| missakihabara a întrebat:

E ceva rau sa nu crezi in Dumnezeu si sa crezi doar in proprile tale forte?

32 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

E bine nu e rau, cine zice ca e rau sa ai incredere in propria persoana e un...crestin...

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Da este. Fortele alea sunt date de Dumnezeuhappy

Stii cum se spune, NIHIL SINE DEOhappy.(''Nimic fara Dumnezeu'').

| savvy12 a răspuns:

Fortele tale sunt limitate, ale divinitati nu cred...

| GreenHouseEnquieries a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu nu vei mai intalni Viata Cea Vesnica...

| GRs a răspuns:

Crestinii ii multumesc lui Dumnezeu pentru orice, dar ei habar n-au ca de fapt ei au muncit pentru toate acele lucruri.

| Ninussu a răspuns:

Daca tu crezi în Dumnezeu şi El nu există, atunci nu ai pierdut nimic, dar dacă nu crezi şi El există, atunci ai pierdut totul.Esti om, prin urmare, esti o fiinta limitata. Nu ai avea putere fara Dumnezeu. Toate sunt de la El.

| shadovv a răspuns:

As vrea sa ti vad fortele atunci cand metalul iti strapunge incet nervul optic.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ninussu):

Spune-mi ca glumesti si nu-l citezi pe Pascal...Cum ma sa spui asa ceva? Sunt 2700 de zei, Daca Allah exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.In plus, pierzi o gramada de chestii daca respecti o religie tampita, n-ai voie sa faci zeci de lucruri...E trist ca oamenii inca mai folosesc gandirea asta.

| RobySz98 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ceea ce nu inteleg eu de mult:categoria asta este legata de religie, ce saracie cauta ateii pe aici? dar nu asta e problema, ci ca voi incercati sa-i atrageti pe altii! crede-ma, eu nu pot fi atras de voi pentru ca am fost atat de ajutat de Dumnezeu incat n-am cuvinte sa-i multumesc! si in plus chiar dorinte ascunse pe care nimeni nu le-a stiut mi-au fost indeplinite si chiar exista multe chestii care ma fac sa spun:"DOAMNE, MARE ESTI TU SI ORBI SUNT CEI CE NU TE VAD!"

| Ben00 a răspuns (pentru shadovv):

Unde ai auzit de experimentul asta?

| Thunderstruck a răspuns (pentru RobySz98):

Culmea, si ateii au dreptul la exprimare...Dar nu cred ca stiai asta, dupa ce ai spus acolo.De ce generalizezi cand zici ca toti incercam sa-i atragem pe altii? Eu n-am nici cea mai mica intentie sa fac pe un teist ateu, nu ma intereseaza ce crede lumea atat timp cat nu-mi baga mie pe gat.La 14 ani nu stiu cat de ajutat ai fost de dumniezo...La 14 ani si dupa avatar, cred ca dorintele alea ascunse erau mingi de fotbal, o prietena pe care s-o tragi de codite sau o tricicleta.

| relian a răspuns:

Nu este rau deloc, este chiar foarte bine pentru ca esti realist atunci cind crezi in fortele tale proprii.Stii pe ce te poti baza si ce poti face exact. Zicala lasa ca te ajuta Dzeu aia este pentru altii.

| Clape a răspuns:

Cu siguranta. Marea minciuna a lui Satana este ca poti reusi prin fortele tale proprii. O teorie mai interesanta nu e neaparat o teorie mai buna. Minciunile intotdeauna sunt siropoase si atrag enorm de multi oameni.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
E normal să fie realist cu raţionament şi să crezi numai în tine nu în fiinţe închipuite.
Pe curând!

| Ozanaf a răspuns:

Citeste: Ieremia 10:23 si vei afla raspunsul.

| RobySz98 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu nu joc fotbal, eu joc polo si pana in anul acesta cand m-am apropiat mai mult de Dumnezeu nu am avut nicio importanta in echipa, si nu cred ca e o coincidenta ca dupa ce m-am schimbat in atitudinea fata de Dumnezeu mi s-a intamplat sa ajung ceea ce doream inca de acum 4 ani de cand am inceput:sa fiu portar, chiar daca la aceeasi grupa de varsta mai sunt inca 3! si in plus fata pe care o plac dar ea nu stie m-a invitat sa o insotesc acasa lunea cand merge la bunica ei, eu rugandu-ma chiar in seara dinaintea acelei zile sa primesc o sansa sa ma apropii de ea mai mult in relatia de prietenie si cand simt sa-i spun ca o plac si sa vad daca imi va da o sansa.si mai sunt multe altele! si avatarul este datorita faptului ca eu tin cu steaua! si daca mai vrei iti spun si altele pe care voi ateii le-ati considera "coincidente"!

