| MadalinVoicu98 a întrebat:

Este adevarata regresia hipnotica? Am citit cazuri in care persoanele erau hipnotizate si spuneau Numele lor din viata anterioara si locurile tara si anii in care au trait locurile de munca si in arhivele orasului cand s-a verificat asa a fost adevarat, Dar Iehova spune in biblie ca dupa moarte omul nu mai aude, nu mai simte, nu exista suflet nemuritor,!

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

In biblie spune : „Oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata" (Evrei 9:27).

Eu spun : nu stiu ce sa mai cred in legatura cu asa ceva, ca am citit si eu despre asemenea situatii. Ori acele amintiri sunt bagate in cap de catre demoni, ori demonii sunt printre noi sau fiinte asemanatoare lor care induc oamenii in eroare (acele fiinte care spun ca isi amintesc ceva probabil ca nu au nicio legatura cu oamenii, de exemplu ar putea fi reptilieni etc).

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Dar oricum in fiecare biblie de alta religie scrie altceva, Desi Alah tot Dumnezeu e doar ca la ei e sub alt nume, Au fost facute copii dupa biblii + ca am auzit ca Au fost anumite lucruri nu stiu ce sa zic Bibliile adevarate sunt acelea scrie acu 1600 ani in urma primele care au fost scrie de 40 de oameni am auzit. Dar acelea sunt foarte vechi nu mai poti face rost de ele, Oricum cel mai mult ma facea sa cred in asa Ceva cand spuneau acei oameni numele lor din viata anterioara locurile ce munceau si in arhivele orasului s-a verificat si era adevarat totusi sa zici cu exactitate locurile de munca numele unde locuiau si sa fie adevarat verificare sunt semne de intrebare! Lafel ca si prezicerile Babei Vanga!

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Cred ca si tie ti s-a parut dubios cand oameni hipnotizati spuneai numele exact tara locurile unde munceau anii si cand s-a verificat erau adevarat. si spuneau si cum aratau!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Mi s-a parut dubios. Eu sunt ortodox. Nu stiu, dar momentan merg pe varianta cu Biblia. Putin derutat sunt, dar mai mult eram cand aflasem.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

M-am gandit ca pot fi si aranjamente. gen sa ii zica aluia zici ca esti x din tara x lucrai la x si erai om de rand, si ei deja se interesasera de persoana x daca exista in locu respectiv si anii respectivi si numele daca il avea la fel. Bineinteles ca ei cautat nume cat mai rare sau mai neauzite ca sa para adevarat ca ar fi exista si ar fi fost chiar ei!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia sa vad ce zice in biblie despre internet, tv, telefoane, etc. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Orice este posibil. Poate ca spun adevarul, poate ca au fost "spalati pe creier", cine stie. Avem tehnologii puternice in ziua de astazi si orice este posibil, sau alta posibilitate este ceea ce am spus eu mai sus. Parca as merge mai mult pe varianta ca ei "mint" fie intentionat fie nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Hai lasa mistoul...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Parca in biblie era adevarul, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stiu despre ce vorbesti, dar da, in biblie este adevarul. Nu incerca sa fi rau.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Clar mint pentru ca asa i-au rugat asa zisi cei care ii hipnotizeaza, Parca prezicerile Babei Vanga daca ai citit par mai reale unele au fost adevarate unele nu! Si acelea adevarate au fost chiar cum au zis ea si cand a zis urmatoarea prezicere importanta ar fi 2028 o noua sursa va fi inventata si foametea nu va mai fi o problema sau 2076 comunistii vor conduce iar. Asa a zis si cu al 3 lea razboi mondial 2014 si nu a fost adevarat, Dar in 2006 parca cu un tsunami sau ceva de gen a avut dreptate sau in 2001 cu cv anume, Sau in 2019 se va incerca asasinarea lui Putin si mai zicea ca dupa Obama nu va mai fi alt presedinte al Americii si s-a inselat din nou! Unele a avut dreptate unele nu!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Chiar daca Vanga a spus ceea ce a spus, ea nu are putere peste cuvantul lui Dumnezeu. Dumnezeu poate schimba viitorul cat ai clipi.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Baba aia cica traia in muntii sau nu stiu ceva de genu si lumea o acuza de puteri supranaturale demoni etc nu era bine vazuta parca!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Orice este posibil.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Chiar si tsunami din 1989 a avut dreptate! baba

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Si cu isis in 2016 cand a prezis atacurile! musulmane

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Chiar si cu Obama cand a zis al 44 lea presedinte american va fi de culoare, Afro American!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Crezi in profetiile biblice?

