NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Este salarizarea reprezentanţilor cultelor din bugetul de stat un lucru util pentru societate?
"Președintele României are 8.771 de lei salariu, iar al doilea cel mai bine plătit dintre bugetari este patriarhul Daniel, cu un salariu 8.027 de lei. Totuși, al doilea om în stat este președintele senatului.
"România este un stat secular ce nu are o religie de stat", dar plătim salariile preafericiților. Preafericiților ortodocși, că dacă nu facem și o discriminare, parcă nu suntem destul de ipocriți. Şi pentru ce îi plătim? Pentru LUX!"
http://www.realitatea.net/......22033.html
"Patriarhul Daniel poartă haine şi cruci de 25.000 de lei. Înalt Prea Sfinţiţii din ţară au veşminte cu fir de aur."
http://bit.ly/Y3g1Cm
Unde e dreptatea, imparţialitatea statului, care se declară a fi unul secular ce nu are o religie de stat? Tot sistemul e defect şi corupt! De ce banii - care nu sunt nelimitaţi şi mergând într-un loc (biserica, salariile miilor de popi), nu ajung în altul - nu merg acolo unde sunt cu adevărat utili şi necesari (şcoli, spitale, grădiniţe, case de copii, azile de bătrâni, maternităţi, adăposturi, protecţia mediului...)?
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/I9z1a5c.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png
De ce majoritatea preoţilor nu respectă ceea ce propovăduiesc, "Nu vă adunaţi comori pe Pământ!", ci se scaldă ostentativ în opulenţa nesimţită...şi tot cer, în timp ce majoritatea populaţiei trăieşte în sărăcie şi îşi pune toate speranţele în Biserica, care a devenit mai mult o afacere, o bancă personală a popilor (care, de prea mult bine, nu mai ştiu ce să facă cu bani şi tot construiesc inutilităţi)?
- http://i.imgur.com/QXhgALy.png
Corect, din punctul meu de vedere şi al Bibliei, după care chipurile se ghidează aceşti oameni, ar fi să pună la dispoziţia oamenilor averile strânse de-a lungul timpului tot datorită oamenilor, nu să-i tot strângă şi să ceară alţi bani, asemenea unor paraziţi lacomi ce trăiesc pe spinarea societăţii.
...dar ar fi trebuit să fie cu adevărat creştini ca să se întâmple asta:
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png
Ce se întamplă de fapt:
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png
- http://i.imgur.com/OQFi3gI.png
- http://i.imgur.com/JDAYOlF.png
- http://i.imgur.com/PMKwEVt.jpg
- http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
- http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor
Nu vi se pare nimic în neregulă? Până când vom fi luaţi de fraieri şi ne vom lăsa călcaţi în picioare? Cine să ne facă dreptate, dacă nu noi? Cred că trebuie luată atitudine, indiferent de convingerile noastre religioase, căci dacă nu ne arătăm nemulţumirile şi plecăm capul în faţa nedreptăţilor, nici nu se va schimba nimic...în bine. Voi, personal, ca oameni, ca cetăţeni, ca părinţi sau viitori părinţi, doriţi o schimbare, doriţi o viaţă mai bună pentru voi şi cei dragi?
P.S. Rog preoţii, politicienii (care se simt) şi susţinătorii înfocaţi ai acestora să-mi respecte dreptul la opinie şi liberă exprimare şi să nu-mi raporteze întrebarea. Mulţumesc.

563 răspunsuri:
| 9George2 a răspuns:

Propun sa privatizam BOR big grin big grin

| Dheutsik a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ms mult big grin

NOname
| NOname explică (pentru 9George2):

S-a notat! Am adăugat propunerea ta pe lunga lista propunerilor de acest gen. Să-o privatizăm, mama ei de BOR!

| WQTS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Baiatule, elevii, indiferent daca sunt atei sau religiosi, si ghici ce, majoritatea copiilor problema sunt religiosi, sunt indisciplinati deoarece parintii nu se mai ocupa de ei, profesorii, majoritatea nici nu le pasa si niste oameni de la butoane fac pe cat posibil ca sistemul de invatamant sa se altereze de la an la an. Pe ei ii intereseaza doar voturile, pe care le pot obtine usor daca finanteaza lacasurile de cult care mai mult pagubesc statul. Ce legatura are predarea religiei crestine cu moralitatea? La educatie civica inveti norme morale, nu la religie unde mai mult freci menta si profesorii debiteaza elucubratii mai ceva ca americanii.
Si da, daca tot studiem istoria si geografia altor state, sa se studieze si religile altor tari, dar la modul obiectiv. Si nu se face niciun sincretism religios, nu mai fi asa idiot.
Cat despre Cuza, foarte bine ca le-a secularizat, terenurile detinute de manastiri erau inchinate Constantinopolului. Deci, de unde sa dam ce?
Cat despre clasa politica, pai daca ponnta tonta nu mai plateste salarille asistatilor sociali, paraziti sociali si ei ca majoritatea preotilor, pai fac aia rascoala.
Cat despe avort, educatia sexuala lipseste si gici ce, niste retardati de la pro vita chiar sunt impotriva predarii ei in scoala.
Rusii si germanii sunt de acord.
Religia se distruge singura, incetu cu incetu.

