| Acidacetilsalicilic a întrebat:

E adevărat că în România pocăit=ipocrit? E adevărat că 99% dintre pocăiți nu respectă în intimitate învățăturile creștine ci doar de ochii lumii?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu-i frumos, da-i sanatos, domnule Aspirina. SIGUR nu sunt 99 la suta. Dar trebuie sa recunosc ca nu este padure fara uscaciuni.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Esti tu ma pocait si noi nu stiam! laughing

In postarea anterioara spuneai ca iti place sa traiesti cum iti place, dar ca ai vrea sa ai parte de o inmormantare crestineasca. Inseamna ca ti-e frica de eternitate. Crezi ca Il indulcesti pe Dumnezeu cu o lumanarica si o coliva?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu? Doamne ferește! Eu sunt ateu dar așa am auzit de la alții.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Sigur nu esti tu ipocritul aici?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Ipocritul? Nu știu dar sigur nu sunt pocăitul.
Dumneavoastră sunteți pocăită doamna EmaS?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

De ce intrebati, domnule Aspirina?! Vreti sa va duc la biserica?

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Doamna EmaS, vezi că trișezi iar să trișezi e un lucru de care doar Satana se folosește! Ăsta e un obicei la dumneavoastră să postați un răspuns iar după ce primiți răspuns să-i mai adăugați ceva în plus pentru ca răspunsul la răspuns să fie pus într-o lumină proastă?
Doamna EmaS, sigur nu sunteți între cei 99 de procente?
Nu-i frumos cum procedați doamna EmaS!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Să nu-i apărați pe cei care s-au pocăit din interes, doamna EmaS că ăla e păcat mare!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Vă mulțumesc că nu m-aţi contrazis! happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Judecata este a Domnului. Barem ei s-au pocait, dar tu?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu nu!

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Vezi? Tu refuzi oferta lui Dumnezeu de mantuire?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Apropo doamna EmaS, tot eu vă deranjez cu o curiozitate : dumneavoastră când aveți dureri de cap vă rugați lui Iisus sau luați o Aspirină?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu imi place aspirina! tongue

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Eu nu refuz nimic; dacă nu trebuie plătit și e gratis ...cu mare plăcere. happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Mantuirea o poti primi fara bani si fara plata. Dar trebuie sa parasesti pacatul.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

M-aţi întristat doamna EmaS sad nu mai poate face omul un ban să-și cumpere adidaşi că unii preferă rugăciuni în loc de Aspirină. Trist!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Și popii, popii ei ce zic; cum mai trăiesc ei vieţile puturoase și pline de lux?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Iau un nurofen! laughing
Zambeste! Isus te iubeste! happy

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Noi nu avem popi, ci pastori!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Aaaa, preferați medicamente scumpe? Aveți bani mulți, doamna EmaS!

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Trebuie sa ai bani multi ca sa iti cumperi un nurofen?!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Nu-i nici o diferență între popă și pastor; doar că unul poartă rochie iar celălalt, costum.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Trebuie căci Aspirina are același efect dar e de 5 ori mai ieftină. ( și au inventat-o și nemții )

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

No las' sa traiasca si altii.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Aspirina nu are acelasi efect ca si nurofenul!
Pastorul nu e acelasi lucru ca Preotul ortodox!
Iar unii "pocaiti" ( Cuvântul din limba greacă tradus în limba română "pocăinţă" este metanoie de la [meta ] – a schimba, şi [noie] – minte, gândire. Deci, pocăinţa este o schimbare a gândirii, a conceptului despre viaţă.), sunt doar cu numele, ipocrizia fiind la ea acasa! Exact la fel (dar relativ mai frecvent) se intampla si in cazul celorlalte culte religioase din Romania si de pe glob!

| morningstar a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Altii... care ti-au spus povesti nemuritoare?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu-i frumos, da-i sanatos, domnule Aspirina. SIGUR nu sunt 99 la suta. Dar trebuie sa recunosc ca nu este padure fara uscaciuni.

| morningstar a răspuns:

Ce postare de 2 bani! Si ne spui si cine, ma rog a tras concluzia asta? Tu cu conceptia ta de discriminare religioasa? :O

| Mădă0611 a răspuns:

Asa am auzit. thinking

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu stiu daca sunt ipocriti, eu nu am nimic cu cei de alte confesiuni, ii respect fiindca cred in Dumnezeu si ei si incearca sa duca o viata buna.Dar au denaturat Adevarul ortodox sau catolic.Au cam denaturat invataturile, nu cred in Sf.Traditie,Sfinti etc. Ceea ce e eronat, fals, de condamnat(verbal, scris, la ce va gandeati?laughing Au respins si au interpretat Biblia exact asa cum au vrut ei.Nu e normal. Unele obiceiuri si credinte ale lor sunt gresite.Adevarul se gaseste in special in ortodoxie si probabil si in catolicism.Dar nu la neo-protestanti.Dar cum am zis nu am nimic cu ei si nimeni nu ar trebui sa aiba.Totusi mie imi plac cantarile si melodiile lor.Dar raman crestin ortodox pana la capat,cu ajutorul lui Dumnezeu.Ei au, sa recunoastem, o un mod de ''reclama'' agresiv, invita la studii biblice, dau carti gratuite(dar totusi agresiv).E laudabil ca ei cred in Dumnezeu si incearca sa fie mai buni.Dar cand e vorba de Adevar nu poti sa Il afli.Caci Iisus e Adevarul. Iisus asa cum este prezentat in ortodoxie si catolicism.Defapt exista Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica.In rest, culte, secte, neo-protestante si multe altele.Totusi e doar parerea mea ca Adevarul e numai in ortodoxie si catolicism.NUmai bine.Nu am vrut sa supar pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat ca fiind ateu ai pornit de la idei preconcepute si te-ai luat dupa toti prostii? e adivarat ca habar nu ai nimic despre pocainta, nasterea din nou si botezul cu foc si duh sfant? e foarte adivarat ca nefiind in adevar, nu ai cum sa vezi padurea din cauza copacilor fiindca asa patesc cei stupizi, asta ca sa fiu bland.iar aspirina in serialul las fierbinti e curva satului.are vreo legatura?

| Acidacetilsalicilic explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-a spus acest lucru chiar părintele de la noi de la biserică! Sunt ortodox măi nene și chiar dacă zic că sunt ateu, tot mai merg și la biserică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a spus popa ala de care zici, ca te poti pocai si naste din nou chiar si la ortodocsi? fiindca pocait si nascut din nou este cel ce a murit pentru pacat, nemai practicandu-l si traieste in Iisus Hristos cautand mantuirea sufletului si viata vesnica?

| rutanklan a răspuns:

Cum poti sa spui asa ceva? Ei? Dar sunt aproape niste sfinti!

| 31957319 a răspuns:

Sti care ii chestia cea mai frumoasa sa intalnesti acel 1% si sa te convingi care este calea. Sa realizezi ca fiecare urmeaza un drum diferit o cale diferita spre aceeasi destinatie. Cerceteaza sfintele scripturi si sa incercam cu totii sa ne caim si sa atingem pocainta. Iar raspunsul la intrebarea ta este... Convinge-te singur, cerceteaza si vei gasi adevarul chiar daca de cele mai multe ori el doare...

| Al99 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim.
Dar din intrebarea ta se deduce usor ca cel putin un ateu este ipocrit.