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da, dar nu a fost ultimul presedinte happy.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Asta da nu a fost ultimul s-a inselat dar a Avut dreptate ca musulmanii vor invada europa in 2016 stii atacurile isis Franta etc! Si ca al 44 presedinte va fi afro american! adica Obama

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da, a avut dreptate cu acestea.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Si zicea ceva de Mesia 24 ianuarie 2005 si ca in 2021 se va recunoaste nu stiu ce cred ca sunt minciuni sigur astea!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Sigur sunt minciuniwinking!

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Dar baba devenind oarba in urma furtunii in care i-a intrat nisip in ochii si a orbit, ea fiind oarba are tot felul de viziuni ca are ochii inchisi ceva gen cand dormi si visezi ea a trait asa zeci de ani de zile!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Visa cu ochii "deschisi" atunci cand facea profetiile :-)).

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce cauti pe inventia unui homosexual? Zeul evreu e contra homosexualilor.Tii cu diavolul, o sa arzi in iad.Ce prost sunt.De ce te-ar pedepsii diavolul daca tii cu el, ca doar el e seful iadului rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Cine spune ca te pedepseste diavolul? Despre ce homosexual vorbesti?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

De Alan Mathison.Inventatorul calculatorului.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nu asa ziceti ca ardem in iad daca pacatuim? https://www.descopera.ro/......rat-enigma

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai si ce treaba am eu cu omul ala? Nu am interactionat cu el.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Arzi in iad ca folosesti inventia unuia care tinea cu diavolul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde in ce scopuri o folosesti tongue

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sunt eu de vina pentru actiunile fiecaruia in parte (ma refeream la povestea din articol a tuturor celor implicati din perioada aceea).

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce faci ma? Folosesti lucru diavolului si zici ca e pentru scop bun? Zeul evreu te pedepseste.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Cine spune ca diavolul a facut asa ceva laughing?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cred ca sunt reptilieni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Orice este posibil. Nu crezi în reptilieni sau in extratereștrii de fel?

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Exista tot felul de lucruri ciudate taicamiu acum 10 ani pe la 1 noaptea a vazut un obiect in forma de triunghi cam de 50 de metri mare in aer si culmea a plecat intr-o secunda nu il mai vedeai a bagat o viteza inumana si culmea e ca nu se auzea motorul laughing si erau luminite

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Te cred.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Celcestietot):

Ce crezi ca ar putea sa fie extraterestri ceva? Ca taximetristu zicea de la volan ca a facut armata si nu a vazut asa ceva vehicul al armatei sau ceva!

| Celcestietot a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Ori OZN ori OZI ar putea fi.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Descrie reptilienii. Extraterestii sigur exista dar nu asa cum isi imagineaza omul. Nu sunt asa hidosi fiindca Dumnezeu i-a creat.

51 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este adevarata regresia hipnotica? Nu.
Adevărul este un proces, nu un obiect, ca o portocală.
Poveștile au valoare de relaxare, de aceea sunt folositoare, că aduc calm. Este dificil și dureros să afli că atunci când mori, putrezești, și încetezi să mai exiști, dar atunci afli de povestea cu viața veșnică, care te ajută să mori liniștit, cu toate că rezultatul final e același, putrezești la fel, dar mori liniștit. Acesta este rolul religiilor ca povești majore, să crezi că acolo sus cineva te iubește, atunci când nimănui aici nu-i pasă de tine, și așa mai departe. Așa este și cu regresia hipnotică și cu predicțiile. Când te plictisești, că viața reală e plictisitoare, te minunezi la predicții. Viața reală e incertă, atunci citești Blblia, acolo totul e limpede clar, adevărat 100 %, nu mai trebuie să gândești tu cum e viața, au decis alții pentru tine. Dacă spune Isus că el va reveni, după ce a întins-o, fiindcă așa a vrut el, iar când a plecat, nu era în stare de nimic, numai gură mare, când va veni va fi zmeul zmeilor și el va judeca, condamna, cam 1000 de ani. Că aceasta este posibil sau nu, nu are importanță, dacă scrie acolo așa va fi, nu mai este nevoie să gândești tu cu mintea ta, că acolo este adevărul absolut. Și la clinica de psihiatrie e la fel.

