| Steregoi a întrebat:

Ecclesiastul 5:9, 10:"Cine iubeşte banii nu se va sătura de bani, iar cel ce iubeşte bogăţia nu va avea parte de rodul ei. Şi aceasta este deşertăciune!
10. Când se înmulţesc averile, sporesc şi cei ce le mănâncă şi ce folos are stăpânul lor că numai le vede?"

Bogatul nu este niciodata multumit cu ce are si are mereu sete de mai multa bogatie si considera ca niciodata nu are de ajuns.

Poate un om bogat care umbla mereu dupa bogatii sa fie fericit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu aduc fericire. Banii sunt Satan, așa cum reiese din Biblie. Un om nu poate fi slugă la doi stăpâni. Pentru că fie îl va iubi pe unul și va uita de celălalt, fie va fi cu unul și va disprețui pe celălat.
Dacă îl alegem pe Satan, alegem banii, o viață bogată, după care nu câștigăm Regatul pentru că ne facem bogății pământești. Dacă îl alegem pe Dumnezeu, sărăcia, umilința (bani pentru strictul necesar) și face ceea ce îi este plăcut lui Dumnezeu, atunci câștigăm avere spirituală, Regatul.
Un om va fi fericit dacă îl va avea pe Dumnezeu ca stăpân.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

100% da. Sunt oameni bogatii care sunt multumiti de ce au si nu vor mai mult. Sunt si oameni bogatii care vor tot mai mult. Dar ambele categorii sunt cu siguranta mai fericiti ca majoritatea celor saraci.

| Steregoi explică (pentru Wr3nch):

Ai zis 'majoritatea celor saraci" si nu ai zis "mai fericiti decat toti cei saraci". laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică:

Am bani. Nu invidiez pe ceilalti bogați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Cine iubeşte argintul nu se satură de argint, iar cine iubeşte avuţia nu se satură de câştig" (Eclesiastul 5:10).
Un stil de viaţă materialist nu garantează satisfacţii. În general, produce exact efectul contrar. „Oamenii ale căror obiective principale în viaţă sunt de natură financiară sunt mai predispuşi la anxietate şi depresie decât cei ce pun preţ pe relaţiile cu alţii", scrie dr. Jean Twenge, în cartea sa Generation Me. Ea adaugă: „Cercetările au dezvăluit că banii nu asigură fericirea; după ce atingi nivelul care te ajută să ai un trai decent, venitul nu mai este în strânsă legătură cu dobândirea satisfacţiilor în viaţă".
Sursa: Przebudźcie się!: październik 2014