| Thunderstruck a răspuns (pentru RobySz98):

Exact cum credeam... Uite, sunt ateu, si mie mi s-au indeplinit multe dorinte care le consideram imposibile.Cant la chitara de mult timp si mi-am dorit una electrica, am facut rost, mi-am dorit o trupa, am facut rost, mi-am dorit un concert, am facut rost.Sunt 101% sigur ca daca nu te-ai fi rugat, tot aceleasi chestii s-ar fi intamplat.

| RobySz98 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hmm..si tu cati ani ai?

| Thunderstruck a răspuns (pentru RobySz98):

Am 17 ani.

| RobySz98 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Bn...tot nu m-ai convins, dar nu mai dezvolt subiectul! mai avem pana la moarte o viata de trait si atunci vom stii exact ce este adevarat!

| CryChristiAN a răspuns (pentru Thunderstruck):

AI trupa? V-as invita la nunta mea peste 10 ani.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Sa cantam niste metale, nu?laughing

| Siidney a răspuns:

Buna,crezi in amandoua si vei fi mai puternica

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

De ce ar fi ceva rau? eu asta fac si mi-e foarte bine.

| tasmania a răspuns:

Conform invataturii ortodoxe, omul nu are in sine puterea de a exista. Dumnezeu este sustinatorul existentei umane, El ne tine pe toti ca intr-o palma uriasa. Daca si-ar indeparta fie si pentru o clipa sprijinul, totul s-ar intoarce in neantul din care au si aparut tot prin lucrarea lui Dumnezeu. Vine un moment in viata cand stai si analizezi niste lucruri si vezi ce inseamna de fapt viata unui om: azi esti, maine poti sa nu mai fii. Azi poti face foarte repede si bine ceva, iar maine sa fii bolnav in pat. Religia ortodoxa este teo- si hristocentrica, adica nu omul este central in ea, ci Dumnezeu. A te increde in propriile forte e cumva ca si cum te-ai pune singur pe un soclu spre a fi adorat. Te faci propriul idol. Crestinul ortodox se roaga lui Dumnezeu sa-i dea puterea necesara de a merge mai departe si de a lucra cele bune si de folos sufletului si trupului. Fara Dumnezeu, omul nu poate avea nici o forta proprie (asa il contracareaza Hristos pe Pilat, zicandu-i: nu ai avea nici o putere asupra Mea, daca nu ti-ar fi fost data tie de Sus).

| Ninussu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dragul meu, nu este nicio gluma. Fiecare crede in ce vrea, unde vrea, cand vrea. Este strict problema lui. Eu, pentru ca fac parte din religia crestina, i-am dat omului un sfat, i-am raspuns cum stiu eu mai bine. Ce chestii pierzi daca respecti o religie "tampita"? Spune-mi? Ti se pare tie ca societatea in care traim este una umana, sau mai mult pare a fi o jungla? Ce pierzi daca respecti religia? Droguri, fumat, alcool in exces, sex non stop cu oricine, oricand? Astea-s chestiile? Imi pare rau mie daca ai indraznit sa spui ca e trist ca sunt oameni care gandesc ca si mine. Mai trist este ceea ce traiesti tu.Se pare ca pentru tine lucrurile pe care religia le promoveaza, si anume dragostea si credinta, de la care pornesc celelalte calitati care ne ajuta sa fim "umani" nu inseamna nimic pe langa tampeniile pe care le intalnim zilnic la tv si in viata reala. Intr-adevar, sa fii un om religios in ziua de astazi este un lucru foarte greu de indeplinit, mai ales pentru ca negarea lui Dumnezeu se accentueaza pe zi ce trece. Din experienta mea de pana acum iti spun, ca pana ce nu traiesti ceva care sa te convinga ca tot ce e in lume nu te poate ajuta indeajuns, nu reusesti sa crezi ca Dumnezeu chiar exista. Noi oamenii suntem tentati sa alegem partea usoara, anume pacatul, placerea... Pentru ca e mai usor sa nu crezi si sa faci ce-ti tuna decat sa cauti si sa incerci sa faci lucrurile cu calm si cu rabdare.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ninussu):

