| Lorena08 a întrebat:

Este pacat daca vreau sa impletesc astazi niste bratari?(bratarile prieteniei, acelea facute din noduri)

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Nu, doar munca servilă făcută în zi oprită, dacă nu există o situaţie de urgenţă, este păcat. Practicarea unei munci nobile nu este păcat. A picta, a face brăţări, a studia la matematică, nu sunt păcate, fiind lucruri care în mod obişnuit nu erau făcute de scalvi.

Ar putea fi păcat numai dacă sunteţi profesionistă, adică trăiţi din împletit brăţări pe care să le vindeţi. În asemenea caz, trebuie, pe cât posibil, să vă abţineţi de la acest lucru Duminica.

Pentru mine, a uda gazonul şi a tunde iarba în zi de Duminică nu este păcat. Eu mă ocup cu altceva şi asta fac de plăcere. Dar, dacă aş fi ţăran şi aş cosi Duminica, atunci aş face păcat, fiindcă ar fi chiar munca din care trăiesc. Acum aţi înţeles diferenţa?

| Lorena08 explică (pentru RaduMD):

As fi vrut sa impletesc pentru a darui.Va multumesc pentru raspuns, este mai mult decat util.

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, dar dacă tot te-ai apucat uite un model mișto:
http://friendship-bracelets.net/im/gen/normal/53396.gif
Dacă-l termini înaintea mea primești un pișcot.

| Purec a răspuns:

Este cel mai mare pacat. Nu ai voie azi. O sa ajungi in iad

| Aasdfghj a răspuns:

Poti face bratarile linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Împleteşte câte brăşări îţi pofteşte inima, draga mea (bineînţeles că cei care spun că e nepermis sunt cât se poate de ironici).

| unbaiatanonim a răspuns:

Normal ca e pacat. straight face, in urma cu cateva luni o prietena de-a mea a impletit niste bratari ale prieteniei si a dat masina peste ea urmatoarea zi straight face

| Justrollin a răspuns:

Vai doamneee,cum te gandeai sa faci asta? e MARE PACAT,NU NU NU,sa nu impletesti bratari azi, cum ziceau userii de mai sus, vei ajunge in iad, si o sa poti impleti acolo cate bratari vrei, doresti sa se intample asta? e normal, crestinii au din 366 de zile anul asta 370 sarbatori, asa ca ai grija, mai bine sa nu faci nimic daca vrei sa ajungi in rai