| anonim_4396 a întrebat:

E corect / normal ca, un pastor care administrează o "biserică" să mai aibă și alte surse de venit pe lângă colectă?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e nici corect, nici incorect la modul abstract. Totul depinde dacă el respectă normele bisericii și normele legale.

| sierra1 a răspuns:

Săracul, ar mânca și el... un cozonat (bleah, era să zic "pită")

sursele de venit sunt fiscalizate?

| mentholinks a răspuns:

Pai n-ar trebui sa existe colecta.

| Lukasssz a răspuns:

In Romania orice e posibil.

| CIaudiu a răspuns:

Corect, nu stiu. Normal? In Romania da.

| SingleForOne a răspuns:

Banii pentru biserica sunt pentru biserica, nu pentru preot si personalul. Acesta ii foloseste in scopul unor achizitii bisericesti sau "inapoiaza" acei bani in societate sub alta forma (adica, sa ajute bolnavii, sarmanii, oamenii in varsta, animalele, etc... ceea ce nu prea se intampla, desi ar trebui).

| 19flo79 a răspuns:

Are voie oare sa semene plante in gradina si sa le foloseasca?
Are voie sa munceasca si altceva ca sa isi imbunatateasca nivelul de trai lui si familiei.
Evidend ca poate face orice daca este legal. Poate fi chiar un bun exemplu prin asta!

Răspuns utilizator avertizat
| clau44 a răspuns:

Toți fac la fel, indiferent că este pastor sau popă!