| darrew a întrebat:

Este bine sa consumam carne? Daca in cele 10 porunci nu spune clar Sa Nu Ucizi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porunca "sa nu ucizi" nu se refera la animale. Lui Noe Dumnezeu i-a dat dezlegare sa manance carne din care s-a scurs sangele. Legea cu privire la "animalele curate si necurate" a fost valabila pana cand in viziune Dumnezeu i-a aratat lui Petru printr-un inger ca putea sa manance orice fel de carne comestibila pentru om. Fapte 10:9-16:"Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum şi se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiş, să se roage pe la ceasul al şaselea. Şi i s-a făcut foame şi voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz. Şi a văzut cerul deschis şi coborându-se ceva ca o faţă mare de pânză, legată în patru colţuri, lăsându-se pe pământ. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare şi târâtoarele pământului şi păsările cerului. Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat. Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate. Şi aceasta s-a făcut de trei ori şi îndată acel ceva s-a ridicat la cer." Fapte 15:20:"Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor şi de desfrâu şi de (animale) sugrumate şi de sânge." De aici reiese ca porunca privind interzicerea bautului si mancatului sangelui a ramas in vigoare pana azi. Cat despre neconsumarea grasimii nu se mai specifica aceasta interdictie si deci consumarea grasimii nu mai contravine legii Lui Dumnezeu. Acea lege cu privire la carne si grasime a fost data pentru a se respecta anumite aspecte legate de jertfe ce prefigurau jertfa "mielului" adica a lui Mesia ( Cristos ) ce avea sa se ofere de buna voie ca jertfa in folosul omenirii care se intoarce la Dumnezeu. Pofta buna la friptane, la mici si la gratare! happy

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a permis oamenilor, după potop, să mănânce carne.Geneza9:3,4.

| xerxes1 a răspuns:

In Biblie zeul evreilor manca un miel la micul dejun si unul seara stropiti cu ceva vin.

Exodul 29
38. Iata ce sa jertfesti pe altar: doi miei de un an, in fiecare zi, necurmat.
39. Un miel sa-l jertfesti dimineata, iar celalalt miel seara.
40. Impreuna cu cel dintai miel, sa aduci a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn de masline fara drojdii si o jertfa de bautura de un sfert de hin de vin.
41. Pe al doilea miel sa-l jertfesti seara si sa aduci impreuna cu el o jertfa de mancare si o jertfa de bautura, ca cele de dimineata; aceasta este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului.

| 393Dan a răspuns:

Eu tot cateodata ma gandesc la asta. Stiu ca se refera doar la oameni, insa imi pare prea convenabil faptul ca poti ucide ce vrei atat timp cat nu e om. In alte cuvinte asta e la fel o forma de distrugere. Poate gresesc eu si cuget prea mult. Insa nu pot sa nu ma gandesc ca-s suflete si ele.