| anonim_4396 a întrebat:

E păcat dacă te gândești că Isus a avut organe genitale?

25 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ateii nu mai au noțiunea de păcat. Ca ce chestie mai întrebi ce e sau ce nu e pacat?

| Nilsson a răspuns:

Ar fi păcat de creierul tău dacă doar atât poate să gândească.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Asta arata ca tu ai gandul down.
In general cei care se uita toata ziua in fundul muierilor, doar la asta le sta gandul.

| RAY a răspuns:

Sa te gandesti ca a avut nu e pacat, daca ai fantezi cu organele lui este pacat si conform vt meriti sa fii omorat cu pietre

| RAY a răspuns:

Acum 16 minute | AstalusAna a răspuns:
Ateii nu mai au noțiunea de păcat. Ca ce chestie mai întrebi ce e sau ce nu e pacat?

de unde stii ca e ateu?

http://www.tpu.ro/......mnezeu-ei/

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Ateii nu mai au noțiunea de păcat."

Atunci clar nu e pentru atei intrebarea. Dar nu ai raspuns, pana la urma cum e, tu ca si crestina, cand te gandesti la ouale lui Isus, consideri ca pacatuiesti?
Si ma gandesc ca, avand in vedere ca pentru voi Isus e cel mai smecher barbat din toate timpurile, logic si normal, aveti ceva fantezii cu el.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"In general cei care se uita toata ziua in fundul muierilor..."

Isus a fost homosexual?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Permite-mi să-i răspund lui Ray. Citeste-i postările, si vei vedea ca s-a declarat ateu si chiar a fost bucurie in tabără ateilor ca v-ati "înmulțit " cu inca un exemplar.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar de ce nu-i raspunzi direct lui?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Nu-mi permite! M-a ignorat din prima, când am apărut pe TPU.Pe motiv ca sunt prea îndoctrinata. Ba mai mult. A apelat la toți ateii sa ignore pe toți cei "prea îndoctrinați". La convins pe sadrian.Eu ma așteptam la mai multi, dar se vede ca nu toți ateii sunteti influențabili.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"M-a ignorat din prima, când am apărut pe TPU.Pe motiv ca sunt prea îndoctrinata."

Mare greseala. Indoctrinatii trebuie tinuti sub control, nu ignorati ca e posibil ca lasati de capul lor sa mai indoctrineze si pe altii.

"La convins pe sadrian."

Nici o paguba, asta e un mos nebun, plin de idei tampite, dar care se crede inteligent. Cred ca are jumatate din utilizatori la ignore, inclusiv pe mine.laughing

"Eu ma așteptam la mai multi, dar se vede ca nu toți ateii sunteti influențabili."

Daca iti arat lista mea cu persoane care ma ignora e plina de credinciosi, asa ca...nu stiu cine e mai influentabil. Dar de fapt nu e vorba de a fi influentabil. E vorba de frustrari, prostie si oftica.

| RAY a răspuns:

Cum o oră | AstalusAna a răspuns (pentru Holiday):
Permite-mi să-i răspund lui Ray. Citeste-i postările, si vei vedea ca s-a declarat ateu si chiar a fost bucurie in tabără ateilor ca v-ati "înmulțit " cu inca un exemplar.

omule ca x sa declarat nu inseamna ca e si ateu, poate omul era ironic, glumea, pentru voi tot ce e rau inseamna ateu, satana, sunteti fanatici, pentru voi restul sunt satanisti iar voi sfinti

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

| RAY a răspuns:

Acum 52 minute | AstalusAna a răspuns (pentru Holiday):
Nu-mi permite! M-a ignorat din prima, când am apărut pe TPU.Pe motiv ca sunt prea îndoctrinata. Ba mai mult. A apelat la toți ateii sa ignore pe toți cei "prea îndoctrinați". La convins pe sadrian.Eu ma așteptam la mai multi, dar se vede ca nu toți ateii sunteti influențabili.

