| Seminarist a întrebat:

E pacat sa te masturbezi din punct de vedere religios?
Trebuie marturisit la duhovnic aceasta fapta?

25 răspunsuri:
| Anuşca_Lary_1996 a răspuns:

Da, e un mare pacat si, Da, inca o data, trebuie marturisit la duhovnic. Eu una am fost intrebata daca am facut asta...

| Seminarist explică:

Nici daca facem din cand in cand?

| Alphawolf a răspuns:

De ce nu gandesti mai ingramaditule? De ce sunt religiile impotriva acestei practici, care sunt motivele, este imoral, este daunator, sau ce? Au religiile o baza reala de a fi impotriva acestei practici? Pentru ca scrie in cartile "sfinte"! Sunteti patetici.

| milan9 a răspuns:

Doar știi că "trolling-ul" este interzis!

| RisenLight a răspuns:

Este pacat - De ce? - Raspuns : Pentru ca orice lucru de care nu esti mandru sa spui ca l-ai facut se incadreaza in sfera pacatului (Testeaza daca nu ma crezi)... tot odata dupa masturbarea nu ai niciodata senzatia ca esti foarte relaxat chiar si epuizat? ...De ce? - pentru ca elimini substante nutritive(calciu de exemplu) din corp si numeroase calorii prin aceasta venind si distrugerea a numerosi neuroni.
Trebuie marturisitbig grina fiindca e pacat-de ce? - scrie mai sus big grin

PS:Nici eu nu pot sa ma laud ca nu practic acest lucru.Si eu sunt in aceeasi oala ca si tine, dar daca tu ai vointa mai puternica decat mine e lucru de lauda.Aaa da si inca ceva :Tu la ce seminar teologic studiezi poate suntem colegi laughing))

| AvalohAlyn a răspuns:

Este considerat pacat de catre Biserica.Insa poate pacatul poate fi spovedit si iertat.Nu e un pacat foarte mare dar poate deveni daca continui pe perioade mari sa faci aceasta.Cu cainta, spovedanie si post scapi de acest pacat. Oricum parerea mea este ca sunt atatea lucruri frumoase de facut in viata asta decat sa te uiti la filme pentru adulti si sa faci acest pacat.Numai bine

| Seminarist explică (pentru RisenLight):

La STOR Simion Stefan Alba Iulia? TU?laughing))

| OOOLEOOO a răspuns:

Din punct de vedere crestin da.

| DyNo a răspuns (pentru RisenLight):

Voi va auziti ce spuneti?
Nu spun ca este un lucru cu care sa te mandresti, datorita anumitor prejudecati despre cei ce se masturbeaza, despre care prefer sa nu discut acum ( le stii foarte bine ).
Masturbarea scade numarul de neuroni? Aceleasi substante sunt eliminate si in timpul actului sexual, deci si atunci pierzi neuroni?

Pe vremuri, contactele sexuale erau interzise ( de catre Biserica ), aceastea fiind aprobate doar in cazul in care aveau ca scop nasterea unui copil. In ziua de astazi, este dovedit ca actul sexual, nu este necesar numai pentru inmultire.
In plus masturbarea poate avea ca scop donarea de sperma, pentru un cuplu infertil de exemplu.

| 3xfemeie a răspuns:

Unii sunt impotriva pentru ca o considera risipa de energie.
Practicanti sunt mai multi decat recunosc. Aici am vazut o fata care spunea ca masturbarea a ajutat-o sa " se pastreze" virgina pana la casatorie, asa ca a ales pacatul cel mai mic. Mi s-a parut patetic pentru ca avea ceva ani de practica.
Eu tot nu inteleg de ce ar fi benefic, Doamne Doamne nu ne-a facut pentru a ne iubi singurei. laughing
Cat despre cel care a pus intrebarea, e curios ca se lauda a fi la un seminar teologic si ne cere noua parerea. Poate ca vrea incurajari.

| RisenLight a răspuns (pentru DyNo):

Treaba ta alege ce vrei... Sti vorba aceea : Dumnezeu iti da, da nu iti pune in traista... Gandeste fara rautate
PSbig grinar desfranarea nu este pacat? Daca tot aduci aminte de act sexual

| RisenLight a răspuns (pentru Seminarist):

