| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

Este crestinismul pro sau contra donarii de organe? De ce?

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca se poate salva o viata sigur ca Dumnezeu accepta acest lucru.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru danut):

De acord. Pacat ca sunt altii care cred contrariul.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aia nu au legatura cu Dumnezeu ci doar cu ceea ce vor EI sa crada.

| Freya1 a răspuns:

Am vazut cazuri in randul penticostalilor spre exemplu cand nu au vrut ca fica lor sa primeasca sange si au lasat-o sa moara.
Este absurd sincer. Daca tot cred in Dumnezeu si ca el a facut lumea, boala, omul ar trebui sa stie ca tot el a lasat si meseria de medic, si puterea de acrea stiinta etc.
Deci daca se poate sa iti salvezi viata printr-o donatie sau operatie nu este nici un pacat sa accepti.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Martorii lui Iehova nu accepta transfuzii, nu penticostalii. Nu stiu de ce vrei sa te lauzi ca ii cunosti bine pe penticostali, niste oameni de toata jena. Eu ii cunosc, spre rusinea mea, mult mai bine decat as vrea. Accepta transfuzii fara probleme.

| Romanul86 a răspuns (pentru Freya1):

Iehoviștii nu sunt de acord cu donarea de sânge sau organe penticostali sunt de acord cu acestea.

| Freya1 a răspuns (pentru Romanul86):

Penticostali sunt si cine mai sti cati sectanti...

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Nah eu am vazut famili ce nu accepta.
Nu ma laud ca ii cunosc, spun doar ca am trait intr-o familie de penticostali, am avut prieteni de religia aia si unchi si matusi.
Eu nu am nimic cu religia lor atata timp cat nu mi-o baga mie pe gat.
(Am dat un exemplu, nu stiu ce te revolti asa)

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

E o noutate pentru mine, chiar si gruparile dizidente, foarte stricte, accepta transfuzia. Daca ai cunoscut direct, nu zic. Dar ma mir foarte mult, nu am vazut nici o tendinta in directia asta. Martorii lui Iehova da, nu accepta transfuzii, a fost si cazul destul de recent cu fata care a murit pentru ca parintii ei nu au acceptat transfuzia.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Da stiu ca ei au aia cu sangele bla bla.
Da am cunoscut o familie.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Inseamna ca e cum zici tu, e un grup care o face.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii nu sun nici pro nici contra indiferent care este problema. Fiecare este liber sa faca cum crede el ca e bine - asta spune un crestin. Daca unele biserici iau atitudine, asta este altceva - Trebuie tinut cont de ceea ce spune Iisus nu de ceea ce spun unele biserici. Crestinii lupta impotriva raului facand binele

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu tin cu dintii de viata asta. Evident ca merg si eu la doctor, dar nu as accepta un transplant

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Mircea08):

Dar tu ai dona? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Viata fiecaruia este in mana lui Dumnezeu, pererea mea ca nimeni nu poate impiedica decizia lui Dumnezeu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mircea08):

Ba nu spune. Crestinul se limiteaza strict la ce ii ordona dogmele religioase. Daca dogma crestina ii spuna ca este pacat sa doneze organe, crestinul sumisiv si ignorant o sa se supuna si n-o sa doneze organe niciodata. Crestinismul oricum n-a fost niciodata despre sau spre binele omenirii.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mircea08):

Pai daca religia zice ca fiecare face ce vrea cat timp nu afecteaza pe nimeni cum ramane cu LGBT+? Cu aia ce au de spun ca-s pacatosi cand orientarea lor se. xuala nu afecteaza pe nimeni in vreun fel?

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Asa spuneti toti ca nu tineti cu dinti de viata asta dar cand va este greu implorati doctori ca mai vreti sa traiti

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Adica suntem marionetele lui dumnezeu, un creator a creat universul ca apoi creatia lui sa il slaveasca adica sa i fie sclav dar el marele boss poate face ce are chef

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai fi marioneta lui Dumnezeu ai fi stiut. Atunci cand erai mic si faceai prostii cei care te-au creat ti-au facut observatie sau daca ai intrecut masura te-a si batut, si asta stii. Dumnezeu ti-a lasat libertate totala. Ai libertatea sa-ti bati joc de El, ai libertatea sa-l ignori si ai si libertatea de ai multumi pentru ce iti da zilnic. El nu te bate niciodata, dar, in viata de dupa moarte te va lasa sa te descurci singur (asta daca crezi ca exista viata dupa moartea corpului fizic - daca nu crezi, nu are rost sa-ti mai pierzi timpul discutand aici).
Inca ceva - Dumnezeu are grija de cei care sunt ai lui si in timpul vietii de pe pamant, iar ceilalti sunt in parte lasati fara ajutor si de aceea se imbolnavesc, sau au alte necazuri, numai ca ceea ce tocmai am spus nu crede nimeni, si nu crede pentru ca nu cunoaste Evanghelia