crestino vezi ca minti si este pacat si pe mine sandrin ma ignora fara nici un motiv,nu am spus nimanui sa te ignore,eu va ignor pentru ca e timp pierdut,sunteti fanatici, obsedati,e ca daca vb cu un perete,acelasi rezultat,sunteti limitati,dogmatici,inchisi la minte, aveti o convingere fanatica, considerati pe restul ca fiind diavoli iar voi va credeti sfinti, eu nu sunt antiteist dar sunt antifanatism, nebunie, fanatism, voi ati ucide in numele religiei voastre

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
http://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
http://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg
http://www.youtube.com/watch?v=U3edhst5wXI

http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihoz%C4%83

Persoanele care trăiesc un episod psihotic pot avea halucinații, credințe iluzorii de durată (ex: iluzii paranoide sau grandomanii), schimbări în structura de personalitate și manifestări de gândire dezorganizată. Este adesea acompaniată de non-înțelegerea comportamentului propriu (acum cu o natură bizară), dificultăți în interacțiunea socială și dificultăți în executarea activităților cotidiene. Un episod psihotic este adesea descris ca implicând o „pierdere a contactului cu realitatea". Dicționarul The American Heritage Stedman's Medical Dictionary definește psihoza ca „O tulburare mentală gravă, cu sau fără deteriorări organice, caracterizată prin dezorganizarea personalității, pierderea contactului cu realitatea și care cauzează deteriorarea funcționării normale sociale."

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.gnspy.org/......__n65.html

Romania, invadata de sectele care anunta Apocalipsa si promit mintuirea
Traficantii de nemurire

Interzise pe vremea regimului comunist, sectele religioase s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie o data cu schimbarea sistemului politic. Termenul...
Traficantii de nemurire

Interzise pe vremea regimului comunist, sectele religioase s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie o data cu schimbarea sistemului politic. Termenul nu este insa foarte bine stapinit de multi romani, care confunda culte recunoscute de lege, asemeni Bisericii Baptiste sau celei Adventiste, cu secte obscure sau interzise din cauza practicilor pe care le impun. Daca in democratie fiecare este liber sa creada in orice, atita vreme cit nu-si lezeaza semenii, permisivitatea legii romanesti a cultelor a permis aparitia pe strazi a unei puzderii de sarlatani care pozeaza in profeti. Saracia generalizata din Romania face din tara noastra un teren din cale afara de fertil pentru secte, tot mai multi romani, ametiti de speranta mintuirii sufletului, de avantajele materiale pe care le ofera in prima faza sectantii, sunt racolati de tot soiul de organizatii dubioase. Despre acest subiect s-a discutat inca din 1990, pana la saturatie, insa concluziile dezbaterilor s-au batut de fiecare data cap in cap. Departe de a incerca sa judecam macar in vreun fel convingerile, ideile si obiceiurile sectelor care si-au facut aparitia in ultimul timp in Romania, am selectat cateva dintre cele mai stranii asa-numite culte care isi desfasoara activitatea in tara noastra. Am pornit de la o idee unanim acceptata: sperantele oamenilor nu sunt ceva cu care semenii lor au voie sa se joace. Iar cea in viata de apoi e una dintre cele mai delicate. Tocmai din aceasta cauza, vinzatorii de iluzii din acest domeniu reprezinta un pericol pentru potentialele lor victime. A afla, deci, din timp, despre �ispravile� unora dintre organizatiile care promit mintuirea sufletului nu poate fi decat benefica, pentru ca astfel se pot preveni adevarate tragedii.

�Fiii luminii�

De aproape sase ani, pestera de la Roscani a devenit una dintre curiozitatile judetului Hunedoara. Acolo traiesc patru credinciosi ai unei religii nerecunoscute de statul roman, intemeiata de Francisc Horvath Maitreya si numita �Fiii luminii�. Maitreya pretinde ca este fiul lui Iisus si ca a fost inzestrat cu darul vindecarii. De cateva ori pe an, oameni din toata tara se aduna in fata pesterii pentru a beneficia de ajutorul lui.