NOname
| NOname explică (pentru 9George2):

Uită-te în ce hal a ajuns organizaţia asta mafiotă. Popii demolează case cu aroganţă, nesimţire şi cruce în mână.

http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

Au ei ceva în comun cu Dumnezeul pe care chipurile îl slujesc şi intermediarii între care şi oamenii se declară?

Sunt un simplu om, plin de defecte, dar mă simt de o mie de ori mai curată decât aceşti draci în sutane, disperaţi după bani...preafericiţi şi preasfinţiţi. La câte terenuri au (nefolosite şi lăsate să putrezească), tot nu le ajunge, tot fură, tot storc din oameni şi ultimul ban...

Chipurile îşi apără biserica, care e nu a poporului, ci a lor.
Mi-e silă de aceste jigodii. Cancerul societăţii!
Ne-au monopolizat ţara.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

"Pe ei ii intereseaza doar voturile, pe care le pot obtine usor daca finanteaza lacasurile de cult care mai mult pagubesc statul. Ce legatura are predarea religiei crestine cu moralitatea?"

Că bine zici!

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

Http://i.imgur.com/VTHhXbC.png

"Biblia promovează sau tolerează: crima, genocidul, infanticidul, misoginismul, homofobia, incestul, sclavia...
Vrei Biblia ca obiect de studiu pentru copilul tău?"

NOname
| NOname explică:

"Există două tipuri de oameni în societate. O primă categorie sunt ăia capabili, care produc. Un procent mare din banii făcuţi de ei se duce la stat. Ei vor de la politicieni să le explice transparent unde se duc banii lor şi cum sunt cheltuiţi în beneficiul cetăţenilor. Cealaltă categorie e formată din fomişti şi paraziţi sociali. Ei vor de la stat gratuităţi. Asta îi interesează. Ce le dă statul. Că de luat, n-are de unde să le ia. Cei din urmă sunt mai mulţi, mai proşti, mai uşor de manipulat şi mai disperaţi. Unui contribuabil îi iei votul cu un program coerent. Unui parazit cu o găleată, o pereche de cizme şi un litru de ulei. Și la ăştia este puterea decizională la alegeri. La ăştia mulţi, proşti, uşor de convins, care trăiesc din banii statului. Ăia care contribuie la banii statului şi îi cară în cârcă pe restul sunt puţini şi greu de convins. Nici nu se oboseşte nimeni să facă asta. Preferabil este nici să nu vină la vot. Oricum o să decidă nişte proşti, nu ei, pe mâna căror hoţi o să le intre banii. Votul e un bun. Şi ca orice bun, valoarea lui e dată de preţul cel mai ieftin pe care-l găseşti. Al tău e scump. Nu îl vrea nimeni. O să cumpere de la băiatul cu scuipat în bărbie, pe o pereche de gumari.

Votantul român seamănă şi se confundă la tipologie cu genul de om care se duce la biserică: simplu, cu frica lui Dumnezeu, care crede în promisiuni electorale şi în viaţa de apoi. Se duce la biserică şi la urna de votare fiind sigur că asta îi va asigura bunăstarea, deşi nu a văzut niciodată o legătură directă în viaţa lui între votat, rugat şi bine personal. Până la urmă şi viaţa de apoi seamănă cu promisiunile electorale. Diferenţa esenţială e că uneori vezi şi oameni deştepţi care cred în viaţa de apoi.

Şi evident votantul român îl ascultă pe popă. Popa e omul lui Dumnezeu. Şi votează ce îi spune popa. Iar popa îi spune să voteze ce politician e mai cu "frică de Dumnezeu". Şi "frica de Dumnezeu" se măsoară în cantitatea de contribuţii la biserică pe care e dispus să o aducă din bugetul local.

Că aşa ajungi primar la ţară. Îi promiţi popii că-i construieşti biserică nouă din bugetul local. El te promovează la turma de credincioşi şi na, asta e. Acum trebuie să faci o biserică cu trei turle lângă aia cu două, că i-ai promis. Iar dacă se supără, te ţine minte la următoarele. Aşa ajunge satul cu uliţa neasfaltată, dar cu două biserici una lângă alta.

