| Elvina a întrebat:

Este Isus fiul lui Lucifer asa cum apare cantat intr-o slujba catolica?
https://www.youtube.com/watch?v=uWn5_0t1pZk (Minutul 1:31)

"Flammas eius Lucifer matutinus inveniat: ille, inquam, Lucifer, qui nescit occasum. Christus Filius tuus, qui, regressus ab inferis, humano generi serenus illuxit, et vivit et regnat in sæcula sæculorum".

"Lucifer cel arzător găseşte omenirea. Şi spun: O, Lucifer, care nu va fi învins niciodată, Hristosul, Fiul Tău, care a înviat din morţi, a oferit lumina păcii rasei umane, şi va trăi şi va domni în veacul vecilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer in Biblia latina Vulgata inseamna Steaua diminetii sau planeta Venus, expresie folosita si pentru Iisus.
Subiectul a fost amplu dezbatut de doctori in teologie care au studiat limbile antice fara sa foloseasca distractivul Google translate.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| milan9 a răspuns:

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor pentru unele persoane sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca nu au inteles nicioadata ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar aceasta este doar o metafora. Face referire la o stea si nicidecum la acel personaj din randul ingerilor cazuti...

| Elvina explică (pentru milan9):

Depinde de interpretare - eu știam că Lucifer e prima stea a dimineții, primul înger căzut, primul care a fost cel mai frumos.

Să îți reamintesc că Biblia e plină de peste 150 de contradicții și că noi am primit-o la a ''n'' mână?

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Nu sunt contradictii reale ci interpretari contextuale gresite. Si in general interpretarile contextuale gresite sunt mult mai multe, acestea dand nastere si diferitelor grupari dizidente care s-au indepartat de Biserica Noului Testament.
Vina nu este a Sfintei Scripturi ci a omului care nu foloseste contextul potrivit pentru a intelege corect mesajul Scripturii.

| Elvina explică (pentru milan9):

Contradicții nu țin de nicio interpretare. E vorba de cuvinte scrise negru pe alb. De exemplu: într-o evanghelie scris că Isus s-a născut în timpul lui Irod, iar în alta în timpul lui Quintilian. Sunt 9 ani diferență între ei.

| sublime89 a răspuns:

Da, si mama lui e zana masaluta.

| EmmaShefferd a răspuns:

Conform bibliei este fiul Domnului. Si in asta o sa cred. Dar gandindu-ne un pic, cum s-ar fi comportat in viata Iisus cu oamenii daca era fiul diavolului? Iti dai seama ce intoarcere ce situatie ar fi daca... nici nu vreau sa ma gandesc la confuzia asta

| Elvina explică (pentru EmmaShefferd):

Știu ce zice în Biblie. Doar că întrebarea mea face referire la faptul că în acea slujbă de Paște Vaticanul afirmă altceva.

| FreundundM a răspuns:

Normal ca nu.

| Elvina explică (pentru FreundundM):

Atunci de ce zic preoții contrariul?