| Holiday a întrebat:

E posibil ca Isus sa fi dobandit problemele psihice de la maturitate din cauza faptului ca toata viata a fost considerat de toata lumea, si pe buna dreptate, un bastard? Sa nu uitam ca pe vremea aia chestiile astea erau destul de nasol vazute de conationalii lui. Probabil ca a fost facut in toate felurile de toti. De aici posibil sa fi ramas cu sechele.

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Suferi de mania persecutiei? De unde ai scos tu asa informatie ( toata viata a fost considerat de toata lumea, si pe buna dreptate, un bastard?). Ai suferinte profunde baiatule, de ce nu o intrebi pe mamica ta cine este tatal tau, poate iti spune.

| Holiday explică (pentru danut):

"De unde ai scos tu asa informatie..."

Daca ai avea un singur neuron valid, ai intelege de ce e asa.
Schizofrenicul a trait intre evrei, el insusi fiind un evreu, iar pe astia nici pana in ziua de azi nu prea i-a convins de povestile lui. Nu e greu de inteles ca il considerau un bastard, iar la maturitate un bastard nebun, nicidecum vreun fiu de spiridus.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu ai vreo dovada, schizofrenicul esti TU si dovezi nu ai relatat deci fugi si intreaba-ti mama cine e taticu.

| Holiday explică (pentru danut):

Nu bre, daca nu intelegi o logica simpla, inseamna ca discutam degeaba. Ce-i drept, poate nici nu intelegi ce inseamna schizofrenic. Ca n-ar fi prima data cand te vad postand lucruri fara noima.
Ce dovada mai vrei?

"BASTÁRD ~dă (~zi, ~de) m. și f. 1) Copil născut în afara căsătoriei; copil nelegitim. 2) Organism provenit din încrucișarea a două specii diferite; hibrid;"

A fost Isus fiul sotului Mariei? Evident, nu! Deci a fost un bastard, despre ce naiba vorbim?! Pana la urma de fapt chiar voi, crestinii, sustineti asta.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu mai folosi dictionarul limbi romane caci este foarte sarac in limbaj, cuvinte. Dumnezeu este creatorul tuturor fiintelor din Univers, asa ca avem cu toti acelasi tata sau tu esti cumva un bastard?

| Holiday explică (pentru danut):

Da mah, nu e suficient de complet al naibii dictionar pentru a putea tu justifica toate traznaile pe care le ai in cap.
Apropo de asta, am vrut sa-ti zic mai demult, mai lasa dracului Biblia si mai pune si tu mana pe o carte de gramatica. Scrii ca dracu`. Sau poate ca nici gramatica nu e destul de adaptata exprimarii crestine, nu? De fapt tu ai dreptate si cum scrii tu e corect, pentru ca tac-tu e un spiridus...laughing

Lasand prostiile astea ale tale la o parte, Isus, oricum ai da-o, e un bastard. Intrebarea de fapt era alta. Faptul ca a fost bastard, si cu siguranta luat la misto de toti, e cauza tulburarilor lui psihice? Daca nu, ai alta explicatie?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

O, baiatu lu tati, nu mai am timp sa studiez si gramatica dar sigur tu poti merge la un psihiatru. Nu mai cauta paiul din ochiul altuia cand al tau este plin de barne (ciomege).

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Cine e vinovat ca o barna putrezeste? Creatorul barnei sau barna? Tu nu imbatranesti? La fel si cu paiul. Te poti lauda ca imbatranesti?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Te poti lauda ca imbatranesti?"
Absolut NU, dar plata pacatului este moartea.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Te exprimi de parca ai fi primit ceva special de la vreun dumnezeu. Adica neimbatranirea.

| Holiday explică (pentru danut):

"O, baiatu lu tati, nu mai am timp sa studiez si gramatica..."

Gramatica nu, logica nu, de fapt nu prea ai treaba cu nimic. In conditiile astea, nu trebuie sa mire pe nimeni ce prostii spui.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mai este timp.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu cu gramatica cum stau dar ceea ce numesti tu logica (logica ta) sfideaza cretinismul care te bantuie.

| Holiday explică (pentru danut):

"Nu stiu cu gramatica cum stau dar ceea ce numesti tu logica."

