| Inferno a întrebat:

Este amuzant, Dumnezeu ne arunca in aceasta realitate,ne acuza de un pacat strmosesc,motiv pentru care ne aflam aici, iar apoi practic ne obliga sa traim si sa ne "chinuim incercand",in caz contrar,daca incercam sa "parasim" "jocul", sa "trisam" suntem aruncati in Iad, un loc de tortura pentru " trisori". Ce pacat? Ce caut aici? Ce legatura am eu cu actiunea? Apari in mijlocul unei intregi "telenovele" si nici nu esti la curent cu ea. Este corect?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Exista oameni care cred intr-o lume mai buna; ce-i asa de greu de inteles ca asta-i dincolo de argument, mai ales ca si tu ai liberatea crezului, a optiunii si a modului de viata (crestin, ateu, budist sau ce vrei)? Vrei sa imi impui neaparat ideile tale?

| RAY a răspuns:

Basme,daca admitem ca dumnezeu a creat destinul evreilor si a hotarat sa arda milioane e clar ca acel zeu e diabolic sau nu exista

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Nu e corect, dar dumnezeu te iubeste.

Cata logica in toata treaba asta love struck. Ar fi tragic daca n-ar fi comic, sau daca nu te-ai trezi la realitate.

| M25M a răspuns:

El nu ne obliga, iar nu esti atent off off mai mai.
Vrei amuzament gandeste-te ca el ne da liber arbitru insa trebuie sa facem cum zice el altfel, vorba ta suntem pedepsiti.

| DrunkenRat a răspuns (pentru M25M):

Dupa scris, esti fata.

| M25M a răspuns (pentru DrunkenRat):

Dupa deductia ta, esti beat(a).

| Narfundo a răspuns:

Amice se spune ca iadul este pamantul si noi suntem sufletele pedepsite.Acest iad ar fi permanent din cate se stie si totusi exista o sansa.Sufletul se va reincarna intr-un trup bolnavicios pana ce va fi perfect din nou, gata sa paraseasca acest iad". Acum sa ne gandim si din cate stim, nu-i om fara de pacat, avem vreo sansa sa parasim iadul? Iisus a fost ceva special, de aia s-a schimbat anul de la plecarea sa.

| ManStrong a răspuns (pentru Narfundo):

Anul nu s-a schimbat la plecarea sa.
Au trecut peste 500 de ani pina un papa sa gindit sa faca un calendar crestin.Habar nu avea citi ani sint de la Isus pina el.Si a incredintat acest proiect unui calugar cu numele de Dionisie cel mic de prin Constanta Rmaneasca cred, care era priceput in in astrologie.Si acesta a facut calcule dupa ciclirile de ani ajungind la concluzia ca anul in care se gasea ar fi 525 de la Isus.Mai tirziu dupa ce sau rafacut toate caculele dupa noul calendar dsa gasit o eroare de aproape 7 ani dar nu sa mai revnit asupra eica ar fi necesitat prea multe schimbari istorice.
Astfel se stie ca desi Irod cel mare traia pe vremea lui Isus, el tousi a murit cu 4 ani I E Actuale.

| rocco09 a răspuns:

Scuza-ma ca te intreb, in mintea ta, ce inseamna crestinism? Am impresia ca contrazici o idee pe care o ai tu despre crestinism!

| ManStrong a răspuns:

Numai Biserica invinuieste de pacatul stramosesc.Biblia nu face asa ceva.
Doctrina bisericii este intemeiata pe pacatul stramolsesc.
Dumnezeu dimpotriva zice; Iata pun in fata ta binele si viata raul si moartea.Alege binele ca sa traiesti.Deut cap 30.Citat din memorie.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Regele David isi deplangea natura umana decazuta in Psalmul 51:5 spunand: "Iata ca sunt nascut in nelegiuire, si in pacat m-a zamislit mama mea."

| Never4ever a răspuns:

Da,e corect dar toti credinciosii vor veni acum sa zica ca aberezi si iti faci propria realitate.Dar nu e asa... ceea ce ai spus chiar e logic si adevarat.

| savvy12 a răspuns:

Man, nu te complica. iti faci rau, doar fii... si ai dreptate este comic si un pic tragic.

| Hope77 a răspuns:

Noi ne-am aruncat in aceasta realitate, nu Dumnezeu. Nu suntem osanditi pentru ca ne-am nascut cu consecintele alegerii lui Adam si Evei. Situatia e tragica intr-adevar si Dumnezeu l-a trimis pe Isus tocmai pentru a ne arata cum putem iesi din groapa pacatului. Nu ne obliga nimeni sa iesim din groapa. Poti ramane in ea. Multora le place in groapa, nici nu concep viata in afara gropii. Eu unul m-am saturat de groapa si in urma cu m multi ani m-am hotarat sa ies afara. Nu zic ca sunt cu totul afara, ca numai un smintit sau un sfant desavarsit poate spune asta, dar am inceput sa vad cum e in afara gropii si imi place ce vad. Iadul nu e altceva decat moartea vesnica, nu e nici un loc de tortura vesnica. Ai toata viata la indemana sa afli detaliile "telenovelei" in care joci. Intrebarea e: chiar vrei sa afli detaliile? Chiar vrei sa stii cum poti iesi din groapa? Vrei sa iesi din groapa? Suntem parte a unui conflict de proportii mult mai mari si niciunul nu poate fi neutru. Ori votezi cu Dumenzeu, ori cu adversarul Lui.

| fometita a răspuns:

Da.
E viata ta.
Nu da vina pe altii.