| marinelpop a întrebat:

Este Biblia rodul înţelepciunii umane?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul infailibil a lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.Biblia este cuvantul lui Dumnezeu tatal,catre noi, inspirat de Duhul sfant, personificat in fiul intrupat, cuvant prin care toate s-au facut, si care s-a nascut mai inainte de toti vecii; SA FIE LUMINA.si asa a fost.atunci s-a nascut cuvantul, primul nascut,nu facut, Dumnezeu adevarat, din Dumnezeu adevarat, stapanul atottiitorul, creatorul vazutelor si nevazutelor.

| marinelpop explică (pentru EmaS):

Biblia, cunoscută şi ca Sfintele Scripturi, conţine multe cuvinte înţelepte. Totuşi, observaţi ce afirmă Biblia despre ea însăşi: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16). Există multe dovezi care susţin această afirmaţie. Analizaţi următoarele aspecte:
Toţi cei care au încercat să conteste exactitatea istorică a Bibliei au eşuat.
Scriitorii Bibliei au fost oameni oneşti, sinceri. Sinceritatea ce transpare din scrierile lor arată, fără îndoială, că acestea sunt demne de încredere.
Biblia are o singură temă centrală: justificarea dreptului lui Dumnezeu de a guverna omenirea şi împlinirea scopului său prin intermediul Regatului său ceresc.
Deşi a fost scrisă în urmă cu mii de ani, Biblia nu conţine idei ştiinţifice greşite, care erau acceptate pe scară largă în timpurile antice.
Dovezi istorice clare atestă că profeţiile Bibliei, sau prezicerile ei, s-au împlinit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

2 Timotei 3:16, 17winking

| marinelpop explică (pentru anonim_4396):

Multor oameni li s-a spus că nu se poate şti cu exactitate cine a scris Biblia. Deseori însă Biblia spune cu claritate cine a redactat-o. Unele părţi ale ei încep cu expresii precum „cuvintele lui Neemia", „viziunea lui Isaia" şi „cuvântul lui Iehova care a venit la Ioel" (Neemia 1:1; Isaia 1:1; Ioel 1:1).

Majoritatea scriitorilor Bibliei au recunoscut că au scris în numele lui Iehova, singurul Dumnezeu adevărat, şi că au fost îndrumaţi de el. Profeţii care au redactat Scripturile ebraice au menţionat de peste 300 de ori: „Iată ce a spus Iehova" (Amos 1:3; Mica 2:3; Naum 1:12). Alţi scriitori au primit mesaje de la Dumnezeu prin intermediul îngerilor (Zaharia 1:7, 9).

Biblia a fost scrisă de aproximativ 40 de bărbaţi pe parcursul unei perioade de 1 600 de ani. Unii dintre ei au scris mai multe cărţi biblice. De fapt, Biblia este o bibliotecă în miniatură alcătuită din 66 de cărţi. Ea cuprinde Scripturile ebraice şi Scripturile greceşti creştine. Scripturile ebraice, care sunt cunoscute de mulţi şi ca Vechiul Testament, sunt alcătuite din 39 de cărţi, iar Scripturile greceşti creştine, cărora deseori li se spune Noul Testament, din 27 de cărţi.

| EmaS a răspuns (pentru marinelpop):

Unde crezi tu ca iti vei petrece vesnicia?

| marinelpop explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

(2 Timotei 3:16, 17) 16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.

| danay72 a răspuns:

Nu,ea este Cuvantul inspirat a lui Dumnezeu. 2Timotei3:16,17

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru marinelpop):

Exact!

| marinelpop explică (pentru EmaS):

(Matei 5:5) 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

| EmaS a răspuns (pentru marinelpop):

Sunt de acord cu frumoasa prezentare a Cuvantului lui Dumnezeu.Insa,eu cred ca Domnul Isus S-a dus sa imi pregateasca un loc ca acolo unde este El sa fim si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai marinel pop? si ce trevuia sa mai spun? despre Duhul sfant care a grait prin prooroci? asta spune simbolul credintei, crezul.deci? ce nu am spus eu? ori e ceva ce nu ai intales?

| liviudragut03 a răspuns:

Biblia are rolul de a menține pacea pe pământ.

| M25M a răspuns:

Are partile ei intelepte, insa cu siguranta este rodul imaginatiei umane.

| Mădă0611 a răspuns (pentru liviudragut03):

Zici tu?
Matei 12:30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte.
Cum poti sa mentii pacea cand sunt atatia care nu sunt cu Iisus si pe care crestinii ii considera impotriva lui, chiar daca nu e asa? http://i.imgur.com/zO7GIBX.jpg

| liviudragut03 a răspuns:

Fiecare crede în ce vrea, dar asta e concluzia la care am ajuns.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si otelul daca ar fi insufletit s-ar topii fara foc auzinduti cuvintele racordate la temperatura soarelui.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Biblia este Cuvantul infailibil a lui Dumnezeu." O minciuna mai mare ca asta nu se poate. Dumnezeul vostru este un rasist, de ce poporul ales!?

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ma? nu ai nici o logica!

| Hombre a răspuns:

Pai nu e scrisa de oameni?

| RAY a răspuns:

Biblia este o serie de cartii scrise de catre profeti nicidecum de dumnezeu, avram, mosie, noe etc au scris povestile lor in cartile lor, chiar evrei recunosc ca biblia a fost scrisa recent nu de martori oculari si din cartii scrise mai tarziu sau oral, in concluzie biblia este rodul povestilor evreiesti din acele vremuri

| Thunderstruck a răspuns:

Poate vrei sa zici ca este rodul imaginatiei umane.

| CristiB93 a răspuns (pentru M25M):

De ce ar mintii cineva lumea cu imaginatia sa?

| marinelpop explică (pentru Hombre):

*** bh cap. 2 pag. 19-20 par. 5 Biblia, o carte de la Dumnezeu ***
Biblia „este inspirată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16). În ce sens? Chiar ea ne răspunde: „Oamenii au vorbit din partea lui Dumnezeu, fiind purtaţi de spirit sfânt" (2 Petru 1:21). Să ilustrăm: Un om de afaceri îi dictează o scrisoare secretarei lui. Scrisoarea conţine gândurile şi indicaţiile omului de afaceri, deci este a lui, nu a secretarei. În mod asemănător, Biblia conţine mesajul lui Dumnezeu, nu al oamenilor care l-au aşternut în scris. Putem spune deci că întreaga Biblie este cu adevărat „cuvântul lui Dumnezeu". — 1 Tesaloniceni 2:13.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si tu poti sa fi un fiu preaiubit de Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru CristiB93):

Oare de ce? Fa un exercitiu de gandire.

| Zenit313 a răspuns:

Au fost oameni intelepti cu multe milenii inaintea Bibliei!

Cred ca glumesti, daca nu, citeste Vechiul Testament!

| ania a răspuns:

Nu, e rodul înțelepciunii lui Dumnezeu.