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Acum 17 ore | Mircea08 a răspuns (pentru dany1988):
Viata fiecaruia este in mana lui Dumnezeu, pererea mea ca nimeni nu poate impiedica decizia lui Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Decizia lui Dumnezeu este in functie de decizia ta, de cui decizi sa-i slujesti (a sluji inseamna a respecta invataturile)

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Gresit,tu nu poti avea vreo decizie daca dumnezeu stie deja totul, decizia e deja creata

| Mircea08 a răspuns (pentru BlackRose03):

Isus spune ca trebuie sa te comporti in asa fel incat ceea ce faci sa nu afecteze pe nimeni. Religiile spun multe alte lucruri, iar LGBT nu stiu ce inseamna

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Asta e o speculatie. Tu poti sa iei orice decizie si asta stii ca e asa

| Mircea08 a răspuns (pentru Mclaren12):

Crestinii nu apartin dogmelor religioase, ei sunt biserica lui Iisus, nu biserica ortodoxa, penticostala sau alta

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Gresit,daca tu iei o decizie care nu e in planul lui dumnezeu el numai e atotstiutor

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Ce biserica are jesus?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Mircea08):

Dar de ce nu are Dumnezeu grija de toti preotii care il slavesc o viata intreaga?

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Biserica lui Iisus este formata din toti crestinii de pe tera, si ma refer la adevaratii crestini, cei care traiesc potrivit invataturii lui Iisus nu cei care merg la o biserica a caror preoti, prezbiteri sau pastori spun ca e crestina.
Eu nu stiu cum supravegheaza sau conduce Dumnezeu lumea, sau daca faptul ca a lasat libertate oamenilor chiar inseamna ca nu stie ce fac acestia.

| Mircea08 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Preotii muncesc pentru bani, si nimeni nu stie cui slujesc ( a sluji inseamna a trai in conformitate cu o invatatura, nu inseamna sa faci tot felul de ritualuri), iar Dumnezeu are grija si de cei rai, si este scris asta. Plantele de ex. cresc pentru toata lumea. Oamenii le seamana dar Dumnezeu le face sa rodeasca, si asta e pentru toata lumea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Mircea08):

Eu unul nu sunt impotriva unui Dumnezeu care a creat lumea, dar o lasa in pace. In schimb, sunt impotriva unui Dumnezeu care, pe langa ca a creat viata, mai are si influente asupra ei.
Daca tot spui ca influenta lui Dumnezeu se poate vedea, de ce permite ca niste bieti copii de cateva luni sa aiba cancer? De ce le permite criminalilor sa traiasca bine merci pana la adanci batraneti?
Avand aceasta influenta asupra vietii, Dumnezeu asta e doar nedrept.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu exista "crestin" simplu, exista crestin ortodox, catolic, penticostal etc. Cand cineva zice "Crestinii sunt spalati pe creier", se refera la adeptii tuturor sectelor crestine pentru ca toate sectele au acelasi fundament bazat pe nimic.

Cat despre dogme, numai de asta dai in crestinism. Tot ce pretinde este bazat pe dogme care nu au un fundament real, ci doar au fost inventate ca sa supuna oamenii prin frica.

| Mircea08 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tu esti impotriva lui Dumnezeu oricum ar fi El. Eu nu cunosc pe Dumnezeu asa dupa cum stie lumea ca inseamna verbul "a cunoaste", dar imi plac invataturile care vin de la El, si le urmez. Asa sunt eu, nu suport invatatura lui satan desi nici pe el nu-l cunosc si nici nu am nimic cu el si nici cu cei care iubesc invatatura lui.
In ce priveste nedreptatile din lume nu comentez nimic pentru ca nu stiu nimic, iar daca as sti doar partial, tot nimic inseamna

| Mircea08 a răspuns (pentru Mclaren12):

In lume exista si crestin pedofil, si crestin hot, mincinos, etc. In biserica lui Iisus sunt doar crestinii care traiesc potrivit invataturii Lui.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mircea08):

Lesiebe,gay,transexuali etc.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mircea08):

Deci biserica lui Isus este o alta secta crestina?

| Mircea08 a răspuns (pentru Mclaren12):

In lume poate fi orice, orice gandeste satan si prietenii lui. Poate fi bataie de joc la ceva despre care nu se stie nimic, poate fi rautate, o rautate ce este indreptata spre necunoscut, poate fi posibil imposibilul, poate fi sustinuta cu probe tot ce este ilogic, pot fi secte ale gruparilor inexistente, etc. Cerceteaza-le si te cultiva!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Este pro, doar in cazul in care persoana data e pe moarte. Deasemenea si cu donarea de sânge. Asta ortodocsii.

| Romanul86 a răspuns:

Depinde. Dacă omori un om să îi iei organele nu e de acord.

| ThePurificator a răspuns:

Ar trebuii sa fie pro, deoarece știu că au chestia aia cu " ajuta-ti aproapele". daca sunt contra, atunci încă un motiv in plus pentru care sa te uiți cruciș la religie