| SG1995 a întrebat:

"E adevarat ca gandirea mai avansata ne deosebeste putin de restul primatelor, dar si cimpanzeii au o anumita constiinta de sine. Isi recunosc propria imagine intr-o oglinda de exemplu. Si pot sa-i intreaca pe oameni la unele exercitii de memorie vizuala sau alte abilitati ale mintii. Cum iti explici ca exista aceste asemanari biologice intre noi si primate daca nu suntem inruditi cu ele?" - Sublime 2013

Deci dragi creștini, ia să vedem!

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

De exemplu, am vazut un material pe Youtube in care un grup de cimpanzei se scindeaza, in doua ''partide'' rivale, se separa, iar apoi pornesc un conflict, in final unul din grupuri este complet distrus. S-au comportat practic ca oamenii. Materialul se numeste ceva gen Razboaiele cimpanzeilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

Cimpanzeii nu sunt singurele animale care umbla in haite. Adica poate o sa ti se para prostesc, dar comportament similar am vazut personal si la caini. Este ceva natural. Nu inseamna ca maimutele se aseamana cu oamenii.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

E vorba de modul exact in care au procedat, de amanunte. Eu nu vreau sa imi intru in cont de aici, si e restrictie de varsta; daca cauti pe Youtube ''war'' si ''chimpanzee'', sunt mai multe documentare. Sau poti citi lucrari de etologia cimpanzeilor ( cea mai simpla e ''In umbra omului'') si separat lucrari de etologie umana; etologia celor doua specii este extrem de asemanatoare.

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DE UNDE STI TU ca maimutele SE RECUNOSC si nu vad un (o) confrate de specie? Ti-a spus tie vreo maimuta ce si cum. Sa te vad draga primato.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Se fac studii, bai maimuto! laughing))

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

DOVADA mai maimutoiule!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Exista mii de carti, biblioteci, studii, site-uri.
Este suficient un search:
https://scholar.google.ro/......s?/scholar

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

NU EXISTA NIMIC, sunt doar discutii despre activitati din anumite parti ale creerului dar aceleasi studii se fac si la. PISICI.
DECI nu ai prezentat nici o dovada, spui numai PROSTI.
Ascending projections of the cerebellar fastigial nucleus to the hippocampus, amygdala, and other temporal lobe sites: Evoked potential and histological studies in monkeys and cats

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Danute, maica, noi am mai discutat despre comportamentul tau labil! Cred ca si infantil! Dar esti copil, nu? Ce stii tu? Ai citit toate acele mii de carti pe care ti le-am prezentat?

Cand un om refuza stiinta, atunci nu mai are scapare!
Sper ca, in viitor, se vor strange ateii si oamenii de stiinta si vor arde pe rug crestinii care spun astfel de prostii fara dovezi! Ar fi ceva de vazut! Ironia sortii! Cum l-au ars pe Galilei, nu?

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ti-am cerut O DOVADA, nu comentariile tale idioate.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Prietene labil, o "dovada" are urmatoarea definitie de mai jos.

DOVÁDĂ, dovezi,. Fapt sau lucru care dovedește, arată, demonstrează ceva; probă evidentă, convingătoare, semn, mărturie. Loc. adv. Ca (sau drept) dovadă ca semn că. Poți să te duci unde vrei. Uite, ca dovadă, astăzi ieși din oraș, mergem la cîmp. Ca dovadă că așa este aduc și faptul că ți-am recunoscut totdeauna marile merite. MACEDONSKI, Expr. A da dovadă că. a demonstra, a dovedi că. Trebuie să știți însă, și pot să dau dovadă, Că pe vremea aceea toporul n-avea coadă. ALEXANDRESCU, A da dovadă de. a lăsa să se vadă (o atitudine, un sentiment, o însușire), a arăta, a vădi, a dovedi. Dădu dovadă de o mare agerime de minte. SADOVEANU Oamenii... îi daseră dovadă temeinică de prietenie. M. I. CARAGIALE, 103. Dacă n-ar fi vărsat întăiul pahar, ar fi dat dovadă de creștere rea. IBRĂILEANU, A. 158 Probă juridică. Fără îndoială că acuzatorul public... va aduce dovezile necesare ca să lumineze pe jurați. CAMIL PETRESCU, 593. În afară de dispariție, n-avea nici o dovadă materială de vina paznicului. POPA, Act justificativ, adeverință, înscris

Eu ti-am adus probe, inscrisuri, carti, studii stiintifice. Sunt pline bibliotecile. Tu iesi din casa? Ai citit vreodata carti? Stii ca te fac neprost? Nu folosesc doar ca opritor de usa!