De-asta au sărit toţi politicenii lui Cernea în cap. Ca politician nu te pui prost cu popa. Dacă ai făcut asta, spune la toţi habotnicii cu trei clase că eşti un necredincios şi ăştia nu te mai votează, să nu îi bată Dumnezeu.

BOR a răspuns că propunerea lui Remus Cernea e absurdă.

Că la culte se duce doar 0, 2% din bugetul de stat şi e puţin. Da, se duce doar 0, 2% din bugetul de stat de la centru. N-are rost să se ducă mai mult, că nu ai cum să foloseşti centralizat biserica ca instrument politic. Susţinerea bisericii în campanii electorale şi-o calculează fiecare politician cu preoţii locali. De exemplu, fix cum a fost ales primar în sectorul 3, la mine, analfabetul ăla funcţional de Robert Negoiţă, care şi-a luat BAC-ul la 30 de ani. Băiatul a tăiat fondurile de investiţii pentru apă curentă, canalizare şi refacerea sistemului rutier pe 19 străzi, ca să dea 1, 4 milioane de lei la 12 biserici. Om cu frica lui Dumnezeu, nu degeaba l-au susţinut preoţii în campanie. Atât a costat susţinerea lor. Pe noi, nu pe el.

Iar argumentul suprem al BOR a fost secularizarea averilor mănăstireşti. Dacă nu ştiţi evenimentul, e de pe vremea lui Cuza. Băiat înfipt, cu ceva stofă de dictator, i s-a părut dubios că mănăstirile deţineau cam 15% din suprafaţa forestieră şi agricolă a ţării şi le-a confiscat-o. Ei sunt de acord să nu mai primească bani de la stat, dacă li se dau toate pământurile înapoi.

Faptul că toate afacerile BOR sunt scutite de impozit la stat nu le ajunge.

Eu sunt de părere că averile mănăstireşti au fost deja retrocedate. Uitaţi-vă în jur: spitale, şcoli, adăposturi.

Era un băiat, Luca, care a spus "Vindeți-vă bunurile, iar banii dați-i celor săraci".

Nu asta era morala creştină? Biserica nu are nevoie de proprietăţi materiale. Să trăiască din contribuţiile enoriaşilor. Tot surplusul să-l dea la săraci. Nu despre asta era creştinismul la origini?

Just. Cuza a confiscat proprietăţile materiale ale BOR. Dar la principiile creştine au renunţat singuri cu mult înainte."

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ista-doua/

Ce părere aveţi despre simbioza Biserica-Politica şi despre articolul de mai jos? Reflectă acesta adevărul?

"Există două tipuri de oameni în societate. O primă categorie sunt ăia capabili, care produc. Un procent mare din banii făcuţi de ei se duce la stat. Ei vor de la politicieni să le explice transparent unde se duc banii lor şi cum sunt cheltuiţi în beneficiul cetăţenilor. Cealaltă categorie e formată din fomişti şi paraziţi sociali. Ei vor de la stat gratuităţi. Asta îi interesează. Ce le dă statul. Că de luat, n-are de unde să le ia. Cei din urmă sunt mai mulţi, mai proşti, mai uşor de manipulat şi mai disperaţi. Unui contribuabil îi iei votul cu un program coerent. Unui parazit cu o găleată, o pereche de cizme şi un litru de ulei. Și la ăştia este puterea decizională la alegeri. La ăştia mulţi, proşti, uşor de convins, care trăiesc din banii statului. Ăia care contribuie la banii statului şi îi cară în cârcă pe restul sunt puţini şi greu de convins. Nici nu se oboseşte nimeni să facă asta. Preferabil este nici să nu vină la vot. Oricum o să decidă nişte proşti, nu ei, pe mâna căror hoţi o să le intre banii. Votul e un bun. Şi ca orice bun, valoarea lui e dată de preţul cel mai ieftin pe care-l găseşti. Al tău e scump. Nu îl vrea nimeni. O să cumpere de la băiatul cu scuipat în bărbie, pe o pereche de gumari.

Votantul român seamănă şi se confundă la tipologie cu genul de om care se duce la biserică: simplu, cu frica lui Dumnezeu, care crede în promisiuni electorale şi în viaţa de apoi. Se duce la biserică şi la urna de votare fiind sigur că asta îi va asigura bunăstarea, deşi nu a văzut niciodată o legătură directă în viaţa lui între votat, rugat şi bine personal. Până la urmă şi viaţa de apoi seamănă cu promisiunile electorale. Diferenţa esenţială e că uneori vezi şi oameni deştepţi care cred în viaţa de apoi.

