| Dเlє๓คTค a întrebat:

Este păcat dacă îţi faci tatuaj temporar sau dacă îţi pui pierce?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Dumnezeu te-a creat cam plin de sânge, cumva ar trebui să nu te speli?
Dumnezeu a creat părul și l-a făcut să crească. Nu cumva e păcat să-l tunzi?
Dumnezeu a creat unghiile și le-a făcut să crească. Nu e păcat să le tai?
Dumnezeu te-a creat cu probleme de vedere, e păcat să porți ochelari?
Dumnezeu te-a creat cu dinții strâmbi, e rău să-i îndrepți?
Și lista continuă...

46 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ai deja un cazan rezervat.

| chelstone a răspuns:

Cu sau fara tatuaj (permanent/temporar) sau ghiont in ureche sau unde vrei sa ti-l bagi nu-i pacat, cand mori tot putrezesti, iar constiinta este aceeasi cu sau fara tatuaj.

| Dumnezău a răspuns:

Crestinopatii ar spune ca e pacat,ca nu pastrezi trupul asa cum a aparut pe lumea asta,ca Dumnezeu nu vrea sa intinezi trupul cu semne distinctive sau desene,ca car,ca mar.Dar nu este pacat,deoarece prin tatuajul/pierce-ul acela celebrezi,amintesti ceva,iti faci o placere,etc. Pierce-ul se scoate, tatuajul temporar se scoate, deci unde este manierea divinitatii aici?

| Maidanezul a răspuns:

Stai ca nu te pricep cum sa umblii cu animalul de git sau de nas ca nu este ala prost sa stea acol si sare la bataie si te musca. uite ce este cu pirsul tau
PIRS
Este cel mai mic dintre toti pirsii de la noi. La infatisare seamana mai mult cu un soarece decit cu o veverita, corpul sau avind lungimea de 6-9 cm si coada de 6 - 7, 5 cm, uniform imbracata in peri, nu prea stufoasa, dar cilindrica. Urechile inguste si lungi, rotunjite la virf. sint indreptate in sus. Ochii sint mari, negri, iar vibrizele foarte lungi. Greutatea corpului atinge 25 g. Blana este marunta, deasa si matasoasa, are culoarea roscata pe partea dorsala si o nuanta galbuie-roscata pe partea ventrala. In raport cu corpul picioarele sint subtiri. Este intilnit in toate regiunile tarii, in padurile de cimpie, coline si munte, pina la altitudinea de 2 000 m. Prefera padurile in care se ga­seste alun, cu ale carui fructe se hraneste, dar in egala masura consuma ghinda si fructe de padure, mai rar insecte si pasari mici. Animal nocturn, foarte agil si activ in cautarea hranei, isi petrece ziua intr-un cuib sferic sau oval, cu diametrul de 20 - 25 cm, prevazut cu o singura intrare si construit intre crengi din ramuri subtiri si din frunze, captusit cu fibre vegetale, lina si muschi. Acesta este cuibul de vara. Cuibul de iarna -este construit in gaurile din sol, intre radacinile arborilor, fiind captusit mai gros. De regula, este solitar, dar uneori pot fi vazute citeva cuiburi apropiate. Nu isi face provizii pentru iarna deoarece grasimile acumulate In timpul verii ii dau posibilitatea sa reziste in timpul hibernarii. Intra pentru hibernare in cuibul de iarna in cursul lunii octombrie si sta ghemuit intr-o pozitie caracteristica pina in luna aprilie-mai. imperecherea se desfasoara la un oarecare timp dupa iesirea din hibernare si, dupa o gestatie de circa 3 saptamini, femela fata 3 - 4 pui. Acestia, la virsta de o luna, pot parasi cuibul si dupa alte 10 zile devin independenti. Ating maturitatea sexuala si se reproduc in vara anului urmator. Durata de viata este de 3 - 4 ani. Este vinat de jder, nevastuica, pisica salbatica si de pasarile rapitoare de noapte.
Nu este considerat animal daunator si nici specie de vinat.

| Raquella a răspuns:

Nu cred ca este un pacat, dar cred ca este inestetic.