| mentholinks a răspuns:

Pff, ceva asemanator probabil, spune Solomon desore Locuinta mortilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Așa cum Satan a vorbit prin șarpe, așa vorbește si prin persoanele hipnotizate. Prin hipnoza omul devine medium pentru Satan. Daca ai citi cartea "O călătorie in supranatural " de Roger J. Morneau ai ajunge la concluzia ca demonii sunt angajați in astfel de situații, iar cei creduli, le cred.Este păcat sa acceptam hipnotizarea, pentru ca se face cu concursul spiritelor demonice.

| Mircea08 a răspuns:

Daca Iehova spune ca nu exista suflet nemuritor inseamna ca Iisus nu este fiu lui, deoarece Evanghelia spune :
"Căci cel pe care l-a trimis Dumnezeu vorbeşte cuvintele lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu dă Duhul cu măsură. Tatăl iubeşte pe Fiul şi toate le-a dat în mâna Lui. Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 3/34-36)
Eu sunt crestin, deci cred in Iisus, prin urmare cred si in viata vesnica

| MadalinVoicu98 explică (pentru Mircea08):

Crezi in reincarnare? Ca te vei naste din nou? dar in alta tara etc alt om poate bogat poat sarac?

| Mircea08 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Treaba cu reincarnarea exista numai in cultura orientala. Occidentalii au preluat ideea si s-a folosit de ea. Cartile care s-au scris pe tema asta au fost scrise pentru a scoate bani, nu pentru a informa populatia.
In cazuri exceptionale Dumnezeu poate trimite pe cineva din imparatia cerurilor pe pamant pentru a rezolva niste treburi importante. Restul oamenilor NU MAI AU SANSA sa mai traiasca o viata pentru as putea schimba destinul, destin construit de el insusi.

| Helper07 a răspuns:

Daca Dumnezeu spune asa, atunci oare nu sunt aceste cazuri niste amagiri de la Satan?

| Daniel323 a răspuns:

Biblia este o carte de povesti pentru indoctrinarea populatiei.

| MadalinVoicu98 explică:

E imposibil sa fie falsa regresia dupa parerea mea ei au dat nume corecte cine se gandea oare sa zica, ma chema Michelin Rasholl sa zicem din Irlanda si traiam intr-un oras saracacios si am lucrat intr-o magazie si cand s-a verificat in arhivele orasului sa existe si magazia si numele lu asta si in anii respectivi!

| TriceleRon a răspuns:

M-ai facut sa imi amintesc de un caz despre care citisem acum cativa ani. nu imi amintesc unde sau alte detalii dar imi amintesc povestea pentru ca am fost fascinat de ea si chiar am verificat-o. era vorba despre un barbat care in stare de hipnoza regresiva incepe sa povesteasca despre una din vietile lui anterioare. se facea ca era o femei si facea parte dintr-o familie bogata de evrei pe vremea cand acestia erau persecutati. pentru ca aveau situatie au avut acces la o ascunzatoare secreta din nu mai stiu ce biserica a lor. chestia e ca acel om a inceput sa dea detalii precise. despre pozitia in care au murit de foame in acea camera ascunsa pana la inelul pe care il purta, inel cu blazonul familiei ce a fost descrti in detalui. si bineinteles camera in care esrau ascunsi si cum putea fi accesata. prin 1994 parca se intampla asta. iar atunci, cu acele date a fost gasita acea biserica, si camera ascunsa despre care nimeni din prezent nu stia de ea. in camera au fost gasite osemintele a 4 corpuri (oseminte) exact in pozitia descrisa sub hipnoza. iar pe degetul unui corp se afla inelul. exact cum a fost descris.