Ciudatii din pestera

Intr-o zona calcaroasa, cu aproape sase ani in urma, in pestera de la Roscani, citiva oameni si-au gasit adapost. Venisera aici pentru a-l urma pe invatatorul lor, Francisc Maitreya, si pentru credinta intemeiata de acesta, �Noua invatatura�. Si-au parasit familiile si au renuntat la viata lumeasca pentru a trai in post si rugaciune, asa cum le cere mentorul lor. Au primit intelegere din partea autoritatilor locale si a Directiei Silvice Deva si, intr-un timp scurt, au ridicat un schit, pe care l-au numit �Schitul luminii si iubirii�. Iar ei, pustnicii din pestera de la Roscani, s-au autointitulat �Crestinii noii ere� sau �Fiii luminii�. Noua invatatura, credinta imbratisata de �fiii luminii� din pestera de la Roscani, a stirnit, pe de-o parte, valuri de protest si de neincredere din partea satenilor de aici, iar pe de alta parte, a atras adepti si discipoli de pretutindeni, din tara si din strainatate. Credinta este un amestec cel putin ciudat intre ortodoxism imbinat cu cutume din religiile orientale, hinduism si budism. Adeptii lui Maitreya fac cruce ca ortodocsii, ii slavesc pe Iisus Hristos si pe Maica Domnului, dar cred in reincarnare, fac exercitii de yoga si meditatii. Pustnicii din pestera de la Roscani nu maninca deloc carne si, de cele mai multe ori, nici oua, lapte si brinza. Locul de rugaciune, altarul din pestera, unde n-ai voie sa intri incaltat, este o incapere mica, circulara, tapisata cu stofa rosie. Simbolurile credintei �Noii invataturi� sunt aplicate pe unul din peretii altarului: o cruce din lemn, o candela, trei imagini reprezentind calea initiata de invatator si fotografia acestuia, in timpul unei meditatii. Atit drumul pana la altar, cit si locul de rugaciuni sunt luminate feeric de luminari. In rugaciuni, invatatorul Maitreya, maestrul spiritual, este invocat de multe ori si preaslavit. �In numele Tatalui, al Fiilor si-al sfintului Soare� este inceputul unei rugaciuni a discipolilor lui Maitreya. Invatatorul este cel de-al saptelea avatar, adica fiu al lui Dumnezeu, primii sase fiind Krishna, Rama, Buda, Mahomed, Zamolxes si Iisus, afirma discipolii lui Maitreya. Credinciosii de la schitul din Roscani sustin ca invatatorul lor a vindecat sute de persoane, din tara si din strainatate. �A vindecat oameni bolnavi de cancer si a extirpat tumori de pe creier�, spun discipolii.

Lasata sa moara

Unul dintre evenimentele care au socat opinia publica din intreaga tara s-a petrecut in urma cu patru ani. In aprilie 1997, Ofelia, o tinara de 26 de ani din Oradea, judetul Bihor, asistenta medicala, bolnava de diabet si dependenta de insulina, indrumata de discipolii lui Maitreya, a ajuns la Roscani. Aici, cu acordul ei, Ofelia a acceptat tratamentul naturist cu ceaiuri din plante si ierburi facut de pustnici. La cateva zile dupa ce a ajuns in pestera, tinara a intrat in coma diabetica si, la putin timp, a murit. Parintii fetei i-au dat in judecata pe Ionel Pirvan, �fratele Ionel�, si pe Ana Biro, asistenta medicala la dispensarul din Dobra, pentru ca n-a acordat ingrijirile medicale. Asistenta a fost achitata, insa Ionel Pirvan a primit un an cu suspendare si obligatia de a plati familiei daune de 17 milioane de lei.

