| SaveTheNature a întrebat:

E pacat daca nu ma rog la sfinti? sau e alegerea fiecaruia?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inchinatorii adevarati se vor inchina in Duh si Adevar ca astfel de inchinatori doreste si Tatal.

| Esperança a răspuns:

Care sfinti ca unul singur e Sfant DUMNEZEU!

| Arthur a răspuns:

În religia Ortodoxă : " Cinstim pe sfinţii lui Dumnezeu căci ei, prin puterea lui Dumnezeu, fac minuni mari preaslăvite, după cum au făcut Moise, Ilie, Daniel, Sfinţii Apostoli Petru, Pavel, Ioan Evanghelistul şi toţi ceilalţi apostoli şi sfinţi despre ale căror fapte şi minuni arată Sfînta Scriptură şi Sfînta Tradiţie a Bisericii lui Hristos. "
Ai mai mult aici : http://paginiortodoxe2.tripod.com/......tilor.html

| razvanz_7509 a răspuns (pentru Arthur):

Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujeștesti.

Respecta porunca 2, caci este incalcata de toti preotii din biserica cei care fac imagini. dupa sfintii vai de ei!
nvata si tu si iubeste-I pe toti si imbratiseaza-i.

Acum stim si noi cate un pic ce inseamna Iubirea…

Iubeste-I, Iisus ii iubeste, daca esti al Lui iubeste-I si tu.

Ei sunt aproapele tau si Iisus iti porunceste inca o data sa ii iubesti cu dulcea iubire cu care El te iubeste pe tine…

Iisus ii iubeste cu iubire coplesitoare pe toti oamenii...

Doamne suntem candele vii aprinse de vapaia focului iubirii Tale...

36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?

37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.

38. Aceasta este marea si intaia porunca.

39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii. Mat 22

| Arthur a răspuns (pentru razvanz_7509):

Prietene, este din punct de vedere Ortodox şi Catolic ceea ce ţi-am răspuns eu. Cunosc şi celelalte puncte de vedere aparţinând altor religii şi secte.
Nu vreau să intru în contrazicere pe această temă.

| SaveTheNature explică (pentru Arthur):

Tu esti cel din poza?

| Arthur a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ce legătură are răspunsul cu poza?

| SaveTheNature explică (pentru Arthur):

Pai voiam sa-ti fac un compliment, caci arati binewinking

| razvanz_7509 a răspuns (pentru Arthur):

Prietene. Eu zic despre porunca a 2, nu ca sunt ortodox sau catolic, iti spun ca porunca a 2 este incalcata in bisericile ortodoxe si catolice, dar cei ce se pocaiesc Vor intra in imparatia cerurilor inaintea ta, Cei care se roaga cu mana catre cer cu genunchi ingenunchiati, asta da rugaciune si ori de cate ori ma rog eu RUGA MIE ASCULTATA, dar orice preot nu mai exista preoti ca pe vremurile lui moise sau avraam. Ci de fapt toti sunt niste slujitori ai satanei... Omule Trezeste-te

sus a zis, "Este o armată invizibilă de forte diavoleşti care noi nu îi vedem acum aici, demoni, ca duhurile rele de boală." "Du-te!" a zis demonul mai mare celor mai mici Drăcuşori si diavolilor. "Faceţi multe lucruri rele. Spargeţi case si distrugeţi familii. Amăgiţi Creştinii slabi, si daţi învăţături mincinoase si conduceţi pe o cale greşită pe cât mai mulţi. Voi veţi avea răsplată când vă veţi reîntoarce. Nu uitaţi, trebuie să vă feriţi de cei ce au acceptat cu adevărat pe Isus că Mântuitorul lor. Ei au putere să vă scoată afară. Mergeţi acum dealungul pământului. Mai am o mulţime încă aici si pe alţii care îi trimit. Nu uitaţi, noi suntem slujitorii Prinţului întunericului si a puterilor văzduhului La acestea, duhurile rele au început să zboare în sus şi afară din iad. Uşile de sus ale piciorului drept al iadului se deschideau si se închideau rapid când îi lăsau să treacă. De asemeni, unii se duceau şi se întorceau pe pâlnia prin care noi am venit jos

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

E pacat sa te rogi la toti prostii!
Fii tu insuti si nu mai crede in desene animate!

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Nu exista nimic in afara de El.

Gandeste-te al aspectul infinit al Creatorului, si nu mai incerca sa-l mai limitezi punandu-l ba pe Cruce, ba prin morminte, ba prin fecioare, ba prin sfinti.

Inainte ca oamenii sa-si ciopleasca imagini ale Divinitatii la propriu si le-au cioplit mai intai la figurat (in minte). Nu iti mai limita Creatorul. Cine crezi ca te poate ajuta daca nu El? Un sfant?

Renunta la acele imagini si gandeste-te la inifinitatea singurului Dumnezeu adevarat. (in crestinism e cunoscut sub numele de "Tatal" laughing

| JeSa a răspuns:

Nu-i pacat.

| emabrumareanu29 a răspuns:

Alegerea fiecaruia. Vrei bine, nu, bine.

| alledawn a răspuns:

E alegerea ta. Nimeni nu teobliga. Toti suntem liberi, dar cred ca cadeodata mai poti simtii nevoia sa o faci straight face

| Alexya97 a răspuns:

Fiecare poate alege ce vrea sa faca. Nu e pacat sa nu te rogi la sfinti, cel putin asa cred. Totusi, cand esti in impas poate ajuta sa te rogi un pic, cred.

| razvanz_7509 a răspuns:

Sfintii lui Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu si se roaga Fiului, dar isus a zis clar "Toata puterea mi-a fost data cerului si pamantului. S-a mai zis clar "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine". Puteti sa va rugati numai Lui Hristos (Fiul), sau Dumnezeu (Tatal) sa stii ca si sfintii se rog tot la Fiul si Tatal nu sfinti nu se rog pentru alti sfinti ci numai Fiului si Tatalui. Domnul sa va deie intelepciune.

| haiducu a răspuns:

Ruga, indiferent catre ce sfant nu este obligatorie. Cand te rogi, vorbesti cu sfintii/Dumnezeu. La fel cum iti alegi daca sa vorbesti sau nu cu un prieten asa-ti alegi sa vorbesti sau nu cu Dumnezeu.

| yuliifcdb a răspuns:

Nu! nu e pacat sa nu te rogi la sfinti.Si eu am trecut printr-o perioada din asta in care nu credeam si am realizat ca nu ma costa nimic nici eu nu ma rog la sfinti ca aia care exagereaza si sincer eu ma rog la ei doar cand vreau sa realizez ceva si nu e pacat pentru ca e alegerea fiecaruia