| gogoɴicɑ a întrebat:

Este gresit ca barbatii sa se barbiereasca?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca ar fi gresit, toti ar purta barba.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Este gresit.Numai ca lumea nu mai respecta nimic.Crezi ca Mantuitorul si-a taiat barba si s-a epilat cum fac unii care se ingrijesc intr-un mod obsedat?

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Tu te barbieresti? Sa inteleg ca tu ai barba pana la genunchi? Atunci de ce nu iti iei pe tine o camasa lunga cum se purta pe vremea Domnului Isus?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Calugarii de ce crezi ca au barba lunga? Pentru ca nu poarta grija lumii, si asa trebuie sa faca cei care cred in viata dupa moarte.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Unde scrie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Of, mergi doar pe scris. Unde scrie ca trebuie/ai voie sa te machiezi?
Poate scrie prin vreo carte a unui sfant, dar stiu ca ne-a zis un popa, si era printre cei buni.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga Domnul Isus umbla asa cum era portul pe vremea aceea.Si cine ti-a spus ca eu ma machiez? Sa stii ca Biblia este ghidul crestinului dupa care isi calauzeste viata.In ea fasesti raspuns la toate intrebarile.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Macar va indica biblia sa va stergeti la cur cu hartie igienica sau si ala e pacat? caci vezi ca acum 2000 de ani nu era hartie igienica cum nu erau multe altele lucruri pe care le cam considera crestinii pacat.

| martzian a răspuns (pentru C0nstantin):

Nu. Dar ne invata cum sa nu risipim "margaritarele pe porci". Prin urmare nu cred ca meriti un raspuns de la Ema si de la nimeni altcineva. Bunul simt si omenia nu sunt arestate de crestini si limitate la acestia. Grow up and get a job!

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru the2k):

Te simti mai bine acum?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce sa nu te machiezi, ce legatura are credinta cu igiena si faptul ca vrei sa arati bine?

| martzian a răspuns (pentru the2k):

"Tu vorbesti de bun simt si omenie si dai ignore doar ca sa nu poata omu sa iti raspunda." - Raspunsul tau de aici indica destul de bine de ce nu am considerat ca a continua discutia este oportun. Nu are legatura cu refuzul dreptului la replica ci cu protestul fata de nesimtire. O seara faina!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sigur ca igiena nu se pune in discutie pentru ca ne respectam si ne intretinem discret si cu gust ca sa fim placute sotilor nostri.Inainte ma machiam ca sa ies in evidenta si ca sa atrag privirile.

| MMihai a răspuns:

Anterior exista meseria de bărbier, care a dispărut în secolul 20!
Este mult de explicat.

| Hombre a răspuns:

Nu are absolut nicio legatura partea vestimentara, barbieritul, tunsul, coafatul etc cu credinta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred ca este gresit, parerea mea.Eu nu am barba, sunt fin fin dar totusi barba semnifica experienta de viata sau mai ales intelepciune(e adevarat ca nu la toti) si sa nu uitam ca Mantuitorul Iisus Hristos a purtat barba.Numai bine

| Lizzu a răspuns:

Dar din ce punct de vedere ar trebui sa fie gresit?
Nu, nu e nici greseala, nici pacat si nici nimic. Fiecare persoana se poarta asa cum ii place si cum se simte bine in pielea ei. Daca ai stii cat de mult conteaza sa te simti tu bine cu tine si nu cum cred altii. Mai lasati turma si faceti ce va place voua indiferent de parerea altora, mai ales a celor rautaciosi, vor doar sa va abata de la drumul vostru si atat.
Nu e gresit, oameni buni, nici sa te barbieresti, nici sa porti blugi rupti, nici sa bei, atat timp cat nu incalci intimitatea celorlati din jurul tau si nu ii ranesti. Poti fii un om bun la suflet chiar daca te barbieresti, bei sau porti cine stie ce outfit, ori tatuaj ori piercing. Nu conteaza atat timp cat suntem persoane de baza, de treaba, cu capul pe umeri si care pot sprijini pe altii.
Si sa-l aducem in discutie si pe Dumnezeu, nu e gresit si nici pacat sa faci toate lucrurile care par interzise atat timp cat te tii pe linia dreapta si nu faci rau oamenilor, ori sa vorbesti urat sau sa fii violent. Dumnezeu te vede doar din perspectiva sufletului tau si a sentimentelor care il compun.
Nu va mai luati dupa ce scrie si dupa ce se spune...gura lumii spune multe, gura voastra sa spuna ce va reprezinta in lumea asta si sufletul sa simta ceea ce trebuie sa simta.
Si atat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Desigur că nu este greşit. Aceasta ţine de preferinţele personale şi de felul cum este privită în general în societate.
În ce priveşte interdicţia ce au primit-o israieliţii în Leveticul 19:27 de a nu-şi rade marginile bărbii, Dumnezeu a vrut să-i îndemnă să nu imite practicile religioase extremiste ale naţiunilor păgâne din jur.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu este pacat,dar dupa parerea mea personala,un barbat se deosebeste de femeie (la chip) prin faptul ca are barba si mustata. Desigur, sfintii pentru care barbieritul si alte ocupatii lumestii(caci ca sa fim sinceri, ne barbierim ca sa placem femeilor) nu mai reprezinta o necesitate, si-au lasat barba pana la apamant(unii).Eu recomand ca fiecare barbat sa aiba o barba si mustata ingrijita, mai ales ca am auzit de un reportaj Antena 1 de unde femeile i scoteau atragatori si masculini pe barbatii cu barba(barbat-barba).

P.S: si Iisus a purtat barba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este greşit că ne spălăm?
Nu cred!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Oameni buni, ce legatura are barba/mustata, cu religia? Daca omu vrea sa se barbiereasca, nu trebuie sa sariti voi "Din cauza ca vom ajunge in Iad". Aaa deci in lumea asta nu ai voie sa faci nimic ca sa arati cat de cat decent, sa nu se rada de tine ca ai o barba de 10 metrii, si o mustata de 25 de centimetrii. Daca vrei o faci, daca nu, nu o faci pur si simplu. Mie mi se pare ceva normal sa te barbieresti, atuncea lumea nu o facea pentru ca nu avea cu ce. Cu ce vroiai sa se barbiereasca? Cu sabiile romanilor? Aveti niste conceptii care ma enerveaza pur si simplu. Mai bine spuneati, ca numai preotii nu au voie sa se barbiereasca deoarece ei au ales calea calugarismului, nu ne puneti in aceeasi oala cu mancare.

Răspuns utilizator avertizat
| Addaa1998 a răspuns:

Da.
Adica daca faci asta, s-ar putea sa ai copii din flori(sa nasti inaintea nuntii).

| angus35 a răspuns:

Nu este gresit sa te barbieresti.Gresit este ca baietii sa poarte parul lung.

| bogdan1004 a răspuns:

Religia nu are treaba cu barbieritul... Apropo cati ani ai?

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut
Acu depinde unde.
In public? sau la "urs"?

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Nu, este chiar igienic.

| elisa820 a răspuns:

Nu

| DaDiSk a răspuns:

De ce sa fie gresit? Barbatii se barbieresc ca sa nu fie popi ti-ar placea sa vezi pe strada numai popi?happy Eu sincer m-as ingrozi.

| emillyks a răspuns:

Da este pacat. cine sa barbiereste o sa arda in focurile iadului si o sa fie intepat in fund cu furca incinsa big grin