| Ionică a întrebat:

E o rusine sa fii virgin(a) pana sa te casatoresti? Multumesc!

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu este o ruşine dar cu siguranţă nu este un lucru de lăudat.
Pur şi simplu eşti sau nu. Punct.
Virginitatea e o stare fizică ce se termină la un moment dat. Restul e poveste de adormit copiii.

| Bacemi a răspuns:

Nu are de ce sa fie o rusine. Important este sa faci pasul acesta cand simti tu ca e bine. Nu te gandi la ce spun ceilalti. E vorba de viata ta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu este. Fiecare face acest pas atunci cand este pregatit sau cand intalneste persoana potrivita.

| Stefania a răspuns:

Nu:-o.Deloc macar poti sa ii arati la ceilalti ca poti face ce ei nu vor putea face niciodata...sunt invidiosi ca tu ai rezistat atat de asta zic asteahappy

| mosu_9772 a răspuns:

Nu este o rusine este chea o mandrie as putea spune daca esti femeie sa te pastrezi pana la casatorie aceste femei dupa parerea mea merita toata stima si respectul

| divinuu a răspuns:

Nu e o rusine. dar cred ca e pacat sa te pastrezi atat. o viata aiwinking

| Fllly a răspuns:

Nu, din contra ar fi perfect...smug
barbatul tau se va mandri ca si'a luat o femeie ne inceputa...

| cornel a răspuns:

Nu e o rusinehappy
din contra inseamna ca esti o fata/baiat care tine la sanatatea lui/eihappy

si trebuie sa daruiesti virginitatea celui/celei care meritahappy

| bubulikutza a răspuns:

Nu nu este deloc o rusine.Asta insemna ca ai tinut la sanatatea ta si ai fost si poate vei mai fi o fata cuminte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! nu conteaza ce zic alti din moment ce persoana respectiva nu este pregatita sa faca pasul asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ce simti si ce crezi.cum crezi.normal ca nu este o rusine.sa-ti spun ceva...ttoti baieti absoluti toti respectiv barbatii sunt mandrii sa fie primii in viata unei fete.desii toti vor sasi inceapa viata sexuala foarte repede le place la nebunie sa gaseasca una virgina.si nu mai sunt multe in zilele noastre. o sa vezi vei fii apreciata. daca rezisti si poti stai pana te casatoresti.vei primii laude bine meritate.nu te lua dupa ceilalti si nici dupa mine fa ce vrei si ce simti eu ti-am zis parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare drept fata de propria persoana sa debutezi in viata sexuala, care inseamna 90% din compatibilitatea unui cuplu, dupa ce ai facut deja actele. Insa daca-i daruiesti virginitatea barbatului (femeii)cu care esti hotarat(a) sa ramai restul vietii atunci sigur nu e o rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, intocmai ca trebuie sa fii mindra de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa lumea sa vb. pana nu mai poate. Gura lumii o astupa doar pamantul, stii vorba aia. In ceea ce te priveste, mai zi-le si la altele sa faca cum faci tu si sa gandeasca cum gandesti tu. Ca sunt destule shtoarfe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e o rusine. poate te casatoresti la 50 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o rusine, ba chiar trebuie sa fii mandra de acest lucru.NU TE LUA DUPA GURA LUMII.

| danaflorentina a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu este o rusine sa fii virgina pana la casatorie...eu consider ca "a face dragoste", pentru prima data este un pas foarte important din viata ta.De aceea trebuie facut acest pas doar in momentul cand te simti destul de pregatita si cand iti doresti cu adevarat sa parcurgi si aceasta etapa. Un alt criteriu la care trebuie sa fii atent(a) este faptul ca trebuie sa ai incredere totala in partenerul/partenera de viata, mai bine zis sa aveti incredere reciproc unul in celalalt.Sa va cunoasteti destul de bine si daca va mai si iubiti, abia apoi sa parcurgeti acest pas.Nu uita ceva:fiecare lucru trebuie facut la momentul si la timpul potrivitsi mai ales in momentul in care fiecare dintre noi se simte pregatit!