| homo a întrebat:

Este pacat daca m-am nascut homosexual? Dumnezeu ma va pedepsi?

49 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca se datoreaza doar unei dereglari hormonale pot sa faci tratament pentru "marirea" hormonilor masculini.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Inferno):

In teorie se poate, cu practica stam cam prost. Dar totusi, de ce este nevoie de tratament? In afara de motive religioase nu vad de ce am incerca sa reparam ceva ce nu-i stricat.

| Inferno a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pe mine ma intereseaza randamentul. Un heterosexual poate face 6-7 copii care pot ajuta societatea, daca nu prin inteligenta prin forta bruta.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Inferno):

Corect. De multe ori ma concentrez doar pe inteligenta si neglijez forta bruta. Dar se pare ca homosexualitatea inca nu se poate "vindeca" cu adevarat. Banuiesc ca nu i se da prea multa importanta ca "boala".

| mutitu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Secta noastra spune ca este pacat.

| anonim4565 a răspuns:

Omule nimeni nu se naste homo...
Vino la El si roaga-L sa te scape
Nu exista homosexuali doar in mintea lor
Nu te lasa amagit de Deavolu asa ceva nu exista
Roagate!
rugaciunea e cea mai buna solutie pentru toate.
Ps.big grinumnezeu nu uraste pe cei homo
El uraste homosexualitatea
Si da te pedepseste de nu te intorci la El
Nu esti nascut asa esti amagit de cel rau
Vino la Domnul si El te scapa
100%

| doctorandus a răspuns:

In Biblie scrie ca Dumnezeu te-a lasat asa, deci e vina lui, nu a ta. http://www.biblegateway.com/passage/?search=Romani%201:25-27&version=RMNN

Exista biserici crestine in care homosexualii pot fi chiar episcopi. De exemplu episcop de Stockholm este o lesbiana.

| LNK a răspuns:

Nu te nasti asa. Devii pentru ca asa vrei.

| anss23 a răspuns:

Eu una cred ca asa te nasti, deci nu ai de ce sa fii pedepsit pentru ceva ce nu ai ales.Eu stiam ca Bilblia si Dumnezeu sunt despre iubire, toti crestinii o tin una si buna cu "Dumnezeu ne iubeste pe toti", deci de ce te-ar pedepsi pentru ca esti homosexual? Accepta-te asa cum esti si nu incerca sa te schimbi sau sa-ti ignori aceasta latura doar pentru a-i multumi pe cei care vor sa te faca sa te simti vinovat sau rusinat.

| milan9 a răspuns:

Nici un om nu se naşte homosexual, tot la fel cum nici un om nu se naşte zoozil, necrofil, ucigaş sau trădător de neam...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Nici un om nu se naşte homosexual..."
Teoretic ai dreptate, dereglarile hormonale cel mai adesea apar dupa o anumita varsta.

| anss23 a răspuns (pentru milan9):

Este adevarat ca nimeni nu se naste asa, dar te poti naste cu o probabilitate mare de a avea numite afectiuni psihice, cum ar fi psihopatia sau schizofrenia, care te pot face sa devii un ucigas, necrofil etc.

| milan9 a răspuns (pentru anss23):

Afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc... lucruri ce vor conduce la o dezvoltare sau devenire umană, sau din păcate, la carenţe atitudinale, manifestări psihice denaturate..., IMORALE!

| milan9 a răspuns:

Nu, nu eşti gay, ideea a pornit probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

Evită total să priveşti vreodată astfel de imagini gay, pentru că toate acestea se acumulează în subconştient şi te vor obseda tocmai din cauza grozăviei lor şi a contrastului pe care îl au cu normalitatea!

Interesul sau curiozitatea aceasta necenzurată, imaginile care se vor decanta în subconştient (în cazul fiecăruia din noi poate există imagini pe care nu am fi dorit să le vedem vreodată) îţi vor "bântui" subconştientul, şi în afara unor principii morale sănătoase, omul poate ajunge la cine ştie ce căderi!

| milan9 a răspuns:

Nu se naşte absolut nimeni gay! Aceasta este o alegere CATASTROFALĂ cauzată de pierderea tuturor valorilor şi reperelor morale şi spirituale! NU EXISTĂ CAZURI GAY FĂRĂ A INTRA ÎN DISCUŢIE PERVERSITATEA ŞI GRAVITATEA PĂCATULUI!

Străduieşte-te să separi lucrurile, să defineşti corect amiciţia cu ceilalţi băieţi, admiraţia faţă de frumuseţea şi senzualitatea unei femei, învaţă să recunoşti lucrurile care te atrag şi te fac să te îndrăgosteşti de o fată!

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Homosexualitatea congenitala este inca un subiect in dezbatere. Exista opinii stiintifice pro si contra. Opiniile exterioare, via religie, motivate de faptul ca Dumnezeu nu ar accepta ca omul sa fie presetat cu un liber arbitru deviant, sunt neprofesioniste. De fapt, e nevoie de dovezi medicale, atunci cand exclami ca nimeni nu se naste gay, nu? happy

Totusi, o atractie fata de persoanele de acelasi sex, incontrolabila la nivel afectiv, dar controlata la nivel activ, prin reprimare si pasivitate, poate ca nu e un pacat, ci doar o ispita. Abstinenta ar deveni o virtute, nu crezi?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti unicat, esti in varful ierarhiei dupa homo sapiens e homo sexual; stiu ca te mandresti cu statutul tau daca e dupa cum zici tu cum te-ai nascut cu dansa in gura sau in dos?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Homosexualitatea nu are leac sau orice alt pacat, doar te pocaiesti de el. Te opresti din pacatuit si IL ASCULTI pe Isus altfel vei pierii.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, este o prostie sa crezi asta. Este o prostie sa crezi ca poti fi pedepsit pentru lucruri asupra carora nu ai control direct. Este o prostie sa crezi ca cineva te va pedepsi pentru ca esti altfel. Este o prostie sa crezi.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nici om nu se naste homosexual.Doar daca au facut astia experimente pe tine happy.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu? Atunci animalele cum de se nasc homosexuale? Este o dereglare hormonala. Din cauze cantitatii crescute de estrogen(daca mascul) sau testosteron (daca este femela) un individ se poate naste homosexual.

| HueyFreeman a răspuns (pentru HueyFreeman):

M-a batut tasta tura.
*acuza
daca *este mascul

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sunt oameni care se nasc homosexuali altii care devin homosexuali din cauze tot incontrolabile (psihice, hormonale). Homosexualitatea se gaseste si la animale.

| Inferno a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Fals.

| milan9 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu există nici la animale astfel de cazuri, iar dacă s-a găsit vreunu, atunci saznt de prin Danemarca sau Olanda...

Nu confunda diferitele înclinaţii simultive, făcute în virtutea hazardului lipsei lor de raţiune, cu mecanismul comportamental complex, raţional şi emancipat al omului!

Dacă la animale nici măcar nu există, sau sunt extrem de rare cazurile, cu atât mai mult speciile, în virtutea cărei logici vrei să generalizezi acele accidente la oameni, cei care au pretenţii ce ţin de raţiune şi morală?

| HueyFreeman a răspuns (pentru milan9):

Aham, indivizii homosexuali sunt destul de des intalniti la speciile cu un nivel de inteligenta ridicat. Fiindca tu ai un handicap si nu poti s-o faci, uite, am dat eu un sarci pentru tine: http://lmgtfy.com/? q=homosexual+animals

| Sorcovavesela a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nici un om nu se naste prost. Doar daca au facut astia experimente pe tine.

| milan9 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (şi chiar afective happy ) asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune, corecte, sau morale, poate dimpotrivă! El a fost singurul însărcinat LIBERTATE ŞI RESPONSABILITATE!

De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei umane...

| milan9 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Scuze, mesajul nu era pentru tine!

| HueyFreeman a răspuns (pentru milan9):

Stai, ce? Eu acum vorbeam de homosexualitatea la animale, un fenomen complet natural, si tu vi si imi zici de necrofilie, pedofilie si zoofilie (apropo, homofilia nu are nici o legatura cu inclinatiile homosexuale, cel putin nu in limba romana http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/homofilie.html, in germana intr-adevar inseamna homosexualitate, dar noi nu vorbim in germana aici). Gata, te-ai pierdut deja?

| milan9 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Scuze, mesaj deviat...

| HueyFreeman a răspuns (pentru milan9):

Si tu ai deprins de unde ca sunt homosexual? Ai citit printre randuri? Nici asa nu iti iesea ce ai inteles tu. Scuze ca iti invadez irealitatea, dar nu sunt homosexual.

| HueyFreeman a răspuns (pentru milan9):

Animalele nu au valori, repere morale sau spirituale. Da, te-ai pierdut deja.

| TheStory a răspuns:

Da, sigur o sa te pedepseasca.
Nu ai vazut la TV, fiecare homosexual din lume a fost calcat macar odata de o masina. Damn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. nu e vina ta daca asa te'ai nascut! Dumnezeu nu te va pedepsi