| miradoniz a răspuns:

Nu e păcat dacă e îndreptățit-vezi un duhovnic să îți explice?

| Maidanezul a răspuns (pentru miradoniz):

Aici cred ca esti in ratacire ia sa faci tu niste tatuaje cu capatini de mort si cine stie ce ba si niste belciuge prin nas, apoi sa te duci la teologie sa iesi profa de religie cred ca te pupa Parintele decan si esti admisa fara sa dai examen.

| miradoniz a răspuns (pentru Maidanezul):

Eu intenționez să îmi fac tatuaj(și mi-am ales deja modelul)-tocmai pentru că intenționez să devin profesoara de religie-că până acum nu m-a interesat.Desigur că o sa fie dificil,dar Domnul e cu mine-El o să arate dacă greșesc sau nu.
Întradevăr,în Coran scrie că nu trebuie modificat corpul,care vine de la Dumnezeu.Dar eu sunthee hee deocamdatăhee hee creștină, iar Iisus mă iubește și mă acceptă, cu toate greșelile mele. Exact ca și pe restul oamenilor.

| Maidanezul a răspuns (pentru miradoniz):

Am inteles tu alegi Religia numai ca profesie si punct.Nu ai Religia ca model punct.Esti in ratacire. punct. Nu vreau sa mai vorbesc cu tine punct.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Maidanezul):

Dcaă nu vrei să mai vorbești cu op persoană care își face un singur tatuaj când treci pe lângă mine ar trebui să-ți faci cruce de 3 ori și să scuipi în sân că vreau să-mi umplu ambele mâini de tatuaje happy

| Maidanezul a răspuns (pentru FucktheSystem):

Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat. Oftez si eu a paguba si zic aceasta este viata

| miradoniz a răspuns (pentru Maidanezul):

întradevăr,modelul meu nu este religia ci Hristos.

| Maidanezul a răspuns (pentru miradoniz):

Esti in ratacire "vor aparea multi isusi mincinosi"

| miradoniz a răspuns (pentru Maidanezul):

știi deja că e vorba de un Iisus mincinos? că nu "am dat fructe"hee hee
iar eu încă trăiesc.

| Bogdanux a răspuns:

Gogosi, gogosi, gogosi.Asta e o alta "regula" prost facuta de oameni incuiati care nu pierd nici o secunda fara sa zica ca, "cutare lucru" e pacat daca-l faci.Sa zicem ca ai o varsta, esti destul de matur/a, bun...si vrei sa iti pui in evidenta personalitatea; e alegerea ta daca vrei sa-ti pui pierce sau sa-ti faci tatuaj temporar, luand in considerare si avantajele, si dezavantajele (asta gandind logic).

Personal, nu-mi plac pierce-urile, in schimb tatuajele care simbolizeaza ceva da.

| mgtow a răspuns:

Nu

| Damasc a răspuns:

Cum sa iti faci tatuaj temporar, fa-ti permanent.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu,tatuaj poti sa-ti faci si permanent daca vrei

| Infernia a răspuns:

Daa sigur laughing Eu am cercel in limba si de aia nu mai pot eu de ce zice lumea.

| giuly a răspuns:

Da, o să arzi în pucioasa iadului

| 愛日本 a răspuns (pentru giuly):

Ea a întrebat dacă e păcat nu că şi-a pus sau şi-a făcut vezi cum te ia gura pe dinainte neatent-o

| giuly a răspuns (pentru 愛日本):

A vorbit şi nea Ion, că şi el e om...

| ankahra4m a răspuns:

Asta este o prostie. Tine de mentalitatea prea mult inmuiata in spiritul de turma. Nu este nici un pacat. Si se spune " pierce" happy

| marina28 a răspuns:

Teoretic da pentru ca se spune ca trupul nostru este templul Duhului Sfant si de aceea nu trebuie sa'l intinezi cu un pierce sau un tatuaj.

| marina28 a răspuns:

Nu am afirmat eu asta. doar am reprodus ce au spus altii. Se pare ca incultura ta nu are limite.

| marina28 a răspuns:

De ce as schimba'o?

| marina28 a răspuns:

Stii ca parerea ta ma lasa rece nu? aa si apropo : nu am schimbat'o pentru ca asta crezi tu. oricum fiecare cu parerea sa!

| marina28 a răspuns:

In primul rand ipocrizia este cu totul alt lucru.in al doilea rand este posibil sa fiu patetica : cu totii suntem uneori. si in al treilea rand nu mi-am schimabt avatarul pentru tu crezi ca sunt oribila pentru ca desi nu sunt narcisista nici oribila nu ma simt. asa ca big grinA parerea ta ma lasa rece.
chiar crezi ca merita sa continuam discutia?

| marina28 a răspuns:

Nu inteleg de ce faci afirmatii despre o persoana pe care nici macar nu o cunosti. ideea e ca nici nu stii daca eram eu cea din poza. vad ca ai mare chef de cearta. ei bine eu nu am asa ca mai bine o lasam asa. si daca toata asta a pornit de la faza cu incultura si te'ai simtit jignit/a atunci imi cer scuze. la revedere!

| Biuka a răspuns:

Nu stiu sa iti spun exact dar in mare parte da.
deoarece tu, intr+un fel pateyi creatia Domnului. dar nah. putini mai rezista tentatiilor diin ziua de azi happy

| Daiana90 a răspuns:

Da este pacat.chiar am vorbit cu parintele despre asta.eu mi-am facut suvite in vara si mi-a spus ca este pacat. orice incercare de a-ti schimba aspectul natural pentru a ATRAGE ATENTIA celorlalti,este pacat cum ar fi :suvite,tatuaje, pierce, chiar si silicoane si alte interventii prostesti.atat timp cat tu o faci doar pentru a capta atentia celorlalti, da este pacat. Dumnezeu te-a creeat asa, si inseamna ca asa te-a vrut.tu practic ii modifici opera lui in scopuri nu prea ...intemeiatehappy

| Daiana90 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Hei hei astea sunt lucruri necesare, care trebuie facute.eu ma refeream ca nu trebuie sa faci lucruri pentru a atrage atentia celorlalti, pentru a captiva atentia celorlalti.eu nu cred ca tu iti tai unghiile ca sa te placa baietii,sau te speli pe dinti pentru baieti de exemplu.o faci pentru tine, pentru igiena ta, pentru ca in timp poate dauna.nu confunda necesarul,cu optionalul. fara pierce poti trai, dar fara spalat pe tinti nu straight face.e ceva gen apa si cola.apa e o necesitate, cola e o dorinta.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Daiana90):

Să ai dinți drepți nu e un necesar e un opțional și să-ți tunzi părul la fel. Și cerde-mă poți să trăiești fără să te speli pe dinți cât timp mânănci sănătos nu o să ai probleme cu dinții, acum câteva sute de ani cine crezi că se spăla pe dinți?
Și tu zici că mă spăl pentru mine, uite că poate tot pentru mine vreau să-mi fac un tatuaj, că însemană ceva pentru mine, o să ard în iad?
Vara asta am avut părul în 3 culori ( verde, roșcat și șuvițe mov) înseamnă că o să ard în iad? Uite că mie mi-a plăcut să am părul verde, că așa m-a trăznit pe mine și că e ceva diferit și mi-a plăcut ideea, o să ard în pucioasă?

| Daiana90 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Asta este parerea mea,asa am fost invatata, asa am auzit si mi s-a spus si uite ca eu vreau sa cred in asta si pana la urma e parerea mea. dati cu parerea sau raspunde intrebarii puse, nu cred ca e nevoie sa corectezi tu raspunsurile celorlalti.deci ceea ce crezi tu e ceea ce crezi TU si treaba ta, respect asta.eu raman cu ideile mele si nu mi le voi schimba pentru a-ti face tie sau altuia pe plachappy am raspuns la intrebare cu ceea ce simt. o zi buna:pe

| FucktheSystem a răspuns (pentru Daiana90):