Şi evident votantul român îl ascultă pe popă. Popa e omul lui Dumnezeu. Şi votează ce îi spune popa. Iar popa îi spune să voteze ce politician e mai cu "frică de Dumnezeu". Şi "frica de Dumnezeu" se măsoară în cantitatea de contribuţii la biserică pe care e dispus să o aducă din bugetul local.

Că aşa ajungi primar la ţară. Îi promiţi popii că-i construieşti biserică nouă din bugetul local. El te promovează la turma de credincioşi şi na, asta e. Acum trebuie să faci o biserică cu trei turle lângă aia cu două, că i-ai promis. Iar dacă se supără, te ţine minte la următoarele. Aşa ajunge satul cu uliţa neasfaltată, dar cu două biserici una lângă alta.

De-asta au sărit toţi politicenii lui Cernea în cap. Ca politician nu te pui prost cu popa. Dacă ai făcut asta, spune la toţi habotnicii cu trei clase că eşti un necredincios şi ăştia nu te mai votează, să nu îi bată Dumnezeu.

BOR a răspuns că propunerea lui Remus Cernea e absurdă.

Că la culte se duce doar 0, 2% din bugetul de stat şi e puţin. Da, se duce doar 0, 2% din bugetul de stat de la centru. N-are rost să se ducă mai mult, că nu ai cum să foloseşti centralizat biserica ca instrument politic. Susţinerea bisericii în campanii electorale şi-o calculează fiecare politician cu preoţii locali. De exemplu, fix cum a fost ales primar în sectorul 3, la mine, analfabetul ăla funcţional de Robert Negoiţă, care şi-a luat BAC-ul la 30 de ani. Băiatul a tăiat fondurile de investiţii pentru apă curentă, canalizare şi refacerea sistemului rutier pe 19 străzi, ca să dea 1, 4 milioane de lei la 12 biserici. Om cu frica lui Dumnezeu, nu degeaba l-au susţinut preoţii în campanie. Atât a costat susţinerea lor. Pe noi, nu pe el.

Iar argumentul suprem al BOR a fost secularizarea averilor mănăstireşti. Dacă nu ştiţi evenimentul, e de pe vremea lui Cuza. Băiat înfipt, cu ceva stofă de dictator, i s-a părut dubios că mănăstirile deţineau cam 15% din suprafaţa forestieră şi agricolă a ţării şi le-a confiscat-o. Ei sunt de acord să nu mai primească bani de la stat, dacă li se dau toate pământurile înapoi.

Faptul că toate afacerile BOR sunt scutite de impozit la stat nu le ajunge.

Eu sunt de părere că averile mănăstireşti au fost deja retrocedate. Uitaţi-vă în jur: spitale, şcoli, adăposturi.

Era un băiat, Luca, care a spus "Vindeți-vă bunurile, iar banii dați-i celor săraci".

Nu asta era morala creştină? Biserica nu are nevoie de proprietăţi materiale. Să trăiască din contribuţiile enoriaşilor. Tot surplusul să-l dea la săraci. Nu despre asta era creştinismul la origini?

Just. Cuza a confiscat proprietăţile materiale ale BOR. Dar la principiile creştine au renunţat singuri cu mult înainte."

Un mic bonus: http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

"Slujitorii Domnului", preafericiţii şi preasfinţiţii, demolează casele oamenilor. La câte terenuri furate şi abandonate au, se pare că tot nu le ajunge. Ne-au monopolizat ţara. Iar politicienilor le convine. Nu îndrăznesc să scoată niciun sunet şi îşi văd de colţişorul său din parlament care le permite să fure.

De ce nu se iau măsuri împotriva lor, împotriva acestui cancer al societăţii, împotriva acestui concubinaj murdar: biserica-politica? Doar nu suntem toţi orbi!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru WQTS):

Majoritatea sunt religiosi? Bullshit! Inseamna ca nu ai auzit de succesul enorm intre tineri al celor de la "Satana Pc". Majoritatea elevilor injura cel putin o data de Dumnezeu si Hristos.Nu sunt crestini.Eu as zice ca de fapt populatia cu adevarat credincioasa(si care isi cunoaste religie) sunt in jur de 20- 25%.

http://www.youtube.com/watch?v=th9_lNflJAw
http://www.youtube.com/watch?v=aW5tnh7xv5A
http://www.youtube.com/watch?v=DiLMpw-BOtg

Astia-s credinciosii tari? Poate niste depravati.

Degradarea morala a societatii are ca cauzalitate promovarea nonvalorilor si imoralitatii prin presa si mass-media!

La ora de Civica eu am inteles ca de fapt UE nu ne vrea raul, ca politicieni sunt buni, ca FMI e foarte misto...Rahat.

