| Mara6392 a întrebat:

Este adevărat că azi (15 august se sărbătorește și numele Mara? Două prietene mi-au zis "La mulții ani" și eu știam ca numa numele de Maria se sărbătorește astăzi.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Azi este Adormirea Maicii Domnului.
Maria si derivatele numelui se sarbatoresc pe 8 septembrie.
Si Mara, bineinteles.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei, se sărbătorește.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu se sărbătoresc Măriile azi, in schimb poți spune la mulți ani persoanelor care poarta acest nume!
App, la multi ani! :)

http://www.credinta-ortodoxa.com/......eptembrie/

| ReddY25 a răspuns:

Nu e azi, ci pe 8 septembrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mara, cu siguranta vine de la maria! La multi ani, si sa faci si tu cinste cu o bere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru că e derivat de la numele "Maria".

| Solann a răspuns:

Maria si tot ce deriva de la Maria: Mara, Marioara, Mariana, Marina, etc.
Dar nu azi, cand e "adormirea" (moartea). Onomastica Mariei se face pe 8 septembrie.