| vnvrgvskjdv a întrebat:

Este pacat daca nu te casatoresti virgin/a?

29 răspunsuri:
| pLeX a răspuns:

Depinde de convingeri, principii si religie.

in general este bine sa pastrezi un astfel de moment unic in viata pentru o persoana unica in viatawinking

| Azµre a răspuns:

Nu, e doar o concepție.

| Raiiiisa a răspuns:

Cred ca sunt lucruri mult mai grave in viata cu care pacatuim.
Depinde de fiecare cum gandeste si ce-si doreste de la viata.
Da oare nu este pacat sa nu facem ceea ce simtim? Si sa facem ceva doar pentru ca asa zice majoritatea lumii si vorbesc cei care nu se pastreaza pana la casatorie sau ca asa zic unele articole.Sunt unii care omoara si cate si cate nu fac, aia nu pacatuiesc?
Fiecare face ce vrea si cum vrea, dar daca ai si alte princii in viata nu numai casatoria si nu vrei sa te mariti la 18, 19 ani nu este o regula, nimeni nu iti pune reguli la ce ai intre picioare.
Si sunt unele persoane care si-au inceput viata sexuala impreuna si au ramas impreuna o viata, chiar daca nu au asteptat pana la casatorie.

| mona a răspuns:

Nu consider a fi un pacat

| karsivan a răspuns:

E doar o optiune asta, dar nu insemna si fericire in casnicie

| madyddd a răspuns:

E doar o conceptie prost gandita. Depinde unii chiar tin la asta dar crede-ma nu cred ca ar fi un lucru necesar atunci cand voi 2 va intelegti si toate-s bune si frumoase.
Faci cum vrei.

| neutrino a răspuns:

Pacat pentru cine?

| dracu14 a răspuns:

E o aberatie crestina, nu exista relatie fara sex pentru ca iubirea inseamna atractie sexuala, este normal sa-ti incepi viata sexuala inainte de casatorie...

| Lizzu a răspuns:

NU, nu este pacat de moarte, sa stii. Nu te omoara si blesteama nimeni pentru asta.
Nu te mai simti vinovata.

| Lizzu a răspuns (pentru pLeX):

Si daca iubesti profund o persoana intr-un anumit moment unic in viata ta si persoana devine si ea unica?
Timpul trece, si se despart.

Viata face in asa fel incat sa se casatoreasca cu altcineva, care este unic si el in momentul casatoriei. Dar ea nu mai este virgina pentru ca s-a oferit deja unei persoane unice pentru care a simtit supremul sentiment de iubire?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru un necredincios nimic nu este un pacat de moarte happy

| drogh a răspuns:

Nu,nu este un păcat. Este o simplă concepţie. Te poţi căsători oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| nelu88 a răspuns:

Daca esti crestina, e mare bai, du-te la preot, pastor, batran de congregatie, etc, si marturiseste pacatul facut. El iti va da un Canon sau te va face de rusine in fata tuturor membrilor, te va opri sa mai faci anumite lucruri in "casa domnului". ( depinde din ce cult faci parte )...

| andri22 a răspuns:

Da este pacat, pentru ca tu trebuie sa ii te daruiesti virgin/a acelei persoane, sa ii arati ca il iubesti si ca il respect.

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Acum nu mai este happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Păcat este și când înjuri!
Acum fiecare cu credința sa, nu este un capăt de drum.
Pa, pa.

| pLeX a răspuns:

Prietene...o "dezvirginare" vanduta pe net, undeva la peste 25ani ajunge pana la 780, 000$ ti se pare ca doar dracu' cumpara fete? citeste mai intai;)

http://squarebux.com/389u7c

| pLeX a răspuns (pentru Lizzu):

Nu la asta ma refeream.
este normal sa se intample sa te desparti, pentru ca persoana e unica pentru tine, nu sti daca si tu esti pentru ea.
insa perceptia este ca ai iubit cu adevarat si ai facut totul pentru acea pers.

asta e filozifie bine-inteles.insa este si un sambure de adv adunat din povestile de pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pentru ca e pacat sexul in afara casatoriei.

| vnvrgvskjdv explică (pentru nelu88):

Sunt ortodoxa! happy

| Lizzu a răspuns:

Daca stam sa ne luam dupa tot ce spun preotii cum stiu ei mai bine, nu mai traim, ne anulam sentimentele, dorintele si uite asa devenim robotei fara gandire rationala si incapabili sa simtim cu propriul suflet lumea inconjuratoare..si sunt atatea de simtit.

E trist, pe bune.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

As vrea sa nu mai existe in lume divizare intre oameni, credinciosi -necredinciosi; buni-rai; prosti-destepti; superiori-inferiori.

| nelu88 a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

Conform legiilor biserici ortodoxe se pedepseste astfel.
Curvarii (Curvie se cheamă atunci când doi necăsătoriti sau văduvi desfrânează.), sapte ani să nu se împărtăsească. Trebuie sa iti para foarte rau si sa te rogi la doamne doamne pentru iertare laughing

Dar acum intrebarea mea e de ce sa iti para rau pentru ca te ai simptit bine? 80 % din pacatele pe care le condamna biserica sunt pure placeri ale corpului. De ce cineva te ar opri sa te simpti bine?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Principalii vrasmasi ai mantuirii omului sunt lumea dracul si trupul.Toate aceste mode daca le pot numii asa, omul cel fara Dumnezeu le-a inventat evident la povetele vrasmasului si atunci evident ca totul e normal numai incuiatii de crestini vorbesc sa nu adoarma.Asa-i?

| William a răspuns:

Asta o sa iti raspunda la toate intrebarile http://www.youtube.com/watch?v=lkothcGeOp4

| pLeX a răspuns:

Corect...ai vrea u sa fii laughing
dar nu poti.

| zurick a răspuns:

Eu nu cred ca e pacat.