Ai studiat la facultate? Cladirea aia mare? Ei bine, acolo, oameni mult mai destepti ca tine, care si-au dedicat viata STIINTEI, fac studii si cercetari. Stii ce sunt acelea STUDII si CERCETARI?
Sau esti doar alt prost crestin martir?

Intelege conceptul de DOVEZI STIINTIFICE sau si aici ai nevoie de DEX!
Cati ani ai si ce studii si ce mama dracului cauti aici?

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

" acolo, oameni mult mai destepti ca tine, care si-au dedicat viata STIINTEI, fac studii si cercetari"
SI? S-a spus ca maimutele SE RECUNOSC CA INDIVIZI cand privesc in oglinda, adica au CONSTIINTA, DOVADA.
Ori sunteti stapani pe vorbe ori sunteti asa cum ma faci tu: "labil psihic". P.S. Cand eu mergem prin Politehnica la diverse simpozioane tu ca fiinta nici NU EXISTAI, "dasteptu lu taticu".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

A te recunoaste in oglinda, stiintific, nu echivaleaza cu "a avea constiinta".
Stii ce inseamna constiinta? ce este? cum se cuantifica?
Esti analfabet functional? (cum intreba cineva pe aici) :)))

Puteai sa mergi si prin Havard. Cineva trebuie sa spele pe jos si acolo. Daca stii cazul cu pricina. Asta nu te face mai inteligent. In plus, daca mergeai la "simpozioane" si ai teorii in cap demne de neanderthali esti deja pierdut.

Revenind la intrebare, ai citit cele de mai sus? Crezi ca ai timp o viata intreaga? Esti om de stiinta ca sa iti poti exprima parerea?
Oamenii au evoluat din primate.

http://mythologica.ro/seria-evolutia-umanitatii-si-viitorul-ei/
https://mythologica.ro/evolutia-moralitatii-la-umanitate-si-viitorul-ei/
https://mythologica.ro/......in-viitor/

Dupa ce citesti astea mai discutam. Dar nu cred ca o vei face. Esti tipul ala de crestin fervent, jumatate nebun, jumatate paranoic care crede ca are mereu dreptate, ca detine adevarul, ca religia lui este cea mai buna etc etc.
Been there, done that!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Chiar dacă noi creștinii vom muri, minutele noastre de suferință nu se vor compara cu veșnicia voastră de suferință.
Tu ai vorbe de idiot.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Toata lumea moare. Toata lumea ajunge in acelasi loc. In pamant.
Alte pareri de acest gen se pot trata in spitalele de psihiatrie.
Multumesc, din nou, pentru compliment! laughing

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Mă tu ești amuzantlaughing
Dar râzi de tine fără să îți dai seama.
Ia spune tu cum a apărut universul si viața pe pământ?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Ma" poti sa ii spui cui vrei tu!
Rad pe banii mei.
Daca vrei raspunsuri, pune mana pe o carte. Du-te la scoala! Lasa internetul ca nu face bine!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu știu răspunsul..si nu știința îl dă.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu exista alt raspuns decat stiintific. Restul "raspunsurilor" se trateaza. Tot pe cale stiintifica. Asta se cheama medicina.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Răspunsul științific e fals frate.
Dar tu încă mai trebuie să evoluezi.
Că na încă a mai rămas gândire de animal în tine.laughing
Cine poate crede că dintr-un punct mai mic ca un atom care a explodat a creeat universul?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Stiinta nu da un "raspuns". Asadar, formularea de "raspuns stiintific" este gresita si arata cat de mult cunosti in acest domeniu.
Eu trebuie sa evoluez. Toti o facem. Chiar in timp ce discutam. Si toti avem inca gandire de animal. Raspunsul la stimuli precum frica, anxietateaa, furia sunt total animalici. Si vor ramane asa inca mult timp. Pana vom deveni Homo Deus, ne vom transplanta constiinta in organisme cibernetice sau vom emigra pe alte planete. Cine stie ce ne rezerva viitorul? Poate specia umana va disparea complet in urmatoarea suta de ani. Dar "Raspunsuri" in aceste domenii ne poate oferi doar stiinta.

Faptul ca tu nu intelegi stiinta te face sa-ti fie teama de ea. Este normal, oamenii aceepta greu necunoscutul. Mai ales la un anumit nivel mental. Aici intra in joc factori ca societatea, copilaria, infulenta parintilor, indepedenta emotionala etc.

Nimeni nu "crede" ca universul s-a creat dintr-un atom. Nici macar aceasta nu este teoria. Stiinta nu "crede". Ea cerceteaza, aduce dovezi, studiaza si indica modele pe baza observatiilor. Religia si credinciosii "cred" in lipta de altceva. Pentru ca nu pot pune punctul pe i.

