cornilescu si alta tradusa de Micu SAU ORICINE VREI TU.si le compari. poti sa faci asta? esti sigura ca in acele biblii traduse de cei doi sint folosite cuvinte diferite? INTELEGI CE SPUN, CE INTREB? asta vreau sa stiu. daca nici acum nu ai inteles si iar vii cu balarii mai bine ne oprim aici ca se pare ori eu nu stiu sa explic, ori tu nu intelegi nimic.scuzama dar nu vad de ce nu ne putem intelege.

| EmaS a răspuns (pentru vrelian):

Nu ne putem intelege deoarece tu nu doresti acest lucru. Cred ca o faci doar de dragul de a te contrazice si nu din interes pentru Cuvantul Domnului.

| riri2 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cea pe care o numesti tu oficiala se bazeaza pe cea a lui Milescu.
Dar pe cine numesti "sfintii parinti"?

| vrelian a răspuns (pentru EmaS):

Nici nu am spus ca o fac pentru cuvintului domnului.nici nu era vorba aici despre asa ceva.era vorba despre ce scrie in biblie.deci vorbim strict la biblie nu la ce semnifica sau cuvintul domnului cum spui.eu nu te intreb sa te contrazic cum tu spui.eu am spus ce am vazut si ce biblii am.acum tu ai venit si ai spus ca sint biblii care sint altfel.si eu am spus daca poti sa arati asta.deci nu vad ce contraziceri sint. apoi nu stiu cine [pe cine contrazice.eu cred ca tu incerci sincer habar nu am ce, dar ceva incerci.cred ca incerci sa te bagi in seama singura pe aici.de ce? pentru ca de discutat sincer nu prea vad ce ai putea tu discuta cu cineva.nu te supara dar se pare ca te cam depaseste acest site.se pare te depaseste orice discutie pe orice tema ar fi ea.cred ca locul tau este la biserica sa taci si sa asculti. orice om este dispus sa discute cu tine dar se pare ca nu prea are ce.inca odata iti spun imi pare rau ca o spun dar eu una te intreb si tu alta raspunzi.deci nu vom ajunge niciodata nicaeri pentru ca tu se pare ori nu vrei ori nu intelegi ce esti intrebata.asa ca o lasam asa si fiecare pe drumul lui.nu stau acum sa iti desenez.toate cele bune.

| tasmania a răspuns (pentru EmaS):

Vrei sa spui "fostul" preot ortodox Dumitru Cornilescu.

| EmaS a răspuns (pentru tasmania):

La momentul respectiv era preot ortodox!

| tasmania a răspuns (pentru JIJ):

Ar fi un exercitiu util, dar vei ajunge repede la batranete. big grin Eu recomand Biblia Mitropolitului Anania - cuprinde numeroase adnotari si scholii; daca vrei si ceva pentru comparatie, cauta Biblia ortodoxa de la 1914. Citit usor!

| tasmania a răspuns (pentru EmaS):

Oficial, poate. Dar din moment ce nu respecta invatatura Bisericii in care fusese hirotonit ierodiacon, nu putem vorbi despre chestiunea aceasta. Desi e de apreciat munca sa pe domeniul traducerii.
Pana sa fie combatut de Sinodul de la Niceea, si Arie credea ca e ortodox (ca invata dreapta credinta adica).