| ZOZOKid a întrebat:

Este oare pacat sa ma convertesc de la ortodoxism la catolicism?

39 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Itat timp cat religia ortodoxa pastreaza adevarul, da!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Tocmai citeam o carte "dansand de unul singur" scrisa de un protestant convertit la ortodoxie(desi tatal lui era un cunoscut predicaor in otata lumea), care arata ca protestanii erau extrem de incuiati, si nu rare au fost cazurile in care i omorau, bateau pe oamenii care nu erau de acord cu ei(vezi Calvin).

| ManStrong a răspuns:

Din lac in put?
Poate l asculti pe Sorin Tanase, sa vezi ce a spus rabinul.

| shizzle a răspuns:

Nu este nici un pacat. Este un singur Dumnezeu si nu e nici o diferenta daca ramai la ortodocsi sau vii la catolici. chiar nu inteleg de ce va complicati atat. Fratilor..este un singur Dumnezeu..doar rugaciunile sunt diferite!

| kiv1990 a răspuns:

Tradatorule

| Liviucu a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Tu esti genul de fata care va muri aruncandu-se peste pod sau inghitind un pumn de pastile. Daca vrei sa fii atee, tine-o pentru tine si nu mai ispiti si alti oameni cu dracoveniile tale.
Daca nu crezi in lucrurile sfinte este dreptul tau. Dar sa si urli in gura mare intr-o tara predominant crestina ar trebui sa ti se taie limba. Cred ca esti demonizata.

Oh, si ai si scuzele mele ca nu m-am putut abtine sa nu iti trantesc 2-3 vorbe frumoase. Nu vreau sa aud apoi ca sunt un badaran si nu imi cer scuze.

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns:

Da deoarece renunti in primul rand la Sfanta impartasanie la sangele Mantuitorului, catolici se impartasesc numai cu trupul si Dumnezeu a zis „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor, vedeti cati sfinti tamaduitori si rugatori fierbunti care au vorbit cu dumnezeu si au facut minuni au Ortodoxi (Rusia, Grecia, Romania si altele) si cati au catolici dupa marea schisma, ei vor sa fie mai presus de toti si sas se impuna dar scrie la carte "cine vrea să devină mare între voi, să fie slujitorul vostru şi cine vrea să fie primul între voi, să fie servitorul vostru" parerea mea ca pierzi multe daca faci pasul asta poate chiar pe Dumnezeu

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns (pentru shizzle):

Catolici nu se impatasesc cu sangele mantuitorului „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns (pentru Zenit313):

Catolici au renuntat la impartasirea cu sangele Domnului „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor