| Alphawolf a întrebat:

A fost post-ata o intrebare care suna asa: Stiti ca pledez pentru toleranta.Totusi,un gand nu-mi da pace si vreau sa aflu parerea voastra despre urmatorul citat din Lichtemberg:"Daca un cap si o carte se ciocnesc si suna a gol, sa fie oare totdeauna vina cartii?"Iar noi constatam concret, aici pe site chiar, ca cel mai des se cicnesc diferite capete cu Biblia.Sa fie vina ei?
http://www.TPU.ro/......rul-citat/
Majoritatea au raspuns ca este vina omului din lipsa cunoasterii sau intelepciunii iar o persoana a afirmat ca unele capete sunt seci si nu inteleg tilcul intelepciunii.
Sunt foarte multe persoane de stiinta care nu cred in divinitate, oare din lipsa cunoasterii sa u intelepciunii?
Albert Einstein toata viata a fost deschis creatiei dar in final a ajuns la concluzia asta: "Cuvântul "Dumnezeu" nu este nimic altceva pentru mine decât expresia şi produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecţie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilăreşti. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."
Credeti ca este normal ca cineva sa numeasca asfel de persoane capete seci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru credinciosi nu exista Albert Eistein pentru ca nu exista stiinta, nu exista nimic decat un pumn de legende expirate.
Creierele umane au informatii cat pentru mii de carti, unele chiar pentru zeci de mii, inclusiv Biblia.
Comparatia este cu tendinta religioasa, nu stiu de unde le scot, parca ar merge toti la aceleasi cursuri.