Profesorul nostru dde religie e un profesor de treaba si desii elevii au chiulit, pe toti i-a trecut cu 10. Cei care au avut chef sa ramana la orele lui ca sa purtam discutii am ramas.cei care nu,nu le-a facut nimeni nimic. Dupa cum ziceam,sunt multi teologi care nu au niciun har si sunt habarnisti. Trebuie facuta o adevarate "defrisare".

Cultura lumii,religiile lumii sa fie introduse la ore de cultura generala.Ce inseamna sincretism religios?

Cuza le-a secularizat si le-a oferit in schimb salrii,dupa cum am spus, ca sa i aiba la mana! Dupa cum dicteaza conducatorii, asa face si biserica(prin controlarea salariilor-aici vorbim despre biserici, caci manastirile se intrtin singure).

Sa nu-l mai aducem in dicutie pe Mickey Mouse.

Mai usor cu termeni duri, Gigel."Retardatii" astia pe langa anti-avort sunt si anti-(conceptionale) si alte metode de contraceptie (caci asta se intelege prin "educatie sexuala" ) :http://www.provitabucuresti.ro/

Nu doresc ca prin educatie sexuala sa mi se predea tehnici sexuale,perversiuni sexuale si alte nebunii ale mintii lor.Uni zic ca se ajunge la atatea avorturi din cauza "lipsei de educatie sexuala"(de parca avortul hormonal nu tot avort ar fi)
desi peste tot (in scoala,Tv,presa) auzi numai :prezervativ,prezervativ,conceptionale, sterilet. Dubios, desi mintea mea e deja intoxicata cu atatea metode, eu le voi folosi, si-mi voi da seama cu stupoare...ca esueaza iar prin contraceptive i distrugi definitiv sanatatea femeii.

http://www.razbointrucuvant.ro/......educatiei/

http://www.razbointrucuvant.ro/......o-sunt-ce/

http://www.razbointrucuvant.ro/......s-film-ga/

http://www.razbointrucuvant.ro/......i-familie/

http://www.razbointrucuvant.ro/......s-fata-de/

http://www.razbointrucuvant.ro/......-copiilor/

P.s: eu stiu ca rusii i interzic pe poponari, dar de asa zisa "educatie sexuala" (dupa parerea mea rusionos de prezentata in public-deci ea trebuie facuta in familie) nu stiam

| WQTS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sa lamurim niste chestii: nu sunt ateu si nici nu-mi pasa ce religie are cutarica daca stie sa se comporte in societate. Poti sa venerezi si ficatul de porc daca nu ma obligi sa ma inchin la el.
Am auzit de satana si nu-mi place umorul pe care-l afiseaza. Aia sunt niste pufani.
Adevarat ca putini sunt cu adevarati crestini dar sa vezi paradox: sunt multi care desi habar nu au cu ce se mananca religia lor, cu ce predica Isus, se dau pe net mari crestini injurand pe orisicine care are alta mentalitate religioasa. Curat constitutional, coane Fanica!
Adevarat, la tembelizor poti innebuni cand vezi numa maruta, cacarau, antena 3, oana roman, curve si retarzi, dar poti renunta la televizor sau schimba canalul. Dar deh, spune-le asta alora care lesina daca dau din greseala pe Mezzo sau Rai1 laughing
Trolololo, eu cand faceam educatie civica invatam ca trebuie sa ajut oamenii aflati in nevoi. Cat despre politica pe care o baga si in istorie si geografie, ma lasa rece, poti sari peste ea.
Defrisare cu care din pacate multi hatbonici nu sunt de acord. Din pacate au drept de vot.
Si istoria crestinismului ar trebui predata in acea ora de cultura generala. La modul obiectiv.
Mickey Mouse ala avea mai mult sange in instalatie decat politicienii romani de astazi.
Nu stiu daca trollezi sau nu: la educatie sexuala inveti mai multe despre ciclu sau dereglari hormonale daca in familie nu ai fost invatata (desi ma indoiesc), inveti despre faptul ca nu e bine sa ti-o tragi de tanar deoarece e riscant si poti face cancer col uterin. Inveti ca daca vrei sa incepi o relatie, folosesti metode contraceptive. Cred si eu ca se rupe prezervativul daca il cumperi la un leu juma sau nu stii sa-l folosesti. Femeia poate sa ia pilule sau nu.
Sunt de acord cu avortul numai atunci cand femeia a fost violata sau sarcina reprezinta un risc prea mare pentru ea si fat. Restul intr-adevar reprezinta crima si ar putea fi ameliorata rata avorturilor daca s-ar face educatie. Dar na, pana si adultii au nevoie de educatie.
Cand ai dubiosi de la nu stiu ce organizatie care se autointituleaza pro-vita totul e posibil.
Poponarii isi trag singuri, din ultima vreme, cu tesla in oua.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru WQTS):

N-am ce comenta pna la:

1. Daca iti cumperi prezervativ cu 1 leu juma'! Penibil.Imi si imaginez... Merg prin magazin: "Hmmm, oare care sortiment de prezervativ e bun? Hmmm, nu ma pot decide. oare ala cu capsuni o sa-i placa cand o sa-mi fac vreun oral?" Penibil."Expert in folosirea prezervativului". Penal.