Profesor de desen, transformat in guru

Francisc Horvath are 50 de ani si s-a nascut in Deva. Copilaria si-a petrecut-o la Cristur, pana la 15 ani. A urmat Liceul de arte plastice, lucrind mai apoi la Elba Timisoara, ca tehnician, apoi designer si profesor de desen in Vaslui. Despre Francisc Horvath, care dupa 1990 si-a schimbat numele in Maitreya (existind chiar in buletin), se poate spune ca la ora actuala este unul dintre cele mai controversate personaje. Unii il cred vindecator sadea, daruit cu puteri divine miraculoase. Cert este insa ca el este departe de a putea fi considerat un om obisnuit. Membrii sectei infiintate fara nici un cadru juridic il considera al doilea fiu al lui Dumnezeu, desi mai multi specialisti l-au caracterizat drept un om bolnav. Adeptii lui Francisc se imbraca in togi albe, cu briu verde si desagi rosii, si fac dese pelerinaje prin tara. Adeptii consuma �bauturi sfinte�, in realitate euforizante.

�Copiii Domnului� - prostitutie si santaj

Numele oficial al sectei este �Copiii Domnului� si a fost infiintata in 1968, in California. In Romania functioneaza sub denumirea de Fundatia Romana Familia, inregistrata prin Hotarirea nr. 5680 din 1 iulie 1994 a Judecatoriei Sectorului 6, Bucuresti. In mai multe tari precum Australia, Spania, Argentina, secta a fost acuzata de proxenetism, prostitutie, crima, trafic cu droguri, iar fondatorul sau, David Moses Berg, era cautat, la un moment dat, de Interpol. In afara de evanghelizarea sexuala, aceasta secta a mai fost acuzata si de �pescuitul cu ochi dulci� - o specie mai aparte de santaj. Persoane influente erau filmate in timp ce intretineau raporturi sexuale cu prostituate care lucrau in intelegere cu cei care santajau. Doctrina sectei �Copiii Domnului� este cunoscuta drept �Legea Iubirii�, si potrivit acesteia, relatiile de dragoste heterosexuale intre adultii care fac parte din �Familie� nu sunt considerate un pacat. Multi dintre membri acestei secte renunta la familie, refuza recunoasterea institutiilor statului, traiesc in colonii independente si practica casatoriile colective. �Copiii Domnului� urmaresc instaurarea �Legii Iubirii�, prin �Revolutia lui Iisus�.

O alta fundatie sub care se ascunde secta este �Farmecul cerului�. Cel mai socant caz a avut loc la Zagujeni, judetul Caras-Severin. Familia Hasak a refuzat sa o ingroape pe bunica Tuser, cu toate ca aceasta se afla intr-o avansata stare de putrefactie. Cei doi nepoti erau convinsi ca femeia va invia

intr-o buna zi din morti, asa cum li se aratase intr-o revelatie. Alarmata de absenta femeii, politia din localitate a demarat o ancheta. Acum doi ani, o alta batrina a fost ascunsa de o familie din Resita, fiind mumificata sub o patura.

�Apostolii� sau sexul ca religie

Aceasta secta este relativ recenta, fiind infiintata in 1992. Este nonviolenta si propaga libertatea sexuala. La fel ca si alte grupari religioase, refuza orice inscriere sau legitimitate juridica, considerind ca tot ce este pamintesc este trecator. Intreaga ideologie se bazeaza pe raporturile sexuale, acuplarea fiind considerata singura cale de eliberare si fericire a omului. Membrii sectei practica sexul in grup, indiferent de gradul de rudenie dintre ei. Biblia este interpretata

intr-un mod aparte si cu totul curios, �Apostolii� considerind ca ea a fost amputata de Biserica crestina traditionala, din cauza puritanismului existent in trecut. In realitate, sustin ei, Iisus Hristos ar fi intretinut relatii sexuale si chiar si-a indemnat apostolii sa procedeze la fel, de unde si denumirea sectei. Raporturile sexuale practicate sunt si de natura homosexuala, �doar placerea contind�. �Sedintele� de spiritualizare au loc la domiciliile membrilor, iar numarul adeptilor nu depaseste, deocamdata, cateva sute.

Sectele �internationale�au si la noi filiale

Adeptii lui Moon - sectanti sau spioni?

