| anonim_4396 a întrebat:

Dacă te casătorești cu o persoană de altă religie este păcat? Dacă da, de ce?

Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Nu. Religia este iubire. Tatal meu s-a convertit la ortodoxism pentru mama, si nu este pacatos. A schimba religia nu inseamna a iti vinde sufletul, pentru ca daca tu chiar crezi ca asta e calea, atunci nu e nimic rau in asta.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E pacat daca nu aveti suficient cap cit sa renuntati amindoi la constringerile de rahat impuse de religie.
P.S. Pentru cei care habar n-aveti ce vorbiti, doua exemple: cuplu ortodox+catolic = doi copii, unul botezat ortodox si celalat catolic, toata lumea e fericita. Cazul doi, vara-mea casatorita cu un catolic in Italia - facut nunta catolica acolo, nunta ortodoxa aici, toata lumea e fericita. Au un copil pe care habar n-am in ce rit l-au botezat si nici nu ma intereseaza.

| costis a răspuns:

Da. pentru ca tu iti negi intr-o anumita masura religia ta, o consideri neimportanta, minora. desi, oricat e mic ar fi orasul in care locuiesti, prin mobilitate, tot vei intalni cateva sute de tineri/e de varsta ta.
In plus, daca ambii sunt atasati de religia lor, mai tarziu apar probleme.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu este vorba ca ar pacat, dar trebuie sa fiti amandoi pe aceeasi relgie!
Anul din voi trebuie sa cedeze in favoarea celuluilant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea accepta religia chestia asta.

| christos1234 a răspuns:

Nu, dar trebuie sa va uniti amandoi intr-o singura religie... Daca vrei poti sa cedezi tu oricum dragostea este mai importanta ca religia.

| QuadCore21 a răspuns:

Este pacat, pentru ca-ti tradezi credinta, iti vinzi sufletul.

| dani145 a răspuns:

Nu,nu este intocmai pacat, dar daca te casatoresti cu unu catolic si daca faceti copii, acestia vor trebui neaparat sa fie catolici.