| Effy35 a întrebat:

Este biblic ca un parinte sa isi loveasca copilul?

Mai jos aveți un dialog pe care l-am avut cu o persoană religioasă pe tema violenței părinților asupra copiilor și puteți trage propriile concluzii:

Cornelius: ....Eu câtă bătaie am mâncat da mă bucur acum că nu am ajuns că ceilalți din blocul unde am stat, bețivi drogați boschetari fara scop în viață. Copilul trebuie învățat ce e bine și ce e rău.El nu are acel filtru pe care noi ni l-am format. Unii copii înțeleg de vorbă bună alții cu nuiaua. Eu am înțeles cu nuiaua si in biblie scrie la fel: "Cine cruța nuiaua își urăște fiul". Fata mea înțelege cu vorba. Depinde de încăpățânarea fiecăruia. Daca e încăpățânat trebuie îndreptat da mai dur.

Eu: Acolo, în versetul menționat de dta, nu este vorba de o nuia fizică, stimate domn.
În plus, conform Bibliei, nu ai voie să mânii sau sa enervezi un copil.

Cornelius: Unde am scris eu de maniat un copil stimate domn? E vorba de respectul și ascultare pe care trebuie sa o aibă un copil stimate domn. Din cele mai vechi timpuri copii au fost educați așa stimate domn. Dar de când a fost lăsată aceasta libertate stimate domn nu mai exista respect stimate domn.

Cornelius: ..si stimate domn în proverbe 23:13 scrie "Nu cruța copilul de mustrare, căci, dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri!". Se referă la o nuia fizica stimate domn care te ai găsit sa comentezi

Eu: Doar prin faptul ca lovesti copilul, îl manii, enervezi.
Repet, respectul nu se câștigă prin supunere, frică, bătaie.
Și dacă asta ați învățat acasă, că bătaia este o soluție, atunci, ei bine, vreau să vă avertizez că nu mai trăim în vremuri comuniste și că acum încălcați un drept fundamental prin lovirea copilului.

Eu: Și nu, acel verset se referă la cu totul altceva. Prin "NUIAUA", autorul se referea la CEARTA, care nu trebuie să lipsească atunci când copilul face o năzbâtie:
Proverbele 22:15 VDC
Nebunia este lipită de inima copilului, dar nuiaua certării o va dezlipi de el.

Cornelius: eu nu încalcă nimic. Mi-au fost încălcate da acum am 30 de ani și am ieșit din jurisdicția "protectiei copilului". Mulțumim legilor de acum că nu au părinții voie să facă nimic copiilor și nu mai au respect.

Cornelius: Daca nu era vb de nuiaua fizica nu mai avea rost să zică de moarte și asa revenim la ce am zis eu. Sunt copii care pot fi învățați prin vorba buna și înțeleg și sunt care doar cu nuiaua, inteleg.

Eu: Nici în acel verset al tău nu a scris nimic despre ceartă, dar a scris despre mustrare, care este același lucru și nu are nimic de-a face cu violența fizică.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva nou pentru tine ca persoanele foarte religioase nu sunt neaparat cele mai educate? Si unde nu exista educatie exista violenta?

Cati din marii sustinatori ai familie traditionale nu iti bat nevasta si copilul acasa si se plang ca homosexualii sunt aia de fac rau societatii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proverbele 23:13
"Nu cruța copilul de mustrare, căci, dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri!"

Se referă la moarte spirituală, nu fizica.