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu te pedepseste. Scapa de sentimentul asta de vinovatie! Fa ce simti si nu-i asculta pe ceilalti!

| milan9 a răspuns (pentru lolium):

Mai bine spune-i omului de la început că tu nu crezi în Dumnezeu, şi nu-l mai induce în "oroare"! Ce spui tu, că "Dumnezeu nu te pedepseste"? Oare ceea ce s-a întâmplat cu două oraşe ale antichităţi, Sodoma şi Gomora, nu a fost destul de convingător pentru tine, sau mai doreai din nou un alt Potop?

| lolium a răspuns (pentru milan9):

Asa mai, incurajeaza-l sa se teama de o eventuala pedeapsa, sa nu fie el insusi, sa traiasca trist toata viata gandindu-se ca va ajunge in iad.Eu iti amintesc ca Dumnezeu a iertat multa lume, si nu vad de ce homosexualii nu ar avea sansa asta.Voi va inventati singuri o religie, hotarand ce e bine si ce e rau. La naiba cu Gomora ta! Un dumnezeu bun si drept asa cum e descris in biblie nu ar partini pe nimeni, le-ar da tuturor sansa sa duca o viata decenta, indiferent de ce pacate ar fi facut.Pe ce te bazezi tu cand afirmi ca eu nu cred in Dumnezeu? Ceea ce ii indeparteaza pe oameni de credinta e tocmai comportamentul si gandirea unora ca voi.

| milan9 a răspuns (pentru lolium):

Şi dacă va ajunge un utilizator de vaselină, crezi tu că va fi împlinit şi fericit? Oare? Înseamnă că a dat greş Dumnezeul în care spui că şi tu crezi... pentru că altfel s-ar contrazice cu cerinţele Sale, cu aşteptările Sale, CU TOT!

Dar slavă Domnului, nu există o astfel de contradicţie la Dumnezeu! Ci doar la oameni, între teribilism şi ignoranţă... Cădere liberă asigurată, nicidecum împlinire şi fericire! Nici măcar provizorie...

| ManStrong a răspuns:

Te ai nascut cu saula n cur la cineva?

Răspuns utilizator avertizat
| Hope77 a răspuns:

Toti ne nastem cu tendinte pacatoase. important e sa nu dai curs acelor tendinte pacatoase. de exemplu toti ne nastem cu tendinta de a ucide, de a fura, de a minti (mai puternice la unii sau la altii). lupta crestinului consta in a primi putere de la Dumnezeu sa fie biruitor asupra firii pacatoase. deci la lupta! nu adopta atitudinea unui invins!

| 4cidr41n a răspuns:

Uhm... nu si dumnezeu nu exista asa ca nu ai de ce sa te temi.
Dar sa te feresti de oameni cu mintea inchisa, sa ai prieteni sa te accepte asa cum esti tu.

| Davide22 a răspuns:

Nu Dumnezeu te-a lasat asa.Fi sigur de asta.A fi sodomit(homosexual)inseamna a fi in stadiul final de coruptie morala.

| Inferno a răspuns (pentru Davide22):

Care moralitate? Teoretic sunt un numar infinit de moralitati contradictorii.
Adevar 1: X este gras.
Adevar 2: X este slab.
Adevar 3: X este inalt.
Adevar 4: X este scund.
Adevar 5: X este inteligent.
Adevar 6: X este prost.
A1=A2=A3=A4=A5=A6 din punct de vedere argumentativ.
Cea ce inseamna ca : 1. ) Fie suntem subiectivi si alegem doar unul din aceste adevaruri.
2.) Fie suntem obiectivi si alegem toate adevarurile, deoarece sunt egale din punct de vedere argumentativ.

Varianta 1. ) o exclud din start deoarece subiectivismul este gresit.
Varianta 2.
Daca alegem toate adevarurile avem adevaruri contradictorii. A1 contradictie cu A2. A 3 contradictie cu A4, Mai multe adevaruri contradictorii inseamna nici-un adevar.
O demonstratie simpla prin care orice om cu bun simt, care este obiectiv, o intelege. Moralitatea nu exista!

| girl16 a răspuns:

Nimeni nu se naste homosexual. Trebuie sa te gandesti bine daca ceea ce faci este cu adevarat bine. Dumnezeu te-a creat barbat cu un scop..si ca ajutor potrivit pentru barbat El a creat femeia. Insa pacatul te-a facut sa crezi ca tu de fapt nu poti place o femeie ci doar barbatii. Iti dau un sfat: Incearca sa te rogi la Dumnezeu sa iti arate care e voia Sa...si sa te ajute sa descoperi adevarul pe care pacatul nu te lasa acum sa-l vezi. Dumnezeu te iubeste si daca ii ceri ajutorul El iti va raspunde, ai credinta!happy

| gabrirou a răspuns:

I. Ce spune Biblia despre homosexualitate.
A. Homosexualitatea este păcat, Gen 18:20-21.
1. Urâciune și confuzie, Lev. 18:22-23; 20:13.
2. Împotriva naturii Rom. 1:24-27.
B. Homosexualitatea este Curvia.
1. Definirea porneia: "actul sexual ilicit
o. Termenul general, inclusiv pentru toate imoralitate sexuală.
b. Homosexualitatea este o formă specifică de curvie:
2. Homosexualitatea (arsenokoites: "unul care se culcă cu un bărbat ca și cu o femeie, sodomit, homosexual 1 Cor. 6: 9 (1 Tim. 1:10). "Mergând după trupul altuia", Iuda 7.
C. Trăsăturile curviei, prin urmare, pot fi atribuite Homosexualitatea:
1. Acesta este un comportament ales, nu nascut cu el, 1 Cor. 6:18.
2. Senzuala (inimă), Marcu. 07:21; Mat. 05:28 (Prov. 6:24-29), ea nu este iubire.
3.Neiubitoare (nu o poveste de dragoste, plăceri nevinovate), 1 Tesaloniceni04:06.
4. Împotriva trupului, il dezonorează l, 1 Cor. 6:13, 15, 18 (1 Tes. 4:3-5).
5. Pedepsit de Dumnezeu, 1Tesaloniceni. 4:6; Apoc. 21:8.
Proverbe 17:15 : ". Cel care îndreptățește pe cei răi sunt o urâciune înaintea Domnului " Isaia 5:20

Cum vom răspunde?

o. Acceptați si tolerezi?

b. Vorbește împotriva homosexualitatea ca fiind păcat?

C.Vei fi tăcut și nu vei spune nimic?

Dumnezeu condamna limpede homosexualitatea

A. Dumnezeu sa opuns în fiecare epocă :

1. În timpul patriarhilor, Geneza 19:5, 12-13, 24.

2. În Legea lui Moise, Lev 18:22; 20:13.

3. În Noul Testament Romani 1:18, 24, 26-28; 1 Corinteni 6:9-10; 2 Petru 2:6-7; Iuda 7-8.

B. De ce Dumnezeu condamnă homosexualitatea?

1. Aceasta rastoarna proiectul cel mai fundamental a lui Dumnezeu pentru om, relatiia de căsătorie.

o. Căsătoria îndeplinește relația de complementaritate dintre un bărbat și o femeie, Geneza 2:18-25; Matei 19:4-6; 1 Corinteni 7:2-5.

b. Căsătoria ( bărbat și femeie ), imagini de relațiile dintre Hristos și Biserica Sa, Efeseni 5:22-25, 32

2. Ea distruge familia (" învechit " și " inutila " ) siproiectul lui Dumnezeu.

3. Astfel, aceasta duce la distrugerea societăților, națiuni și a sufletelor.

C. Biblia este clara în condamnarea homosexualității și apărar căsătoria heterosexuală, Evrei 13:4.

1. În cazul în care căsătoria între persoane de același sex este moral, atunci ce putem spune despre poligamia și incest?
2. sa iubim lumina nu intunericul; Psalmul 11:3, 82:5, Ioan3:19-21.

II. AGENDA lui Dumnezeu față de agenda politică a homosexualilor este condamnarea păcatului și mântuirea în Hristos.

A. Condamnarea :păcatul homosexualității te trimite in iad, Romani 6:23; 1 Corinteni 6:9-10; Efeseni 5:5.

B. Salvatrea prin Evanghelia lui Hristos te invită să te pocăiesti, 1 Corinteni 6:9-11, Fapte 18:8.

1. Comportamentul sexual este o alegere, nu o " orientare ", 1 Tesaloniceni 4:3-5.

2. " Homosexualii au nevoie de mântuire. Ei nu au nevoie de vindecare, homosexualitatea nu este o boala. Ei nu au nevoie de terapie, homosexualitatea nu este o condiție psihologică. Homosexualii au nevoie de iertare, pentru că homosexualitatea este un păcat.
3. Noi toți ne prezentam la ceea ce alegem să ascultăm; păcătoșii sexuali se poat pocăi, asculta din inimă și să fie mântuiți, Rom 6:16-18.

4. Dragostea lui Dumnezeu este revelata și oferita la cruce, Ioan3:16; Rom 1:16-17.