| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E oare adevarat ce se spune ca atunci cand mori inainte de judecata Dumnezeu iti arata viata pe care ai avut-o pe un ecran ca sa vezi greselile si realizariile tale si pe urma incepe adevarata ta judecata? este s-au nu asa, ori e doar o teorie?
Credeti ca exista iadul?
exemplu:
filmul Spawn cand personajul principal ajunge in iad ca sa rapuna raul.
https://www.youtube.com/watch?v=wH7Q2y9iKPU

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Biblia spune ca omului ii este randuit sa moara o data, dupa care sa fie judecata (Evrei 9, 27). Nu stiu daca omul vede ca pe un ecran "greselile si realizarile lui"..., nu stiu sa existe asa ceva in invatatura Bisericii Ortodoxe a lui Hristos. "Biserica Dumnezeului celui viu este stalpul si temelia adevarului" 1 Timotei 3, 15
Toata invatatura duhovniceasca trebuie primita de la Biserica si de la oamenii ei cei sfintiti si hirotoniti: episcopi, preoti, diaconi, teologi, nu de la secte! Sectele invata gresit si rastalmacesc Scripturile spre pierzania lor!
Sa credem lui Hristos care a spus ca Biserica Sa nici portile iadului nu o vor birui (Matei 16, 18)! Sa nu credem sectelor! Cine crede sectelor, nu crede cuvantului lui Hristos, care este adevarul.
Iadul exista! Biblia spune asa: "Caci nu vei lasa sufletul meu in iad, nici nu vei da pe cel sfant al Tau sa vada stricaciune." Fapte 2, 27
"Mai inainte vazand, a vorbit despre invierea lui Hristos: ca n-a fost lasat in iad sufletul Lui si nici trupul Lui n-a vazut putreziciunea." Fapte 2, 31
Sectele sunt fiara cu coarne asemenea mielului! Apocalipsa 13, 11

| Superior a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Iisus nu are o biserica sau o religie, religiile strica relatiile dintre oameni.

| danut a răspuns (pentru Superior):

Are, sigur are o religie, scrie in Biblie.
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Superior):

Crestinismul marturiseste credinta in Dumnezeu in Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, dar si credinta in una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica, asa cum scrie in Crezul niceo-constantinopolitan (325-381). Bineinteles ca nu s-a auzit de asa ceva la secta adventista... Ereziile sunt printre cele care dezbina pe oameni si ii indeparteaza de la calea adevarului, care este Ortodoxia.

| danut a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Fugi cu ursu de aici, de aceia dau buzna preotii ortodocsi la adventisti. A nu stii, iti spun eu de ce fiindca adventistii cred si RESPECTA Crezul Crestin (ala la care te referi) fata de ortodocsi care DOAR il recita dar de respectat NICIODATA, nici enoriasii si nici popii. Si daca nu crezi putem discuta in baza Crezului.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru danut):

Numai gunoaiele cad din Ortodoxie si trec la eretici, inclusiv la cei adventisti! Nu eu o spun, ci a zis-o mai demult parintele Arsenie Boca. Numai cei carora le place intunericul ereziilor si al minciunilor adventiste marca h.g. white, trec la adventisti.
Cui ii place lumina adevarului, ramane la Ortodoxie sau vine la Ortodoxie.
Tu nu respecti niciun Crez, vezi-ti de treaba, adventistule! Crezul spune ca Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, insa voi adventistii o huliti pe Nascatoarea de Dumnezeu! O sa dati seama pentru asta la judecata cu care o sa va judece Fiul ei, Hristos Dumnezeu! Si in general voi huliti tot ce este sfintit de Duhul Sfant: icoane, preoti, moaste, Biserica. Sectele sunt nascocirile diavolului, pe care L-a infrant Hristos pe Sfanta Cruce.

| danut a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Si in general voi huliti tot ce este sfintit de Duhul Sfant: icoane, preoti, moaste"
Nu mai spune, iar voi il HULITI chiar pe Dumnezeu calcand porunca a doua :
4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele.
Si unde a spus Domnul Hristos sa ne inchinam la HOITURI si CADAVRE mai pupatori de schelete?
Daca citeai Biblia aflai ca Dumnezeu va parasit de 2000 de ani ca biserica dar la voi nici Popi nu citesc Cuvantul darmite voi. Sunteti demult istorie.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu atunci cand mori ci la Marea Judecata care va avea loc in viitor. Fiecare din cei ce vor avea parte de acea Judecata va fi REANVIAT si va fi Judecat dar inainte i se va arata filmul vietii lui cu toate vorbele, gandurile si fapte avute sau facute de respectivul. Practic nu va fi un film ci o prezentare ce depaseste imaginatia umana. Iadul NU exista.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

De unde stii asta? Ai experimentat?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu ai EXPERIMENTAT trecerea de la maimutoi la om? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ti-am mai zis ca omul are stramos comun cu maimutele.De ce cimpanzeii si gorilele au 98 din ADN-ul nostru?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Si atunci cum vor fi pedepsiti cei care fac rau daca iadul nu exista?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

La Judecata Finala prin ardere. Biblia spune ca Pamantul pe care locuim acum, chiar tot sistemul solar va fi distrus prin FOC. Biblia spune ca Dumnezeu va crea un NOU Pamant pe care vor locuii oamenii.

| danut a răspuns:

Si cu sobolanii daca nu stiai, de aceia se folosesc in experimente medicale. Sa intelegem ca poti provenii dintr-un sobolan? rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este doar o poveste, nu teorie.
Iadul este un tărâm, o zonă tot din poveste.

| anonimg a răspuns:

Cei care au murit împăcați cu Dumnezeu vor trece din moarte direct la viață veșnică atunci când Domnul Hristos va veni pe norii cerului.

| Superior a răspuns:

Iadul exista cel mult ca un purgatoriu.

| Panamax a răspuns:

Sunt sigur ca suntem aici ca sa evoluam, si cand ne intoarcem ni se arata filmarea.
Dar nu are nicio legatura cu asazisul zeu biblic si asazisul sau fiu din flori.

| Octavian199 a răspuns:

Ecran 3D, sau? rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

OLED, de Samsung.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

4d

| Mircea08 a răspuns:

Nu este adevarat, este imaginatia unui increzut care crede ca le stie pe toate
In ceea ce popular este numit "rai" sunt lucruri pe care lumea nu le-a mai vazut si de care nu a mai auzit, prin urmare in rai nu sunt monitoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este adevărat. Când murim ne trece toată viaţa prin faţa ochilor. Dar, iadul nu e făcut pentru noi, ci pentru draci.Asta e ce-a mai mare frică a lor, să nu ajungă acolo.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Drumul sufletului după moarte.
Explicat din punct de vedere creștin pas cu pas https://youtu.be/v4imS5Vjw08