| sefu1234 a întrebat:

Este pacat sa ai vise lucide?

Răspuns Câştigător
| Tudorand a răspuns:

Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata a " proorocii ". Diavolii spun lucruri, care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate!" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum, Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Daca marele prooroc daniil, nu intelegea vedeniile, auzi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu toti ce vad o vedenie sau un vis il inteleg, pana nu are darul deslusirii. Sunt vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo (bioenergie). Sa nu credeti in vise! Sa nu credeti in vedenii!
Cine ti-a spus sa crezi in vise? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise*.

4 răspunsuri:
| ndc a răspuns:

De ce naiba ar fi visele lucide un pacat?

| vladvlad23 a răspuns:

Si eu m-am gandit la chestia asta, dar exista oameni care viseaza lucid natural, ei pur si simplu asa s-au nascut, si pot sa viseze lucid fara sa se antreneze sau ceva... aia sunt satanici din nastere?

| sadrian46 a răspuns (pentru vladvlad23):

Dilema cu Satana apare când vraciul ( care e cu Satana) se contrazice cu preotul, când religia devine politică de stat și preotul primește subvenții de la stat sau zeciuală de la credincioși. Din acel moment ori crezi ceea ce scrie în cartea sfântă ( textul canonic, autorizat, aprobat de preoți) și doctrina cuprinsă în ea, sau ești cu Satana adică cu cel rău. Ori, dacă mergi la vraci, ghicitor, și te consulți cu el îl concurezi pe preot și îi iei din venit. De aceea meriți să fii ars pe rug, denigrat, ostracizat, eliminat din societate, considerat șarlatan. Iar cartea sfântă îți va interzice să mergi la el.

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!