Citeste mai jos, te rog, si invata ce este teoria big-bangului ca sa nu te mai faci de ras data viitoare:
https://mythologica.ro/......ru-prosti/
https://mythologica.ro/originea-si-evolutia-universului/

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Frate știința da răspunsuri pe baza cercetărilor.
Normal
Eu nu am ceva cu știința.
Dar dacă știința dă răspunsuri, la ceva ce si ei recunosc că îi depășește, nu poți spune că răspunsurile sunt corecte.
Nici ei nu afirmă 100%.
Dar eu în Biblie pot avea încredere 100%
Știi cum e, dacă Dumnezeu nu ar fi existat nici acele energii care au intrat în explozie, nu ar fi existat.
Dar voi vreți să spuneți că ele erau din totdeauna.laughing)
Ești penibil.
Tu nu știi ce susții laughing

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Frate", imi pare rau, dar cu siguranta nu ai citit nimic din tema pe care ti-am trasat-o. Este pacat ca nu intelegi nimic!
Ramai la "credinta". Este potrivita pentru tine. Intelectul tau nu poate trece de aceasta bariera! Iti doresc succes!

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Oamenii au evoluat din primate."
Asta visezi tu noaptea?
Daca niste idioti isi imagineaza ca asata este "evolutie" nu inseamna ca trebuie sa o inghit si eu. Daca va doriti cu nestramutare sa fiti urmasii maimutelor, poftiti in copaci.

| SG1995 explică (pentru danut):

Prietene vădesc că eşti incult şi nu ştii cum să atragi atentia este? Pune mâna pe o carte de biologie, de preferință scrisă secolul acesta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Te dai jos din copac, nu te urci! Dar lasa stiinta, ca nu-i de tine!

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Bine ca ati "descoperit" biologia in secolul 21. Noi ceilalti suntem niste inculti, cum oare ati ajuns pana aici mai dasteptilor?

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Se vede ca ai gasit stiinta "gramajoara" la baza copacului.

| SG1995 explică (pentru danut):

Folosindu-ne ceea ce tu nu pari să folosești, creierul!

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Degeaba il ai daca musca patineaza ca la hochei pe el.

| Mclaren12 a răspuns:

Gandirea avansata deosebeste multe. Ii deosebeste si pe unii oameni fata de majoritatea oamenilor.

"Si pot sa-i intreaca pe oameni la unele exercitii de memorie vizuala sau alte abilitati ale mintii."
Daca dresezi un om sa faca asta asa cum ii dreseaza ei pe maimute, cred ca omul poate ajunge mai rapid decat ele la exercitiile alea vizuale. Mai bine nu mai crede tot ce vezi la televizor.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu ne intereseaza cazul aparitiei tale, si ale eventualelor neamuri. Daca ai gandit ca ne dai pe spate cu o maimuta care se uita in oglinda, te-ai inselat.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Toți suntem animale. Oarecum toți avem asemănări. Fiecare specie.

| RaulAlmășan a răspuns:

Dacă Dumnezeu a creeat un animal cu o inteligență mai mare decât celelalte animale nu înseamnă că noi ne tragem dintr.un animal.
Dar dacă consideri că ai rude în grădina zoologică nu te contraziclaughing).
În primul rând sistemul solar si plantele sunt un sistem mult prea complex pentru a fi creeat dintr-o explozie.
Și omul e creat să nu poată trăi în condiții de animal.
Fiindcă ar muri.
Iar în Biblie sunt preziceri care s-au adeverit.
Dacă crezi în știință, stii că nu se mai pot forma alte planete în sistemul nostru din cauza gravitației lui Jupiter.
Si dacă nu ar fi Jupiter nu noi am fi bombardați mereu de asteroizi.
Iar în Biblie scrie că lucifer a vrut să fi mai mare ca Dumnezeu, sa își urce scaunul de Domnie mai sus ca al lui Dumnezeu.
Prin asta putem înțelege că Jupiter a fost creeat ca lucifer să nu își poată creea propria lui planetă.
Ti se pare o coincidență că pământul e așezat la distanța perfectă de soare, incat să nu se prăjească si nici să nu înghețe?
Dumnezeu există, fara urme de îndoială.
Teoria evoluției e falsă nici măcar savanții nu cred 100%in ea.
Si îți mai spun că Rațiunea umană nu se poate moșteni din animale.
O maimuță dacă o iei si o crești în condiții umane tot maimuță rămâne.
Cum poți crede că un animal a ajuns la gândire de om trăind ca un animal?
Fiindcă asta crezi tu, că oamenii au evoluat dintr.un animal.
Dumnezeu există și ne iubește pe toți și vrea ca noi toți să intrăm în împărăția lui.