| Stallone a întrebat:

Este meditatia necrestina? De ce? Vorbesc de cea in care te relaxezi si te concentrezi doar pe respiratie.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

CE SPUN OAMENII Meditarea, sau meditaţia, îmbracă diverse forme, multe dintre ele avându-şi originea în religiile antice orientale. „Mintea trebuie să fie goală pentru a vedea clar lucrurile", a spus pe această temă un scriitor. Cuvintele lui reflectă concepţia potrivit căreia golirea minţii însoţită de concentrare asupra anumitor cuvinte sau imagini aduce pace interioară, luciditate şi iluminare spirituală.
CE SPUNE BIBLIA Biblia pune mare accent pe meditare (1 Timotei 4:15). Meditarea la care ne îndeamnă ea nu implică însă golirea minţii ori repetarea anumitor cuvinte sau expresii, unele dintre acestea fiind numite mantra. Dimpotrivă, meditarea la care îndeamnă Biblia presupune orientarea voită a gândirii asupra unor subiecte sănătoase, precum calităţile, normele şi lucrările de creaţie ale lui Dumnezeu. „M-am gândit la toate faptele tale, am meditat profund la lucrarea mâinilor tale", s-a rugat lui Dumnezeu un bărbat fidel (Psalmul 143:5). El a mai spus: „Îmi aduc aminte de tine în aşternutul meu, meditez la tine în timpul străjilor de noapte" (Psalmul 63:6).

| suffarstar a răspuns:

Dar statul cu orele ascultand baiguielile unui diliu si lingerea peretilor cum se cheama? Daca stii tu mai multe despre meditatie de ce nu ne spui si noua?

| suffarstar a răspuns:

Intai stabileste ce este crestinismul. Indiciu: nu are nicio legatura cu dogmele din prezent. Mediatie este starea de zero adica atunci cand realizezi ca esti mai mult decat propria- ti minte. Sunt o multime de metode de meditatie, unele ti se potrivesc, altele poate nu. Nu te limita la reguli, ele nu exista. Traieste-ti propriile experiente si nu te lua dupa sfaturile tuturor, unii habar n-au despre ce vorbesc, sunt prea fricosi ca sa experimenteze altceva decat confortul psihic asa ca au inventat notiunea de "rau" si au atribuit-o tuturor acestor lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta despre rugăciunea isihasta bazata pe respiratie.
Seamana izbitor de mult cu o tehnica de Kriya yoga.
Cat despre meditatie, crestinii o numesc contemplație.
Nimic nu este nou sub soare.

| Drolja a răspuns:

Se vede cât de multe ştii despre meditaţie, atât timp cât consideri că aceasta constă în concentrarea asupra respiraţiei.
"lenevie" îţi spune ceva?