Dintre toate sectele care au avut adepti in tara noastra, cea a lui Moon este poate cea mai ciudata si cea mai viu �colorata� grupare religioasa care

si-a gasit adepti aici. Membrii sectei au avut mai intii activitati in Republica Moldova, unde erau veniti pe filiera rusa. Imediat, ei si-au extins �tentaculele� si au ajuns si in Romania. Membrii sectei Moon s-au manifestat pentru prima oara in tara noastra in Bucuresti, in 1996, unde Federatia Familiilor pentru Pacea Lumii din Romania si-a facut inaugurarea. La aceasta manifestare au participat mai multi lideri ai sectei Moon care au facut donatii. Participantii au semnat o clauza in formularul de inscriere prin care treceau de la religia ortodoxa la secta Moon.

Baha�i: secta care accepta toate religiile

Una dintre sectele cele mai bine organizate la nivel mondial, care si-a trimis emisarii si la noi in tara, este Baha�i. Izvorita dintr-un mediu islamic, ea promoveaza idei revolutionare despre unitatea tuturor religiilor. In Romania, secta s-a dezvoltat rapid, in momentul de fata numarind sase centre teritoriale si unul la Bucuresti. Pina acum, nu au existat manifestari care sa scoata mult in evidenta secta, principala campanie de racolare a membrilor desfasurin-

du-se la inceputul anilor '90.

Mormonii sau goana dupa arhivele romanesti

Mormonii, membrii unei organizatii religioase care a isterizat Statele Unite la sfirsitul secolului trecut, au ajuns si in tara noastra si si-au dezvoltat o �filiala� destul de mare. Religia mormona, care a permis la inceputurile ei bigamia, s-a facut cunoscuta peste tot in lume pentru predilectia membrilor cultului de a inmagazina date despre arborele genealogic al membrilor.

In Romania, adeptii lui Mormon au intrat sub forma Asociatiei religioase Liahona. Desi in toate statele din Europa mormonii au acces la arhive pentru a alcatui aceasta baza de date, la noi ei nu au primit aprobare in ciuda faptului ca ofereau sume importante de bani Ministerului de Interne pentru a realiza aceste copii. Mai mult decat atit, ei au socat, la mijlocul anilor �90, opinia publica din tara prin dorinta de a boteza mortii dupa religia mormona. Acest lucru a stirnit numeroase critici din partea bisericilor crestine.

Intentia mormonilor de a fotocopia documentele inaintasilor membrilor lor a fost oprita de autoritatile de la Bucuresti, dar campania lor de recrutare de noi membri a continuat. Aceasta campanie are la baza tinerii misionari care pot fi vazuti de multe ori pe strazile din Bucuresti imbracati in costume impecabile si cu biblia lui Mormon in mina.

�Aum Shinrikyo� - Adevarul Suprem

Secta este cunoscuta romanilor prin atentatele pe care le-a produs in Japonia, soldate cu mai multe mii de morti. Liderul sectei, in prezent in inchisoare, se considera Iisus Hristos, dar si reincarnarea lui Buda. La scurt timp dupa intrarea in secta, candidatii racolati devin fanatici, refuzind absolut orice institutie a statului. Mai multi membri sau adepti ai acestei secte extrem de periculoase au activitati si in Romania, in mod ilegal. Sub masca unor dezbateri privind stiintele oculte si prin distribuirea de carti sunt atrasi din ce in ce mai multi membri. Deocamdata secta cauta sa-si mareasca numarul de membri, si nu functioneaza legal, desi s-a incercat infiintarea unei fundatii cu aceasta denumire. Influenta se face simtita mai ales in zona Moldovei, cu un centru in Bacau si altul linga muntele Ceahlau. Membrii AUM sunt sprijiniti fianciar si logistic din Rusia, unde secta are zeci de mii de membri.

