| Superior a întrebat:

Este posibila combinatie dintre masinarie si suflet?

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Depinde fiecare ce înțelege prin suflet.
Era un documentar cu Morgan Freeman despre Dumnezeu, și într-un episod era prezentat un robot (un bust extrem de bine umanizat) în care erau implantate toate amintirile, emoțiile, trăsăturile specifice ale unei femei. Ideea era ca după moartea femeii umane, robotul (sau clona ei) sa poată sa ii ia oarecum locul.
Întrebarea e sufletul se poate limita doar la atât?
Doar atât te definește pe tine ca om?
Din punctul meu de vedere sufletul e ceva ce ești, restul e carne și oase.

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, vei avea un cip care iti va induce ce sa simti, ce sa crezi, ce sa faci. Control total - Se lucreaza la asta.

| Clorox a răspuns:

Nu.

| mudokins78 a răspuns:

Da! Se numeşte Android marshmallow. 6.1

| reihiuke a răspuns:

Deocamdata e doar masinaria. sufletul poate fi creat.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Well, uita-te la Doctor Who si vei gasi raspunsul.

| Superior explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Aia e fictiune tongue Eu caut un raspuns apropriat de realitate.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Superior):

Nu indrazni sa imi strivesti visele. Nu o sa mai razi de mine cand o sa ajung pe Galiffrey. Pai sa spui ca Doctor Who e slice of life. Si are o poveste complexa care o sa iti raspuna la intrebari. Asta daca esti dispus sa vezi 10 sezoane (doar seria noua), dar cel mai probabil o sa iti placa de la primul episod si o sa il termini intr-o saptamana-doua.