Tragi concluzii pripite...Ce chestii pierzi? Timp, cand te rogi la pererti, o zi din saptamana, duminica.Nu ma refer la chestiile bune care le promoveaza, de exemplu pacea. Poti sa fii pasnic si fara o religie.Eu nu traiesc cu droguri, alcool, recent m-am lasat si de fumat, dar nu stiu de ce ar fi rau sa fac sex. Daca vrem si eu si partenera nu are nimic rau daca ne protejam.Tu zici ca sa fii religios e greu? Poate ai terminat liceul, dar daca nu, du-te in orice clasa de liceu si zi-le ca esti ateu, sa vezi cum se uita si cum te fac satanist. Evit sa le spun prietenilor ca sunt ateu dupa multe faze neplacute pe care le-am patit. Iar te contrazic, e mai usor sa crezi ca un mos a facut lumea in 7 zile decat sa cercetezi, sa dezvolti teorii, sa gandesti.

| Ninussu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mosul ala despre care spui tu se numeste Dumnezeu. Sincer, nu pot intelege ce fel ganditi voi, cu cat avanseaza stiinta, cu cat se afla mai multe cu atat mai mult ar trebui sa realizeze lumea ca nimic nu se naste din nimic. Planetele alineate astfel incat caldura soarelui sa fie potrivita numai pentru viata pe Pamant si nu pe Marte sau Venus... Dragul meu, daca esti aici si imi scrii, daca esti revoltat pe lumea in care traiesti, daca nu te conformezi cu putinul pe care-l primesti din auzite, e foarte bine, nu-ti spune nimeni sa crezi daca nu simti, cauta dovezi, dar fii deschis fiecarui concept, nu te opune unei noi idei, afl-o, dezvolt-o si mai mult ca sigur Dumnezeu te va ajuta! Din cate am citit mai sus, ai 17 ani. E cea mai grea perioada aceasta, dar crede-ma, daca stii cum sa traiesti, stii sa te si bucuri de ea, si nu neaparat prin lucrurile materiale, tu chiar nu crezi ca dincolo de tot ce se vede trebuie sa existe ceva si mai frumos? Acel frumos este Dumnezeu, iar El exista in fiecare dintre noi, trebuie doar sa-L cauti, dar atat timp cat esti total impotriva si refuzi total sa crezi, nu ai cum sa Il gasesti. PAna la urma, chiar daca nu ar exista Dumnezeu, chiar crezi ca e asa de rau sa te aduni dupa o zi grea, plina de intamplari care te zdruncina usor usor si sa te rogi pentru o noua zi mai buna, pentru ceva la care speri? Pentru ca asta e credinta, un lucru pozitiv care mentine omul optimist si-i da putere sa mearga inainte. Pentru ca asta inseamna credinta in Dumnezeu, reculegere, autocercetare, speranta. Credinta se naste din dragoste, daca iubesti cu adevarat atunci vei ajunge sa crezi. Gandeste-te la toate regulile, din domeniul fizica cuantica pana la codul rutier. Nu crezi ca lumea ar deveni un haos daca oamenii de stiinta nu ar tine cont de fiecare formula, teorema, sau. daca fiecare ar merge cu masina dupa bunul plac, fara sa-i pese de semnele de circulatie? Unde s-ar ajunge? De asta sunt reguli, ca sa fie respectate, asa e si cu sexul, cel despre care spui ca nu are nimic rau, e o parte din viata noastra, dar sa nu uitam ca toate la timpul lor. Sa nu uiti niciodata asta: Dumnezeu ne-a oferit o viata, plina de libertate, aici, pe pamant, dar dincolo de asta, el ne ofera eternitatea, iar aceasta o dobandesti numai daca Il iubesti si alegi sa-ti traiesti viata cum te sfatuieste El( pentru ca nu esti obligat). Si cum cea mai mare realizare necesita cel mai mare efort, asa e si cu eternitatea, trebuie sa o meriti ca sa o castigi. Si asta este motivul pentru care am spus ca e foarte greu sa fii religios, din cauza viciilor, a societatii care iti impune sa nu crezi in Dumnezeu, care te marginalizeaza daca nu te supui unor reguli murdare, pentru ca azi, iti amintesti de Dumnezeu si apelezi la El doar atunci cand realizezi ca nimic din ceea ce atingi, mirosi, pipai nu te mai poate ajuta. Mult succes in gasirea drumului tau!