| anonim_4396 a întrebat:

De ce e pacat sa fi homosexual? (din punct de vedere religios)
Inafara de faptul ca dumnezeu a lasat barbatul si femeia pentru a se imulti chatterbox

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Impulsurile sexuale exista in scopul procreerii, valabil la toate mamiferele. Oamenii, cu inteligenta superioara si discernamant nu au o perioada a anului destinata imperecherii, ci o perioada fertila la cateva saptamani si fac sex si din placere. Regulile de viata din biblie au venit ca niste principii care sa ajute bunul curs al evolutiei omenirii, ele de multe ori coincid cu principii morale si sociale, sunt niste sabloane de comportament formate natural, in decursul timpului, astfel incat sa ne indeplinim menirea. Si parte din ceea ce trebuie sa facem in viata este sa ne transmitem genele mai departe. Decadenta de orice fel nu trebuie sa impiedice natura in a-si urma bunul mers, este un comportament vicios si impotriva naturii, de aici vine porunca "sa nu fii desfranat". Ai posibilitatea sa te bucuri de recompensa pe care natura ti-o da atunci cand ii urmezi cursul, iar toate satisfactiile de natura sexuala/afectiva tin de recompensa naturala atunci cand urmezi bunul curs al vietii: sa fie clar, motivul pentru care ne indragostim este datorat faptului ca am intalnit o partenera/partener pe care o/il percepem subconstient ca potrivit pentru a ne transmite mai departe genele proprii. Ori homosexualitatea este un comportament aberant, si chiar daca s-a intalnit si la alte mamifere, el trebuie sa ramana nesemnificativ in conservarea speciei. In plus, decadenta in sine este o degradare a individului, o piedica in evolutie si nascatoare de haos. Asta este simbolizat in legendele Sodomei si Gomorei, cetati distruse ca urmare a modului de viata desfranat de acolo, in special al homosexualitatii.
Hai sa ne imaginam un oras de homosexuali izolat si evolutia lui in cateva zeci de ani. Nu e nevoie de o interventie divina speciala, exista legi ale naturii. Oamenii care cad prada viciului in general pot avea o satisfactie de moment, dar pe fundalul unei vieti nefericite, lipsita de impliniri. Intelegi paradoxul? Credinta ofera libertate si sens, abaterile vin cu restrictii si poveri happy

| Owakey a răspuns:

Bună!

Ce vrei mai mult de atât? A da, nu e natural, e scârbos. Să nu îmi spui că te gândești la așa ceva.

Baftă!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Owakey):

De ce e scarbos? thinking
Un argument?
De ce nu e natural?
De ce sa nu se gandeasca la asa ceva?

| Inferno a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu este natural pentru ca nu putem perpetua specia daca suntem toti homosexuali.

| Kosuchin a răspuns (pentru Inferno):

Draga, in zilele de azi, perpetuarea speciei devine un subiect taboo."Cu cat mai multi cu atat mai bine", dar afirmatia nu e mereu adevarata ~

| Wehrmacht a răspuns (pentru Owakey):

Nu e natural? Cu orientarea asta te nasti, nu o decizi tu.Cum ar fi daca te-ai fi nascut asa si noi am incepe acum sa facem misto de tine sau sa criticam?

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Nimeni nu se naste cu vreo orientare. Pai asa toti criminalii in serie, pedofilii, si violatorii ar putea sa sustina ca s-au nascut cu orientarile lor. Sexualitatea se dezvolta odata cu varsta. Simte un copil de 6 ani sa zicem nevoia sa faca sex? Nu poti sa-ti doresti ceva fara a avea cea mai mica idee despre lucrul respectiv si mai ales fara macar sa-ti treaca prin cap ca ar putea exista asa ceva. Dorintele nu sunt instincte si nu sunt stocate in gene asa ca dupa parerea mea homosexualitatea poate avea una din 2 cauze, o problema grava de constiinta cauzata de mediu sau pur si simplu pervertirea fiintei.

| Pulpițele a răspuns:

Pentru că pentru creștini ce este diferit de majoritate este rău, scârbos sau nu este natural.
Nu îmi dau seama de ce îi deranjează atâta relațiile între gay, până la urmă nu e treaba lor ce fac alții.

| Hikari a răspuns:

Bună.
Pentru ca Dumnezeu a dat femeia si bărbatul. Aşa scrie si in Biblie. Altă explicatie nu prea există. Dumnezeu nu a dat femeia şi femeia, sau bărbatul şi bărbatul.
O zi bună!

| soupflood123 a răspuns:

Cu siguranta homosexualitatea este un act care ii provoaca repulsie vreunui dumnezeu.
Din punctul de vedere al oamenilor, este "pacat" fiindca homosexualitatea este mai rara decat heterosexualitatea, in afara de ceea ce tu ai specificat deja.

| alina58 a răspuns:

Pentru ca asta distruge fiinta umana! E foarte scarbos sa mergi pe strada linistit si sa vezi 2 barbati cum se tin de mana si isi baga limba in gura!
Sa nu mai vorbim, se comporta exact ca niste fete! Daca unii nu pot fi destul de barbatii, mai bine nu ar fi deloc!

| Simina1066 a răspuns:

Din punct de vedere religios, iubirea deplina nu poate fi decat catre copilul tau (in afara de Dumnezeu) si nu ai cum sa faci un copil cu un barbat. De aceea e un pacat desi mie mi se pare stupid.
Sper ca te-am ajutat!

| alexpaul1986 a răspuns:

Eu zic ca nu e un pacat, fiecare are dreptul sa faca ce vrea si Dumnezeu iubeste pe toata lumea indiferent de religie sau ce face.Ps:nu sunt gaywinking.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru alexpaul1986):

Cine se scuza se acuza! Dupa avatar esti!

| alexpaul1986 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu imi place ca lumea din ziua de azi nu mai stie ce inseamna, multumesc de raspuns o sa incerc sa nu ma cobor la nivelul tau de gandire.

| alexpaul1986 a răspuns (pentru alexpaul1986):

Cuvantul egalitate de ce nu mi sa publicat? in fine.

| morningstar a răspuns (pentru alexpaul1986):

Dumnezeu iubeste pe toata lumea, iubeste pacatosul, dar nu si pacatul. Sunt 2 lucruri total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu lasat nimic oamenii au scris biblia daca esti gay nu ajuti specia din contra o ajuti sa dispara da cum suntem deja prea multi 7 mld nu strica sa fie si gay in orice specie este homosexualitate desi nu-i o trasatura stric umana si una universala eu unu n-am nimic cu gay daca asa lea lasat natura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pun problema altfel sa zicem ca 2 gay se casatoresc si pana la urma infiiaza si un copil, saracu copil cum se va simti toata viata lui s-a gandit cineva? sa fii luat in ras saracu va fi marcat toata viata, de ce? pentru ca asa li s-au sculat la unii si s-au facut homosexuali si nu vreau sa aud scuza ca asa s-au nascut, nu exista asa ceva, homosexulaitatea este o boala a sufletului poa sa zica toti medicii ca e normal bla bla sa fim seriosi...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci copiilor din orfelinate le e mai bine acolo la -2 stele (daca intelegi ce vreau sa spun) si la 18 ani sa fie aruncati in strada?batting eyelashes

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

O fi in strada rau dar o viata in durere e si mai rau sa ai parinti homosexuali, asta e parerea mea personala

| Melody a răspuns:

Probabil pentru ca nu pot forma o familie clasica. N-as vrea sa fiu in pielea unui copil adoptat de un astfel de cuplu, serios acum!

| Melody a răspuns:

1. Nu as vrea sa fiu in pielea lui pentru ca un astfel de copil nu se poate dezvolta normal din punct de vedere psihic, oricata straduinta si-ar da "parintii" lui. Poate doar undeva, intr-un loc izolat de societate, unde sa nu se intalneasca zi de zi cu prejudecati. Altfel, va fi din start marginalizat, ridiculizat etc.

2. Nu am cunoscut personal. Dar obisnuiam sa il am pe unul "coleg" de autobuz aproape zilnic. Era o persoana politicoasa si deschisa cu lumea. Poate prea deschisa.

3. Nu am scris nicaieri ca mi se pare scarbos. Reciteste, te rog.

| Kosuchin a răspuns (pentru Melody):

Propun un sondaj pentru copiii din orfelinate :
So, plodule, ce e crezi ca e mai rau pentru tine?
A)Sa te intalnesti zi de zi cu prejudecati, sa fii marginalizat, riduculizat, etc?
B)Sa stai in continuare in orfelinatul ala cu conditii de -2 stele (majoritatea din Romania, be serious), sa fii aruncat in strada la 18 ani, sa ratezi sansa de a-ti face un viitor.

Mai bine doua mame/doi tati, riscul de a te confrunta cu ce-am descris la var.A, decat varianta B.Altfel spus "dintre doua rele, alege-o pe cea mai putin rea ", nu ca parinti gay ar fi un lucru rau, parerea mea.

| luka09 a răspuns:

Dupa parerea mea nu e un pacat, si nu e nici scarbos sau rusinos...pacat,scârbos si rusinos e când se fura se omoara când se inseala, sau când nu iubim... daca esti gay sau lesb, nu e nici un pacat DUMNEZEU ne IUBESTI pe toti la fel asa cum suntem...ca sã fiu sincer am prieteni gay si Sincer când am vazut cum se poarta cu persoana care âi e aproape am ramas farà cuvinte...baieti gay au sentimentu de a iubi mul mai mare si mai sincer decat noi eteri..si daca ei Sunt inselati raman foarte rau si nu le trece asa usor...