Stai prost cu ambele, nu te mai stresa si nici pe altii.
Imi dau de fapt seama ca nici macar n-ai inteles intrebarea, avand in vedere ca vorbesti despre cu totul altceva.
Spor cu spiridusii tai!

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ma bucur ca macar intelegi ceva, da cat de multe lipsuri ai ai numarat?

| anonimg a răspuns:

"Sa nu uitam ca pe vremea aia chestiile astea erau destul de nasol vazute de conationalii lui."
Daca S-ar fi intrupat astazi, ar fi facut-o tot in clasa cea mai de jos, si in conditiile cele mai nefavorabile.
Isaia (cap.53) scrisese despre aceste lucruri cu mult mai inainte:
"El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa.
Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.
Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit."
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/isaia/53/

| Holiday explică (pentru anonimg):

Ce spui tu nu are nici o legatura cu subiectul...

| Celcestietot a răspuns:

Păi Iisus a avut martori la minunile Lui și asta nu o poți nega, la fel cum nu poți nega că A fost răstignit.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Păi Iisus a avut martori la minunile Lui..."

Da sigur, a facut de nu se mai poate. De aia contemporanii lui nu i-au dat nici o atentie, considerandu-l un schizofrenic. Bine, in afara de cativa nebuni care s-au asociat intr-o mini secta.

"...la fel cum nu poți nega că A fost răstignit."

Asta nu e un plus pentru el, ba dimpotriva. Asa pateau talharii si cei certati cu legea pe vremea aia, de unde deducem ca era unul dintre ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Iisus era un om bun, nu trebuia rastignit. Atunci daca Iisus nu a facut minuni, de unde martorii? Tot ce scrie in Biblie este adevarat.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Iisus era un om bun, nu trebuia rastignit."

Daca-i intrebi pe fanii lui Dragnea, si el e un om bun si nu trebuia arestat.

"Atunci daca Iisus nu a facut minuni, de unde martorii?"

Tocmai ce ti-am spus mai sus, daca facea vreuna convingea pe cineva, dar nu prea a convins pe nimeni. Exista atatea personaje mai vechi sau mai noi despre care legendele spun ca au facut diverse minuni, ca unul in plus sau in minus nici nu mai conteaza. Oricum, daca e sa credem legendele, orice se spune ca a facut Isus asta, facusera altii cu mult inainte. N-a inventat crestinismul apa calda.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Iisus nu a facut rau. Daca nu a convins pe nimeni, de ce o statistica din 2010 ne spune ca atunci erau 2, 184, 060, 000 de crestini?

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"...o statistica din 2010 ne spune ca atunci erau 2, 184, 060, 000 de crestini?"

Mai devreme vorbeai de martorii. Ai impresia ca in 2010 mai traia vreunul de pe vremea lui Isus?
Una e sa fii martor la ceva, si alta sa crezi niste legende. Pe astia i-au convins povestile, nu faptul ca au fost martori la evenimente.
Tot in 2010 sunt cam 1, 6 miliarde care cred povestile lui Mahomed, probabil tot cam asa care cred ca Mos Craciun aduce cadouri, vreo cateva zeci de milioane care cred in existenta vampirilor, etc, etc, etc. Omul inca e tentat sa se increada in povesti de genul asta, mai ales ca multe dintre ele, cum e si crestinismul, sunt promovate intens pentru ca aduc beneficii celor care conduc afacerea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

,,Mai devreme vorbeai de martorii. Ai impresia ca in 2010 mai traia vreunul de pe vremea lui Isus?''

Pai doar ti-am raspuns la comentariul care trebuia.

Este treaba fiecaruia in ce alege sa creada. Pana la urma tot sunt dovezi ale existentei lui Dumnezeu s-a.m.d.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Pai doar ti-am raspuns la comentariul care trebuia."

De fapt n-ai inteles nimic. Nici macar ce spui tu nu mai stii, sau nu intelegi. Pe principiul enuntat tot de tine:
"Conteaza ca ai vorbit despre Dumnezeu, nu ca stiai ceva sau nu..."
https://www.tpu.ro/......a-strigau/

E geniala asta! Arata cum stau de fapt lucrurile cu voi astia cu spiridusi in cap...