Ști, când un om de obicei rămâne fără argumente zice că e părerea lui și nu trebuie comentată, e și cazul tău de altfel...
Interesant e că asemenea tuturorcreștinilor tu cerzi doar că așa ai fost învățată și ți s-a spus, nu gândești logic pentru tine, oricum asta nu mă miră deloc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Foarte inteligent răspuns. Bravo!

| Maidanezul a răspuns (pentru Daiana90):

Simonico ai si tu dreptate ca nici eu nu il vad cum poate umbla cu animalul legat de nas sau de git.am dat si definitia la pierce si tot nu vor sa priceapa.Cunosc un fraier care se da cu fundul de pamint ca are tatuaje si nu se mai poate descotorosi de ele ca acum doreste sa dea la facultatea militara si la toate proble este beton dar ioc cu tatuajul si blesteama cesul in care a facut prostia.Cei mai tari sunt aia care au ca tatuaj numele prietenei si apoi se insoara cu alata.Tu ai dreptate ca bunul Dumnezeu a facut omul. dar tot in dragostea lui in capatinile seci ale oamenilor a bagat si minte si le spune sa se foloseasca de ea si fiecare face de capul lui. Uite un ex benzina se baga in rezervor sa functioneze motorul, dar sunt si descreierati care o baga in sticla si ii pun un fitil si vor sa dea foc la biserici.Nu inventez cauta posturile lui Trinitas dar inainte faci 3 Sf Cruci si zici de 3 ori Tatal Nostru. Unii mai fac tatuaje si nici dermatologii nu ii mai tamaduiesc si iau hepatita C si scapa nici 50% cu interferon niste fraieri. degeaba pe urma se caiesc pentru netrebnicia lor raul este facut

| Banannie a răspuns (pentru Daiana90):

Vrei sa spui ca acum doi ani cand aveam doua suvite mai lungi decat restul parului pacatuiesem?

| Trinitas a răspuns (pentru Maidanezul):

Am devenit vedeta pe-aici si nu stiu eu?

Si mi se pare mie sau esti danutza/o idolatrizezi pe danutza? Avatar cu javra, gramatica de balta, imaginatie bogata rau. Nu e cam evident?

| Maidanezul a răspuns (pentru Trinitas):

Ar cam trebui sa te jenezi de ce ai scris.Vedeta esti prin rautatile care le scrii. Uite si raspunsul autorul versurilor M Eminescu

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca trupul nostru este un templu al Duhului Sfant mai ales, nu trebuie sa il curatim? de ce sa il intinam, daca putem sa il pastram frumos?

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Și de ce să-l păstrăm frumos când putem să-l facem și mai frumos, să-l folosim ca pe o pânză și să o pictăm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mai frumos decat a putut chiar Dumnezeu sa il faca? tot ce face omul nu face decat sa strice. Uite la natura: ce a facut omul? Poluare. etc etc etc

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi atunci și tu când îți tunzi părul îți stric aspectul că Dumnezeu l-a lăsat să crească, tu de ce îl strici? De ce îți pensezi spâncenele să le strici forma naturală? De ce îți faci unghiile sau de ce le tai? De ce mai porți cercei?
Deci tot îl strici orice ai face, ce strică un tatuaj adăugat la toate ăstea?

| FucktheSystem a răspuns (pentru Daiana90):

Dumnezeu te-a creat cam plin de sânge, cumva ar trebui să nu te speli?
Dumnezeu a creat părul și l-a făcut să crească. Nu cumva e păcat să-l tunzi?
Dumnezeu a creat unghiile și le-a făcut să crească. Nu e păcat să le tai?
Dumnezeu te-a creat cu probleme de vedere, e păcat să porți ochelari?
Dumnezeu te-a creat cu dinții strâmbi, e rău să-i îndrepți?
Și lista continuă...

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Eu zic sa nu e rau un tatuaj temporar. dar unul permanent sau un pierce e cam najpa. asta e chiar un pacat. vezi si u. ca eu mi-am ppus tatuaje temporare dar nu o sa imi ac niciodata permanente:*( cu tatuajul temporar e ca si cum te-ai farda sau mazgaliilaughing )

| Kanade a răspuns:

Nu ...si eu mi-am facut si