Aaa... eu sunt din Cluj big grin deci sti unde studiez

| milan9 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Greșești dacă tu consideri că masturbarea sau sexul are vreo legătură cu iubirea... sunt două realități diferite. Ce-i drept, se cam face confuzie de termeni!

| Alexandru98 a răspuns:

Da, trebuie!

| 3xfemeie a răspuns (pentru milan9):

Atunci ajuta-ma sa nu mai gresesc facand o astfel de confuzie.

| DyNo a răspuns (pentru RisenLight):

"Treaba ta alege ce vrei" - eu nu practic acest obicei, ti-am spus doar parerea mea despre el.
"Dumnezeu iti da, da nu iti pune in traista" - foarte adevarat.
Ba da, desfranarea ( din punct de vedere religios este pacat ) nu este benefica, trebuie sa ne stim limitele si sa stim unde sa ne oprim. Tu cred ca te referi la prostitutie, care este un lucru injositor ( si un pacat din punct de vedere religios ).

| DyNo a răspuns (pentru milan9):

Actul sexual este mai placut cand este intretinut cu o persoana pe care-o iubesti cu adevarat.

| milan9 a răspuns (pentru DyNo):

Acesta e punctul comun dintre cele două lucruri diferite, nu? happy

| DyNo a răspuns (pentru milan9):

Da, si faptul ca nu stiu cati ar vrea sa aiba urmasi cu o persoana pe care nu o iubesc cu adevarat.

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Eu tot nu inteleg de ce ar fi benefic, Doamne Doamne nu ne-a facut pentru a ne iubi singurei."
Atunci de unde o asemenea caracteristica a fiintei ce nu aparea in planurile divinitatii? In cazul fiintei umane putem accepta ca variabila care a determinat aceasta modificare si indepartare de la "Planul" divin", a fost,ironic,chiar o caracteristica oferita noua de catre divinitate, ratiunea, dar in cazul fiintelor ce nu se bucura de acest dar celest, apare problema: "Ce facotri au cauzat aparitia ei?".
Te rog sa-mi raspunzi la aceasta intrebare, deoarece era ineluctabila, dupa ce ai afirmat ce ai afirmat.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Afirmatia am facut-o cu referire strict la exemplul dat de mine. Si ca sa detaliez, da, mi se pare patetic ca o fata sa se dea cumva exemplu, spunand ca s-a masturbat vreo 10 ani si asta a ajutat-o sa se pastreze pentru casatorie (regula impusa de biserica ei ), cand mie imi suna ca nu prea avea legatura cu credinta ci cu teama de famile probabil. Dar desigur asta e parerea mea.
Cat despre intrebarea pusa de tine, chiar nu stiu sa iti raspund. Poate ne ajuta cei care afirma cu tarie ca este un pacat. Si cu ocazia asta, aflam daca trebuie sa consideram pacatosi copiii si bebelusii care se masturbeaza (chiar daca nu sunt constienti de ceea ce fac ).

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Doamne Doamne nu ne-a facut pentru a ne iubi singurei."
Asta mie mi-a sunat ca: "Dumnezeu nu ne-a facut ca sa ne masturbam."
Dar tin sa reamintesc ca masturbarea apare si la animale nu doar la om, iar animalele prin natura lor intrinseca se comporta in conformitate cu modul in care au fost create de creator, iar nu mai putem spune ca este vorba de un pacat in cazul lor.
Din aceasta cauza-mi pare absurd sa afirmam ca un lucru ce se manifesta si la creatia sa neputand fi considerat pacat ar fi considerat pacat pentru fiinta umana.
Tot asa, prin analogie, avem si homosexualitatea, canibalismul si multe altele ce se manifesta la animale.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Greseala mea. Trebuia sa detaliez.
Sincer, nu prea mi-am pus intrebari legate de subiecul asta, asa ca nici nu am prea multe raspunsuri.

| Duucu a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu inteleg, cum a reusit sa se pastreze virgina pana la casatorie, desi se masturba, iar masturbarea stim ca poate duce la dezvirginare.