Parere proprie:daca incepi o relatie de gandesti ca aceasta va fi viitoarea ta sotie si mama copiilor tai. Sexul premarital scade drastic reusita unei vieti de familie reusite.

2.Pro-Vita nu e o organizatie deloc dubioasa si are numeroase sedii,in care de obicei sunt adapostite femeile renegate de familie(de obicei tinere care nu vor sa facca avort), de prieteni, de toata lumea si dea asemenea, au grija de copii abandonati sau care desi au scapat de avort, au fost abandonati(vezi organizatia de pe Valea Plopului:http://www.valeaplopului.com/ ).Dea asemenea, din aceasta organizatie(si crestin-ortodoxa) fac parte numerosi specialisti(in special medici).

Deci e o organizatie perfect legala, fara trafic de prunci si proxenetism(care poate le trece la unii prin cap).

3.Despre "Educaite sexuala " am vazut ca se preda oarecum in clasele superioare( 11-12) la orele de anatomie, unde se explica orice proces.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

"...la educatie sexuala inveti mai multe despre ciclu sau dereglari hormonale daca in familie nu ai fost invatata (desi ma indoiesc), inveti despre faptul ca nu e bine sa ti-o tragi de tanar deoarece e riscant si poti face cancer col uterin. Inveti ca daca vrei sa incepi o relatie, folosesti metode contraceptive."

De acord. Se pare că nu toţi înţeleg corect termenul de "educaţie" şi îl distorsionează (voit sau nu).

| WQTS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

1. Nu ai vazut niciodata in magazine prezervative la un pret ieftin?
Nu ce sortiment ci verifici care ii termenul de garantie. Ca si alea au asa ceva. Multi pufani nu stiu cum sa-si puna balonasul, il rup si nu-si dau seama plus alte chestii. La asta m-am referit. Doar o femeie toata viata o sa ai? Nu as prea crede.
2. Si nu cumva din organizatia asta care la modul cum o prezinti pare perfecta se gasesc si oameni dubiosi care atunci cand aud ca o fata de 11 ani a fost violata si trebuie sa faca avort sar arsi?
https://www.youtube.com/watch?v=z0Tzz70RfHQ
Dubiosi ca asta.
3. Abia de atunci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este utila.

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Ai putea sa imi arati cate o dovada din biblie pentru toate aceste lucruri care sustii ca le promoveaza biblia? iti spun eu, daca toti oamenii ar trai dupa biblie, conditiile de viata ar fi inimaginabil mai bune. sincer chiar sunt curios sa vad cu ce iti argumentezi "mai sus spusele" big grin

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

"- Credeţi că abstinenţa este singura metodă contraceptivă?
- Bineînţeles."

http://i.imgur.com/4JkWwl9.jpg

NOname
| NOname explică (pentru fllu07):

Presupun că te referi la asta:
http://i.imgur.com/VTHhXbC.png

Biblia-ţi este argumentul suprem. Deschide-o şi citeşte-o (obiectiv).

Că are şi părţile ei bune, asta e partea a două, dar nu scuză cu nimic influenţa negativă pe care o are asupra psihicului uman, mai ales a unui copil, care se află în formare.

Când ai timp, poţi să studiezi şi argumentele din răspunsurile de aici:
http://www.tpu.ro/......re-aceste/

| WQTS a răspuns (pentru NOname):

Ma sperii.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

Vezi că frica nu e bună.

Dar tipa aia şi afirmaţiile ei m-au lăsat fără cuvinte.
O prostie mai mare de atât nu am auzit demult.

