| Raniia a întrebat:

Crezi ca Dumnezeu este implicat in succesul muncii tale? De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

In toate lucrurile de natura spirituala, Dumnezeu e alaturi de noi si ne ajuta, dar si in celelalte domenii, daca-i ceri ajutorul si e in armonie cu voia sa te asculta. 1Ioan5:14

27 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sincer sper ca un ''Dumnezeu'' sa nu fie implicat in succesul crestinismului, care si-a pierdut stralucirea cazand in faima si avere.

| gabri80el a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Si Solomon avea avere dar avea si intelepciune. Si nu numai el. Oare Dumnezeu a fost implicat?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru gabri80el):

Culturiile noastre se incruciseaza cand vine vorba de istoria lui Solomon.
Religios vorbind Da.

| gabri80el a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Din punct de vedere istoric din cate stiu Biserica a influentat pozitiv poporul roman aparand tara in numele Domnului.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru gabri80el):

Iar acum...ce a ajuns biserica?

| gabri80el a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Uita-te in interior si vei vedea ce a ajuns. omul se uita putin in exterior si imediat trage concluzia

| OOOLEOOO a răspuns (pentru gabri80el):

Ma uit in interiorul bisericii si vad oameni pierduti, ma uit in interiorul ''nostru'' si vad adevaratele temple si biserici.

| gabri80el a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Atata timp cat omul este in Biserica nu este pierdut.
Cel bolnav se duce la doctor daca se imbolnaveste nu cel sanatos

| sabin89 a răspuns:

Nu cred. Pentru ca daca ar fi, atunci este implicat si in insuccesele mele. Si atunci, cum? Se implica in tot ce fac eu? Eu nu mai fac nimic de capul meu?

| Raniia explică (pentru sabin89):

Da,ochii lui Dumnezeu cad pe lucrarea mainilor noastre.

| gabri80el a răspuns (pentru sabin89):

Se implica in functie de gandurile tale

| Thunderstruck a răspuns:

Nu, cu siguranta nu, daca ajung sa am un job bun, ajung sa-l am pentru ca am invatat, nu pentru ca m-a ajutat un zeu.

| gabri80el a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cu mandria poti pierde si ce ai invat

| Thunderstruck a răspuns (pentru gabri80el):

Te rog sa nu mai comentezi la raspunsurile mele pana cand nu-mi demonstrezi ca exista vreun zeul tau.Mersi.

| gabri80el a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce demonstratie mai mare poti avea daca nu viata insasi chiar daca este traita in pacat. de ce? Pt. ca Dumnezeu iubeste omul

| Thunderstruck a răspuns (pentru gabri80el):

Pe mine m-a creat Poneiul Roz, asta-i o dovada clara ca el exista, faptul ca noi existam.

| Mădă0611 a răspuns:

La mine nu, dar in general, pentru cei care cred, da, se numeste autosugestie (pozitiva si inconstienta), de aici optimismul, resemnarea si puterea.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Mădă0611):

Se pare ca pentru tine "autosugestia" este cuvantul preferat. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Nu, muzica e, dar asta e raspunsul la multe intrebari, de obicei la cele care tin de credinta, in orice, chiar si superstitii, vraji s.a.m.d.

| Narfundo a răspuns:

Diavolul este implicat in succesul meu momentan.Cand nu voi sluji diavolului, atunci probabil succesul va veni de la Dumnezeu, pana atunci mai estetongue

| Raniia explică (pentru Narfundo):

Slujitorii rezista incapatanarii.Anunta-ne cand ridici un steag alb...

| GRs a răspuns:

Nu.Dumnezeu nu imi da cunostintele de care am nevoie daca ma rog la el, eu le obtin prin studiu.
Daca te rogi sa reusesti ceva e inutil.Trebuie sa inveti si sa incerci. Depinde de tine nu de Dumnezeu daca vei reusi.

| Raniia explică (pentru GRs):

Nu te socoti singur intelept.

| GRs a răspuns (pentru Raniia):

Mai vezi oameni intelepti in ziua de azi? laughing

| gabri80el a răspuns (pentru GRs):

Inseamna ca prin cunostintele tale ne poti aduce ploaia la timp

| gabri80el a răspuns (pentru GRs):

Sunt dar depinde unde te uiti acum.Nu spuneai tu "Depinde de tine nu de Dumnezeu daca vei reusi". Deci depinde de tine unde te uitihappy

| gabri80el a răspuns:

Da, datorita rugaciunii. Cere si ti se va da