| ZOZOKid a întrebat:

Este oare pacat sa ma convertesc de la ortodoxism la catolicism?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Martin Luther care, dupa ce si-a luat doctoratul in teologie a ajuns la concluzia ca nu o religie ci o relatie personala bazata pe dragoste iti aduce mantuirea.Religia formala nu este o religie si un crestin formal nu este crestin in ochii lui Dumnezeu.Inima este asezamantul religiei adevarate iar crestinul adevarat este acela care este crestin cu inima.Adevarata religie nu trebuie sa astepte sa fie placuta oamenilor.Ea nu va avea lauda oamenilor ci a lui Dumnezeu!

| MMihai a răspuns:

Cred că sunt la fel de bune // proaste amândouă!
Nu cunosc catolicism, dar cred că și la ăia există falsul păcat adamic de a vrea să cunoști!

| Raquella a răspuns:

Daca o religie nu te schimba, atunci schimb-o tu pe ea. Religia adevarata incepe cu schimbarea inimii, a mintii.

| SaveTheNature a răspuns:

Indiferent in ce religie te convertesti.Atata timp cat te face mai bun, si te indeparteaza de pacat- e clar ca acea religie este buna.(parerea mea)
Uite eu de ex sunt catolic. Ortodox nu m-as face absolut niciodata. dar penticostal m-as face.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bati cimpii! La cit de "luminat" esti e firesc sa te faci bolborositor!

| Dandanache a răspuns (pentru Jardelin):

De ce bate campii, fiindca e catolic si nu s-ar face ortodox? Nu e norocos ca tine, sa se fii nascut ortodox. Nu bate campiii, teoretic la Judecata incerci sa te prezinti fara pacate, nu cu cat de tare te-ai dat ortodox.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Jardelin):

Vezi tu? Penticostalii nu arunca cu pietre asa cum fac majoritatea ortodocsilor.
si cand ma gandesc ca porunca suprema este sa-ti iubesti aproapele.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Oho, arunca cu pietre mai ceva ca ortodocsii, stai linistit! Crezi ca sint mielusei?

Ia inscrie-te in gasca lor si sa vezi ce ai sa arunci si tu cu pietre, n-o sa te recunosti! Ai sa faci o pasiune din asta!

| SaveTheNature a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt de cu totul alta parere.Imi cer scuze ca nu impartasim aceleasi ganduri.
Exista o mare diferenta:
In general daca deschid subectul credintei cu un ortodox, incepe sa-mi explice de ce e ortodoxia buna si doctrinele si traditiile si dogmele. Dra in general imi va spune de ce sunt celelalte religii eronate.
Cand vorbesc cu u penticostal, adventist, sau evanghelist. imi deschide subiectul iubirii intre oameni. Cat de mult de iubeste Dumnezeu, cat s-a jertfit Isus, cat trebuie sa ne iubim noi oamenii intre noi.
Cunosc muuulti protestanti. Sincer, sunt atat de pasnici, atat de calmi.
Si e revoltator cand aud (mai ales ortodocsii ) spunand: sectantii se roaga diavolului. Trebuie sa te feresti de ei.
Acest ton separator, de dispret. nu este bun.
Mai les tinand cont de faptul ca porunca suprema este sa-ti iubesti aproapele.
Si mai ales dusmanii.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai intii vreau sa-ti spun ca eu nu am auzit nici un ortodox sa spuna despre protestanti ca se inchina la diavol! E o minciuna! Si protestantii se inchina si il slavesc pe Hristos Mintuitorul asa cum facem si noi ortodocsii.

Spui asa;
"In general daca deschid subectul credintei cu un ortodox, incepe sa-mi explice de ce e ortodoxia buna si doctrinele si traditiile si dogmele. Dra in general imi va spune de ce sunt celelalte religii eronate."