Visarion, un Mesia cinefil

Recent, in Romania, a aparut o noua secta, extrem de periculoasa, sosita din Rusia via Republica Moldova, unde are multi adepti. Proaspatul Mesia este Visarion. Pe numele sau adevarat Nikolai Anatolievici Torop, s-a nascut in 1961, la Krasnodar. Fost lacatus, mai tirziu militian, Nikolai a fost concediat pentru betie si cand a avut, in 1990, prima �viziune�, nu avea ocupatie stabila. �Viziunea� coincide ciudat de exact cu aparitia pe ecranele sovietice a filmului lui Zeffirelli, �Iisus din Nazaret�. Asemanarea fizica a lui Nikolai Anatolievici cu actorul care interpreta rolul lui Iisus a nascut in mintea primului ideea identificarii sale cu Mintuitorul. Nikolai, �Fiul lui Dumnezeu�, a infiintat rapid �Biserica ultimului Testament�. Visarion propovaduieste sfirsitul lumii, care va veni foarte curand, in 2003. Numai membrii �Bisericii ultimului Testament� au sansa de a supravietui urmatorilor cinci ani, perioada in care li se va schimba codul genetic si se va naste o noua rasa de oameni. Admiratorii lui Visarion construiesc in Siberia un oras in care vor infrunta iminentul potop. Orasul se numeste �Cuvintul�, sau �Orasul Soarelui�, si are o populatie de aproximativ 5.000 de locuitori. Acesta este construit in intregime din lemn, pentru a evita poluarea. In centrul orasului se afla un templu de 45 metri, construit special pentru Visarion si familia acestuia.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Un adevărat creștin nu ignora pe nimeni. Domnul Isus s-a jertfit pentru cei păcătoși.Si învățătură lui Isus este sa ne iubim dușmănii, sa ne rugam pentru ei si nu sa ii ignoram. Prin aceasta se deosebesc creștinii adevarati de atei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dă-i dracu de creștini

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar nu esti ateu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si ce legătură are tot ceea ce ai postat mai jos cu Biblia si cu cei care cred in Isus ca singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu? Biblia avertizează ca va veni "antihrist" cel " care se înaltă mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Asa ca se va așeza in Tempoule lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu".(2Tesaloniceni 2/4).
" Stiu bine ca, după plecarea mea, se vor vara intre voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma, si se vor scula din mijlocul vostru oameni, care vor învăța lucruri stricăcioase, ca sa traga pe ucenici de partea lor". (Fapte 20/29, 30)
"Daca vine cineva la voi, si nu va aduce învățătură aceasta, sa nu-l primiti in casa, si sa nu-i spuneti " Bun venit!" Caci cine-i zice :"Bun venit!" se face părtaș faptelor lui rele."(2 Ioan 1/10, 11).
"deci, ce am vazut si am auzit, aceea va vestim si vouă, ca si voi sa aveți părtășie cu noi. Si părtășia noastră este cu Tatăl si cu Fiul Sau, Isus Hristos.Si va scriem aceste lucruri pentru ca bucuria voastră sa fie deplina." (1 Ioan 1/3, 4)
"Oricine o ia inainte, si nu rămâne in învățătură lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne in învățătură aceasta, are pe Tatăl si pe Fiul." (2Ioan 1/9).
Cuvântul lui Dumnezeu ne spune sa nu-i primim pe unii ca aceștia in casele noastre si nici sa le uram de bine.
Trăim in timpuri cutremurătoare, dar cat de mângâietoare este asigurarea ca :"Voi copilasilor, sunteți din Dumnezeu; si i-ați biruit, pentru ca Cel ce este in voi, este mai mare decât cel ce este in lume."(1Ioan 4/4)
Doar cine nu citește Biblia nu cunoaște aceste avertismente. Este important sa cunoaștem Biblia!

| Octavian199 a răspuns:

Stai asa.Ce facea Dumnezeu cu penisul? Ca se deduce ca avea unul.Ca doar l-a facut pe Adam dupa chipul si asemanarea lui, la fel si pe animale, dar o fi avand vagin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Și de ce *** zici asta explicit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Un creștin înjură? Un creștin dă argumente la prostia creștinismului? Un creștin își bate joc de Miezo?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Un ateu iti foloseste creierul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Greșit.Un ateu por și simplu nu crede în divinități