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Ai citit vreodata biblia din coperta in coperta? si da, la acele lucruri ma refer. spune-mi te rog, cel putin cate un verset (ma multumesc cu unu, nu sunt genul care sa iti reprosez apoi ca scoti un verset din context) deci, cate un verset in care sa se spuna direct, sau indirect, sau sa se la cat de vag ideea ca biblie ar fi de acord cu acele practici. si tu cand spui ca "nu scuza cu nimic influenta negativa care o are asupra psihicului uman" cred ca la asta te referi:
http://stirileprotv.ro/......snica.html

daca da, vezi? aici intervine problema: biblia spune ca mortii nu sunt chinuiti, nu ezista un astfel de loc, mai spune ca mortii nu stiu nimic, si ca dumnezeu este iubire. atunci un dumnezeu iubitor nu are crea un loc al chinurilor vesnice pentru razvratiti, asa cum un parinte nu ii taie o mana copilului ca sa il disciplineze. ci il disciplineaza (atentie: nu maltrateaza!) cu iubire, poate cu o nuia, sau o perioada interzicandui anumite placeri ale copilului. atunci: ce influenta negativa are biblia? crezi ca in BOR se preda biblia? nici poveste. se preda sfanta traditie si invatatura sfintilor, si mai argumneteaza cu cate un citat din biblie care aparent sustin doctrina lor falsa. in fond si la urma urmei, BOR nu este decat o MARE secta. atat.

NOname
| NOname explică (pentru fllu07):

Fllu07, înţeleg pasiunea ta pentru religie şi versetele din Biblie, dar nu este şi pasiunea mea.
Subiectul principal al discuţiei este cu totul altul - finanţarea Bisericii de către stat - şi sper să mă înţelegi când o să-ţi spun că direcţia în care se îndreaptă discuţia nu este una pe care aş fi dispusă să-mi pierd timpul. Tu rămâi la părerea ta, eu la a mea şi toată lumea e mulţumită. Finalul discuţiei oricum ar fi acesta (experienţa trecutului mi-o confirmă).
O seara bună.

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Cine cotizeaza... eu nu. mi-e sila. mai bine dau aia 2% la SMURD

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Eh, cu tot respectul, daca ai fi fair play, acum ai recunoaste ca sustii niste chestii care nu le poti dovedi. ma refer la ceea ce ai spus ca sustine biblia.

cat despre intrebarea in discutie, ti-am spus parerea mea, nu-s genul sa ma complac, poate cum crezi, sun genul sa ma impun. dar in cazul asta nu oamenii se pot impune. nu ei trebuie sa "rupa concubinajul dintre politica si religie" de fapt ei, dar inca nu. si daca restorni sistemul, ok protestezi, reusesti. si vin alti corupti? ce faci? sau ai cu cine inlocui clasa politica? ai pe cine pune? tot coruptii astia, tot mizeriile astea gen sergiu nicolaiescu (sau cum il cheama pe ministrul sanatatii, tot timpul il confund cu fostul regizor) psd tot de iliescu ii condus, care tot beseste pana se ridica de pe scaun? degeaba ii poanta la inaintare. in concluzie, suntem prea mici pentru stanca asta: BOR.

NOname
| NOname explică (pentru fllu07):

Oameni de calitate şi cu minţi luminate avem în România (deşi, ce-i drept, puţini se bagă în mizeria care este politica), dar dacă susţinerea, în special a Bisericii, o au toate jegurile, corupţii care corup, e şi firesc că omul cinstit nu are loc printre ei; îl sufocă. Dar când se va rupte în sfârşit susţinerea reciprocă politica-biserica, vor avea şi ei o şansă să iasă la suprafaţă şi să scoată ţara din groapă.

NOname
| NOname explică:

Câtă nesimţire! În loc să-şi amintească măcar în treacăt de ceea ce propovăduiesc şi că oamenii simpli din jur mor de foame, ei ameninţă şi se declară indignaţi...în opulenţa lor, când de fapt ei înşişi sunt cea mai mare jignire la adresa societăţii, moralităţii, bunului simţ şi a Dumnezeului lor.

http://stirileprotv.ro/......tilor.html

Zău că nu-mi vine să cred că astfel de oameni chiar există. Nesimţirea, aroganţa şi ipocrizia lor sunt peste puterea mea de înţelegere.

NOname
| NOname explică:

Cât costă harul?
http://youtu.be/OThX0u7gbh0

NOname
| NOname explică:

"Catedrala Mântuirii Neamului a ieşit prima din criză.

De obicei, nu mă dau în vânt după reportajele făcute de media internaţionale prin tomberoanele de gunoi ale României. Mi se par superficiale, câteodată chiar rău-intenţionate.

Jurnaliştilor de la Deutsche Welle le dau, însă, dreptate. Punctul lor de vedere este absolut rezonabil. Biserica autohtonă, ca instituţie, îşi pierde din forţă şi credibilitate, pe măsura multiplicării, la infint, a bisericii ca pseudolăcaş al sfinţeniei, ori ca explozie trufaşă, pe verticală. Oricâtă dumnezeire s-ar fi strâns în trupul chircit de boală şi muncă al enoriaşului îngenuncheat de societate şi altar, nu justifică în vreun fel faptul că un guvern alocă sute de milioane de euro pentru construirea unei catedrale megalomanice şi a unei puzderii de biserici şi bisericuţe, în paralel cu închiderea a sute de spitale şi şcoli pe motiv de reformă şi lipsă a banilor.