Ok, si ce e in neregula cu asta? Nu are voie sa-si spuna parerea? Omul incearca sa-ti explice ceva, dupa cum singur afirmi, dar ai fost atent la ce spune? Daca ceea ce spune este adevarat?

"Cand vorbesc cu u penticostal, adventist, sau evanghelist. imi deschide subiectul iubirii intre oameni. Cat de mult de iubeste Dumnezeu, cat s-a jertfit Isus, cat trebuie sa ne iubim noi oamenii intre noi."

Asa si, la ortodocsi despre ce se vorbeste? Despre cum sa ne urim noi oamenii intre noi? Eu am o multime de cunostinte si prieteni si ne spunem unul altuia "Frate" ne ajutam, tinem unul la altul, ne purtam frumos si ne respectam. De ce crezi ca la ortodocsi nu exista oameni buni si iubire intre oameni?

"Cunosc muuulti protestanti. Sincer, sunt atat de pasnici, atat de calmi."

Or fi, si e bine ca sint asa. Numai ca e bine sa nu te lasi amagit de aparente. Nu-ti fa iluzii ca la ei e viata roz! Au o multime de lichele si nu gresesc cu nimic atunci cind spun ca sint supraevaluati pe nedrept.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Inima este asezamantul religiei adevarate si adevaratul crestin este crestin in inima. Dumnezeu schimba o inima de piatra intr-o inima sensibila, simtitoare plina de dragoste si compasiune.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Tocmai citeam o carte "dansand de unul singur" scrisa de un protestant convertit la ortodoxie(desi tatal lui era un cunoscut predicaor in otata lumea), care arata ca protestanii erau extrem de incuiati, si nu rare au fost cazurile in care i omorau, bateau pe oamenii care nu erau de acord cu ei(vezi Calvin).

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Atata timp cat crezi in religie esti irecuperabila, deci nu conteaza in ce te convertesti!

| Liviucu a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Tu esti genul de fata care va muri aruncandu-se peste pod sau inghitind un pumn de pastile. Daca vrei sa fii atee, tine-o pentru tine si nu mai ispiti si alti oameni cu dracoveniile tale.
Daca nu crezi in lucrurile sfinte este dreptul tau. Dar sa si urli in gura mare intr-o tara predominant crestina ar trebui sa ti se taie limba. Cred ca esti demonizata.

Oh, si ai si scuzele mele ca nu m-am putut abtine sa nu iti trantesc 2-3 vorbe frumoase. Nu vreau sa aud apoi ca sunt un badaran si nu imi cer scuze.

| Polaris a răspuns:

Cui îi pasă, convertește-te în ce vrei tu. Fiecare religie îți va da impresia că ți-a oferit pace sufletească, loc în raiuri sau orice altă cană cu cacao divină. N-ai să găsești niciodată niciuna din astea oricum. Convertește-te în.mp3 din partea mea. Deja văd cum s-a pornit o cruciadă mai sus.

| M25M a răspuns:

Nu stiu sigur daca este "pacat", nu vad de ce ar fi, pur si simplu urmezi calea care te face pe tine sa te simti bine, insa eu te intreb de ce te-ai converti cand practic sunt aceleasi chestii?

| Zenit313 a răspuns:

Iisus a spus:
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata! "

Nu a pomenit nimic despre ortodoxie si catolicism sau alte ramuri ale religiei Crestine!

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns (pentru Zenit313):

Catolici au renuntat la impartasirea cu sangele Domnului „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor

| LegionarulRoman a răspuns:

Itat timp cat religia ortodoxa pastreaza adevarul, da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce o faci. daca tie frica de o cale gresita, nu e cazul. Dumnezeu ne iarta ca alta grija nu are.si apoi el nu e ortodox, ori catolic.trebuie doar sa crezi in el si sa implinesti, voia sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns:

De ce vrei sa te convertesti?

| kiv1990 a răspuns:

Pai de fapt sunt aceleasi ca pina la 1054 religia catolica si ortodoxa au fost una
si s-au despartit din cauza ca unul nu avea destula influenta
in fact religia este aceeasi doar unele mici diferente de traditii facute pe parcursul timpului.
ortodoxii: se inchina la icoane iar catolicii la statui, sfinta maria este mai mare decit ceilalti sfinti in ambele culturi, mai pe scurt ortodoxii nu vor sa-i cedeze pe-ai lor de aceeia spun ca e pacat, insa in fact daca citesti biblia si mai faci ceeia ce scrie in ea esti sfint independent de religie

| kiv1990 a răspuns:

Tradatorule

| ManStrong a răspuns:

Din lac in put?
Poate l asculti pe Sorin Tanase, sa vezi ce a spus rabinul.

| Calininio a răspuns:

"pacat" in conceptia ortodocsilor da. "pacat" in conceptia catolicilor nu, ba chiar se considera despre tine ca "ai apucat calea cea dreapta". Daca te convertesti cu adevarat la catolicism, inseamna ca nu mai vrei sa urmezi conceptia ortodoxa, ci pe cea catolica, si atunci faci bine ca te convertesti acolo unde crezi ca iti e locul.

| Miranda29 a răspuns:

Religia ortodoxa nu permite..schimbarea religiei decat prin casatorie acum eu nu prea le am cu religia dar stiu ca se considera pacat convertismul.

| Calininio a răspuns (pentru Miranda29):

Si te intreb, Miranda29, daca ea vrea sa treaca oficial la catolicism inseamna ca gandeste conform religiei respective. Si atunci de ce sa se ia dupa religia ortodoxa?

| Miranda29 a răspuns (pentru Calininio):

Corect.

| dorelmarc a răspuns:

Ai.simtit.tu.ca.ai.chemare.acolo?

| FireOfSerenity a răspuns:

Pentru catolici e o alegere laudabila.Pentru ortodocsi e pacat de moarte. Ortodocsii cred ca nu te poti mantui decat daca esti ortodox.Catolicii sunt ceva mai deschisi.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru FireOfSerenity):

De aceea papa i converteste pe toti africanii aia la religia lui si ne acuza de "intuneruc".

| Georgyanya2000 a răspuns:

Da. Invers n-ar fi pacat, adica de la catolicism la ortodovism dar asa e pacat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Georgyanya2000):

Ai vreun argument pentru a-ti sustine afirmatiile?

| Georgyanya2000 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu,e doar o parere

| shizzle a răspuns:

Nu este nici un pacat. Este un singur Dumnezeu si nu e nici o diferenta daca ramai la ortodocsi sau vii la catolici. chiar nu inteleg de ce va complicati atat. Fratilor..este un singur Dumnezeu..doar rugaciunile sunt diferite!

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns (pentru shizzle):

Catolici nu se impatasesc cu sangele mantuitorului „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor

| AfB a răspuns:

Daca ar fi fost pacat nu te-ar mai fi convertit nicio biserica din cele doua.

| Barboi_Ionut_1981 a răspuns:

Da deoarece renunti in primul rand la Sfanta impartasanie la sangele Mantuitorului, catolici se impartasesc numai cu trupul si Dumnezeu a zis „Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică" cine poate fi mai mare ca Dumnezeu sa decida asta, Lumina Invieri de Paste vine in mormantul sfant de Pastele Ortodoxilor nu al catolicilor, vedeti cati sfinti tamaduitori si rugatori fierbunti care au vorbit cu dumnezeu si au facut minuni au Ortodoxi (Rusia, Grecia, Romania si altele) si cati au catolici dupa marea schisma, ei vor sa fie mai presus de toti si sas se impuna dar scrie la carte "cine vrea să devină mare între voi, să fie slujitorul vostru şi cine vrea să fie primul între voi, să fie servitorul vostru" parerea mea ca pierzi multe daca faci pasul asta poate chiar pe Dumnezeu