| kanajambe a întrebat:

Dumnezeu este impotriva donarii sangelui?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce nu-l intrebi?

| Vizitiul a răspuns:

"Numai Infinitul cunoaste Infinitul"
"Numai Dumnezeu cunoaste pe Dumnezeu"
Dar cat timp liber trebuie sa fi avut pentru a debita o astfel de intrebare? Doamne, Doamne...

| dulcik a răspuns:

Nu cred ca este impotriva mai ales ca atunci cand donezi sange ajuti o viata care poate doamne fereste sa moara din cauza ca spitalul nu are grupa aceea de sange. Ce este drept romanu se duce sa doneze sange pentru bani pe care ii primeste nu pentru ca si-ar dori sa salveze o viata cu adevarat.Asa suntem noi intotdeauna ne gandim doar la binele nostru nu ne gandim ca daca donam din sangele nostru cineva va trai

April
| April a răspuns:

Unii oameni cred asta. Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu. De ce ar fi?
Pana la urma e o fapta buna; ca ne ajutam semenii.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nu sunt sigur. Dar cu siguranta se opunde donarii de organe pentru ca atunci cand va veni sa ne ia la cer si-i va invia pe cei morti, va trebui sa caute organele donate, sa le ia de la gazda, sa vindece gazda, sa le puna in donator si ar fi un haos total.

| stefangeles a răspuns:

O fi nu stiu! dar eu sunt de parere ca odata ce poti salva viata unuia dintre semeni nostri cred ca poti pacatui pentr asta eu unu as face-obig grin

| sinziana1 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu.Doanrea sangelui este un gest umanitar cu ajutorul caruia poti salva o viata. E o fapta buna.Nu cred ca Dumnezeu ar fi impotriva donarii sangelui.Sunt unele religii care cred chestia asta.Cunosc un caz intr-o familie cand o femeie putea sa traiasca daca accepta sange de la sotul sau dar a refuzat deci a murit in scurt timp.Fiecare cu ale lui.happy

| marcel1971 a răspuns:

Acest raspuns il poti gasi in biblie, intr-adevar acolo se specifica clar interzicerea consumului de sange! In tarile mai avansate medici folosesc din ce in ce mai mult un inlocuitor artificial al sangelui numit plasma, care nu comporta nici un fel de risc cu privire la transmiterea unor boli grave cum ar fi SIDA spre exemplu si care este la fel de eficient in cazul unor transfuzii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Si-a exprimat punctul de vedere intr-o emisiune de televiziune. Asa mi s-a spus dar nu stiu daca e veridic.