Alocarea unor astfel de sume nu poate fi justificată nici măcar ca investiţie. Dintre miile de biserici construite după Revoluţie - potrivit DW, în medie, cam una la două zile - multe n-au făcut decât să rezolve problema locurilor de muncă pentru numeroasele promoţii de teologi. O biserică nouă, o parohie nouă, o casă parohială nouă, pe banii comunităţii, sunt primite mereu cu pioşenie, cu cruci largi şi cu mătănii bătute în sunet sacadat de toacă. Ce primesc credincioşii la schimb? Morală creştină, prea puţin; consecinţele vreunui apel la întrajutorare, făcut de sfinţii părinţi, la vreo slujbă de seară sau de dimineaţă, în caz că vreun enoriaş a păţit un necaz - cine ştie cum; o vizită a unui preot, din sufletul lui, la casa vreunui bolnav, plătitor la cutia milei - da de unde?; o programare a vreunei întâlniri între reprezentanţii Bisericii şi cei ai statului, în contextul căreia, primii să susţină cauza "fiilor" ajunşi la capătul puterilor - nici vorbă; vreo chitanţă pentru lumânări, acatiste, pomelnice, maslu, sfeştanii ori botezuri de sărbători - Doamne apără şi păzeşte. Păi să fim mulţumiţi dacă ne-auzim numele morţilor în vreo citanie de acatist, dacă nu contribuim cum se cuvine şi cu frica lui Dumnezeu, la patrafirul popii.

În schimb, reprezentanţii statului sunt cinstiţi, cum se cuvine, pentru susţinere şi credinţa lor nestrămutată în valorile Bisericii.
De exemplu, duminică, premierul Emil Boc, cu tot neamul lui, au primit de la Mitropolitul IPS Andrei, diplome şi distincţii, după cum urmează: premierului i-a fost acordată "Crucea Transilvană", pentru "ataşamentul faţă de Biserica Ortodoxă şi sprijinul acordat Mitropoliei Clujului". Preotului paroh din Răchiţele, Teodor Boc (fratele premierului) - "Crucea Arhiepiscopală". Diplome de "aleasă cinstire" au fost acordate şi unor locuitori sau fii ai satului printre care primarului comunei Mărgău, Sorin Suciu, Mihaelei Boc, nepoata premierului, şi lui Ioan Boc, fratele premierului, în semn de mulţumire pentru sprijinul acordat lucrărilor de restaurare a bisericii din Răchiţele.

Acuma ce să spun… La câte au făcut Boc şi familia sa pentru Biserică, ar merita să fie pictaţi, cu toţii, pe peretele naosului de la cel puţin trei biserici.
Ca să-l bată pe Becali, că e numai în două..."

http://www.gandul.info/......za-8550596

NOname
| NOname explică (pentru fllu07):

Sper că înţelegi engleza.
Un material argumentativ foarte bun, care explică foarte civilizat şi pe înţelesul tuturor poziţia adultă pe care ar trebui să o aibă oamenii vis-a-vis de religie şi efectele pe care le are îndoctrinarea religioasă asupra copiilor:
http://youtu.be/8Eam-z1bwrk

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Daca un copil moare de foame e vina bisericii ca cheltuie bani, daca sunt oameni fara casa e vina bisericii ca face bisericii, daca salariile sunt mici si nu ajung e vina bisericii ca are salarii Fratilor? voi ati votat biserica sau pe basescu? ce treaba are biserica in armonia voastra financiara, statul ce face daca toata vine e din cauza bisericii? statul nu e vinovat nu? acum mai nou vad ca toate problemele ce se intampla in Romania sunt aruncate in spatele bisericii, voi stiti cat cotizeaza preotii la stat? stiti ca din 800 ron salariul care il iau de la stat raman cu 300roni? Dar de ce nu pune statul banii la indemana romanilor? dc biserica? tu platesti tva bisericii? tu stii cu cati bani e dator statul bisericii romane ca i-a furat toate averile si trebuie sa le innapoieze? 90 la suta din informatiile tale de mai sus sunt eronate prietene. uite adevarul http://www.basilica.ro/stiri/dezinformare-pentru-defimare-_6186.html ps: aste e o dezinformare in masa pornita impotriva bisericii de catre sectele din Romania din care banuiesc ca si tu faci parte