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Pai dar dai dintr-un comentariu, in altul de la alta intrebare? Ce este asta si de ce as fi eu cel care nu intelege si nu tu?

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Ce este asta si de ce as fi eu cel care nu intelege si nu tu?"

Deci:
Tu:
"Atunci daca Iisus nu a facut minuni, de unde martorii?"

Eu:
"Tocmai ce ti-am spus mai sus, daca facea vreuna convingea pe cineva, dar nu prea a convins pe nimeni."

La care tu:

"Daca nu a convins pe nimeni, de ce o statistica din 2010 ne spune ca atunci erau 2, 184, 060, 000 de crestini?"

Wtf! Ce legatura au credulii din 2010 cu prezumtivii martori de acum 2000 de ani?!

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu a convins pe nimeni in acea perioada, cum de s-a mai raspandit crestinismul?

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

La fel ca miile de legendele care circula in lume. Doar ca de asta s-au ocupat unii s-o transforme intr-o afacere. Nu e singura de genul asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Singura legenda care inca a ramas in inimile oamenilor - Iisus

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

Buna gluma asta...

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Pai dar este foarte adevarata gluma :-))

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu nu poate fi considerat cu sechele.Doar familia lui Marx l-a considerat așa.Dar s-a ales praful de ea. Una din fiicele lui ar fi scris despre Isus ca "și-a meritat soarta". După a murit si ea. Așa ca arborele genealogic al lui Marx s-a sfârșit odată cu familia lui.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Fiul lui Dumnezeu nu poate fi considerat cu sechele."

Exact despre asta e vorba. Cand ajungi sa te crezi fiul unui spiridus inexistent, sigur ceva nu-ti mai functioneza cum trebuie in creier.

"Una din fiicele lui ar fi scris despre Isus ca "și-a meritat soarta". După a murit si ea."

Cu siguranta stii multi oameni care au afirmat ca "nu si-a meritat soarta" si sunt la fel de morti. Ce are sula cu prefectura?! E o gluma asta, sau ce?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Marxismul este ideologia pe care se bazează ateii. Cel care a scris dedpre viață lui Marx si a familiei lui probabil a dedus ca tot ce i s-a întâmplat se datora luptei lui impotriva creștinismului. Comunismul a fost fidel teoriei marxiste si făcea educație ateista in scoli cu elevii, in organizațiile de partid, la locurile de munca in fabrici, uzine, si in CAP-uri, IAS-uri. Au dărâmat biserici, au interzis unele religii (greco catolica, martorii lui Iehova), creștinii nu puteau sa se angajeze in invatamant, iar daca ajungeau la credința in timp ce lucau in invatamant erau somați să-și dea demisia, altfel erau demiși disciplinar. Sper ca ai înțeles despre ce vorbim!

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Marxismul este ideologia pe care se bazează ateii."

Au existat atei mult inainte de Marx.
Daca Hitler a fost crestin inseamna ca pe ideologia lui se bazeaza crestinismul?

"„Această lume a noastră ar fi de neconceput fără existența practică a unei credințe religioase (…) Și fondatorul creștinismului nu a făcut niciun secret cu privire la estimările sale despre poporul evreu. Când a considerat necesar, El ia dus pe acei dușmani ai rasei umane din Templul lui Dumnezeu (…) De aceea astăzi cred că eu acționez în conformitate cu voința Celui Atotputernic Creator: prin lupta mea împotriva evreului, mă lupt pentru lucrarea Domnului."

Adolf Hitler - Mein Kampf

| Superior a răspuns:

Nu mai fuma motorina.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cei care nu cred in natura lui divina spun ca este fiul lui Iosif si al Mariei, iar altii, ca nu a existat deloc.
Care e "toata lumea" care il crede bastard?

| Daniel323 a răspuns:

Asta in cazul in care a existat.
In aceeasi perioada era inchis BarAbba Fiul Tatalui.Ciudata coincidenta.