| Bacanu_Geo_1990 a întrebat:

Este meditatia( a sta intr-o pozitie comoda si a te concentra pe respiratie, ignorand gandurile ce iti vin in minte) impotriva religiei crestine, este o practica satanica?

Răspuns Câştigător
| Lanxkzs a răspuns:

Nu deloc, este chiar necesar ca un om sa faca asta. Prin aceasta te poti concentra mult mai bine, poti fi mult mai atent si te poti gandi la multe lucruri fara sa tot fi intrerupt de ganduri aiurite.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Meditatia nu are nimic cu religia, asa ca nu este nici pentru si nici impotriva religiei.

| Kron5tadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi permit sa va contrazic pentru prima data de cand va cunosc: meditatia este parte din religie, indiferent de crez, iar credinta si religia sunt complementare.
P.S. Va rog sa nu mai faceti confuzie intre religie si credinta.winking

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kron5tadt):

Ma contrazici degeaba. Sigur ca meditatia poate fi de mai multe feluri, inclusiv poate fi si religioasa, dar nu asta a intrebat utilizatorul.

| AC4S4 a răspuns:

Ce ai spus tu mai sus nu este meditatia orientala. A sta pur si simplu relaxat nu inseamna meditatie. Si eu cand sunt obosit stau intins fara sa ma gandesc la nimic. Pur si simplu te relaxezi.

Meditatia orientala presupune ca individul sa intre intr-o transa. Mai aduce si elemente precum "chakre", "a fi una cu natura". Aceasta este o practica a religiilor orientale (hinduism, budism), deci a unor religii pagane. Religiile pagane se mai numesc si religii satanice. Deci, aceasta este o practica pagana.

| Panamax a răspuns (pentru AC4S4):

Unii meditau cu mii de ani inainte ca prostimea sa-l inventeze pe Satana si pe diavoli.

| Panamax a răspuns:

Satana exista doar in mintea intunecata a crestinilor.

| Mclaren12 a răspuns:

Aia nu-i meditatie laughing
Adica nu faci nimic concret, doar te concentrezi si atat.
Iar crestinismul condamna orice forma de magie si meditatie (vezi inchizitia) dar asa cum am zis ce ai descris tu nu duce la nimic concret deci crestinismul nu cred ca poate condamna concentratul pe respiratie.
Si descrie ce intelegi prin practica satanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de scop, evident.

| Dandinelle a răspuns:

Cand spui crezul sau canti la biserica este tot un fel de meditatie, intri intr-o transa, deoarece vibratia pe care o scoti e in aceeasi tonalitate ca si corpul tau si te focusezi pe un punct fix.
De asemenea poti medita oriunde si oricand atata timp cand gandurile nu zboara. De aceea poti spune ca e chiar o practica crestina.
De exemplu cand spui o rugacine, gasesti momente de liniste in care sa o spui sau cand canti un cantec bisericesc observi ca te linistesti dupa, sau cand iti da popa matanii de facut 100 si le faci, dupa aceea esti mai impacat cu tine.
alt exemplu ar fi: cand esti la sala si alergi pe banda de alegare este si asta un fel de transa in care intri pentru ca iti pui corpul in miscare dar iti lasi mintea libera