| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Este vreun ateu care nu crede in Dumnezeu sau Iisus si a citit biblia? Funda+vot!

38 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Când aveam 9-10 ani, după ce am citit din biblia creștinilor, și am văzut că este plină de prostii, am devenit ateu!

Am fost un ateu convins, până pe la 34 de ani.

Între 34 și 44 de ani am tot citit din biblia creștinilor+ multe cărți creștine.

Pe la 44- 45 de ani, am priceput definitiv, că religia creștină, nu este pentru mine.

| Arthur a răspuns:

Să fim serioşi! În ziua de astăzi se citeşte atât de puţin încât nici cărţile din lectura obligatorie nu sunt citite.
Biblia este o carte destul de dificil de citit iar apoi trebuie să şi înţelegi ce ai citit.
Unii tineri ajung la această convingere nu prin studiu şi comparaţie, mai mult din teribilism, datorită uneori convingerilor familiale, ca o reacţie la impunerea unor reguli care sunt prea restrictive pentru o anumită vârstă etc.
Caută să-şi întărească aceste convingeri prin frunzărirea unor publicaţii, prin observarea selectivă a unor aspecte superficiale, doar negative, din viaţa religioasă.
În religie ( indiferent care ) copilul se descoperă pe sine în mod natural.
Nu religia, ci lipsa de religie e o viaţă artificială şi fără sens atât pentru copil cât şi pentru om.

| Inferno a răspuns:

Ateul nu crede in Dumnezeu si iisus prin definitie, asa ca nu are nici-un rost sa mai specificam.
Spun asta pentru a arata cat de stupida este intrebarea, ce suna asa: "Exista ateu care a citit Biblia?"
Nu tata, nu exista.

| Polaris a răspuns:

Păi da, vine moșu' din ceruri, face o lume și niște stele ici-colo de decor, aprinde lumânarea și dă Play. De-acolo m-a luat păstrăvul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Polaris):

Stai, stai, stai. Mai intai aprinde lumina si dupa aceea face becul/lumanarea.

| Polaris a răspuns (pentru HueyFreeman):

Credeam că se subînțelege. Logică substanțială, monșer.

| Zenicide a răspuns:

Nu e o carte mai amuzanta ca Biblia. Zic asta avand in vedere numarul crestinilor, e interesant sa vezi in ce cred oamenii.

| RAY a răspuns:

Am citit vt si nt, nu in totalitate dar mai mult ca multi asa zisi crestini

Despre iahve n-am ce comenta nu pot crede in asemenea zeu
http://ro.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie
sau isus
"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
- "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu"

| tikaTaka a răspuns (pentru RAY):

Frumos talcuieste Sfantul Nicolae Velimirovici acest pasaj, zicand:

"Asa a grait Domnul. A se citi: Nu am venit sa impac adevarul cu minciuna, intelepciunea si prostia, binele si raul, dreptatea si silnicia, bestialitatea si omenia, inocenta si desfranarea, pe Dumnezeu si pe mamona: ci am adus sabie, ca sa tai si sa le despart, incat sa nu se amestece. Cu ce sa le desparti, Doamne? Cu sabia adevarului. Ori cu sabia cuvantului Lui Dumnezeu, ceea ce e totuna: fiindca adevarul este cuvantul Lui Dumnezeu, si cuvantul Lui Dumnezeu este adevarul."

| RAY a răspuns (pentru tikaTaka):

Din nou isi negi propia biblia

| tikaTaka a răspuns (pentru RAY):

Nu imi neg propia biblie dar am cercetat atunci cand ti-am vazut afirmatia facut "Am citit vt si nt, nu in totalitate dar mai mult ca multi asa zisi crestini

Despre iahve n-am ce comenta nu pot crede in asemenea zeu(...)" si iti spun ca multi au interpretat gresit biblia, nu este de ajuns sa o citesti
trebuie si inteleasa biblia

| RAY a răspuns (pentru tikaTaka):

Nu o interpretez cum vreau,dar iahve e un zeu in care nu pot concepe existenta acetui personaj, despre isus ce sa spun copie fidela budismului,daca religia ar face o lume mai buna crezi ca as avea ceva impotriva ei?
desigur ca nu,dar o face mai rea,ura,violenta, crime etc
zi-mi o singura tara religioasa unde nu sunt crime, coruptie, sau o singura religia
sau un singur religios care nu a facut niciodata un pacat sau mai putine ca un ateu?
atunci ce rost are sa credem in zeii asta nu ne face mai buni, din contra ne face sa ne uram intre noi

| Hombre a răspuns (pentru tikaTaka):

De ce nu porniti sa nimiciti celelate credinte dupa cum va spune Domnul?
Deuteronom 13 :13-16~13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu-i cunosti sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau, atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei. Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

| Mădă0611 a răspuns:

Tipic. Mi-ai si confirmat ca am dreptate laughing
@al99: Ba am inteles, si stai linistit ca ateii daca stie sa citeste au citit si biblia, mai ales cei care au fost indoctrinati de mici.
Nu ma bag mai mult decat tine, sau cei ca tine. Ochi pentru ochi devil

| reihiuke a răspuns:

Pavel Corut

| a3e6u9 a răspuns:

Cred că mai mulți atei au citit biblia decât creștini (ca procent). laughing

| tikaTaka a răspuns (pentru a3e6u9):

Da ai dreptate dar sa şti ca mulţi sunt ăia de intra cu biblia sub braţ pe poarta iadului.

| C0nstantin a răspuns (pentru tikaTaka):

Preotii au drumul pavat in cazul asta...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru tikaTaka):

Asa cum zicea Arsenie Boca: "sectele se duc in iad cu Biblia in mana".

| Calininio a răspuns:

Eu.

| SSWK a răspuns:

Biblia este cea mai bine vanduta carte de fictiune, scrisa de-a lungul multor ani, de si mai multi autori. Este o minune ca n-a iesit altceva mai dezlanat decat este.

Eu cred in inorogi. Exista.

Si da, am citit fragmente din biblie: prea multe contradictii si chestii care se bat cap in cap, neinteresant, fara substanta si prea ireal.
Prefer inorogii.

| Guildo a răspuns:

Am citit-o cand aveam 12 ani, mama tot a incercat sa ma faca sa o citesc, iar pana la urma a resusit, ce e drept eram si eu curios. Dupa ce am terminat-o am simtit o senzatia asemanatoare cu cea care te cuprinde dupa ce citesti o carte de basme. Am recitit-o la 15 ani, iar atunci am inteles totul mult mai bine si am realizat care sunt mesajele... E o carte naiva, plina de contradictii si puncte slabe, iar printre motivele care m-au facut sa devin un ateu atat de convins, e Biblia.

| Liviu4you a răspuns:

Sunt ateu si nu am citit biblia pentru ca este o aberatie. Ea pleaca de la o premisa falsa, aceea ca exista dumnezeu, deci citirea ei este o pierdere de timp. De unde stiu ca nu exista dumnezeu? Nu a fost nevoie de un dumnezeu ca sa fim creati si atunci de ce ar exista?

| ania a răspuns (pentru Liviu4you):

Nu a fost nevoie de un Dumnezeu ca să fim creați
Verbul a crea nu presupune un creator?

| Liviu4you a răspuns (pentru ania):

Ce legătură are verbul "a crea" cu creația?

| alexshobyx a răspuns:

Sunt ateu, am citit biblia. Recomand Deuteronomul, Judecatori, Exodul, in caz ca va plac violurile, crimele si jafurile.

| rexiomaria a răspuns:

"Este vreun ateu care nu crede in Dumnezeu sau Iisus"...un ateu nu crede in divinitati...deci orice ateu nu crede in Dumnezeu sau Iisus.
"si a citit biblia?" de fapt exista mai multi atei care au citit biblia decat crestini, cei mai multi crestici citesc doar ce le place, apoi zic ca au citit biblia, cauta pasaje care par "uimitoare" pentru ei si ni le spun noua.

| Al99 a răspuns:

Ateu care a citit Biblia? rolling on the floor
2-3 pagini la întâmplare poate si asta in decurs de câțiva ani.
Nici crestinii care au citit-o nu sunt multi.
Ideea este daca cine a citit a si inteles ceva.
Crestinismul este o secta care s-a desprins din iudaism.Adevaratul inteles al Bibliei ar trebui cautat la evrei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Al99):

O, dar vai, nu stie atei sa citeste den beble? Cum altfel ar fi devenit multi crestini atei daca nu citind biblia si vazand cum se comporta cei care pretind ca au inteles-o? thinking
Tu esti ex ateul ala: ateism + experienta de viata = crestinism? Pffff oh go on

| dragos9234 a răspuns (pentru Al99):

Bă esti nebun?

| Al99 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ai inteles ce am spus, ca de obicei.Te crezi prea desteapta dar crede-ma, nu este cazul.
Te bagi ca musca in toate discutiile fara sa intelegi nimic.

| Wrufloukel a răspuns:

Dacă ești ateu și citești biblia nu te ajută cu nimic! Dacă ești creștin și citești biblia nu te va ajuta cu nimic! Dacă mergi pe drumul bisericesc nu se îtamplă nimic! Pentru mine biblia este o carte la care apelează parveniții, mincinoșii, oamenii slabi, oamenii care au un drum în viață incert, oamenii turnători, oamenii care vor să manipuleze etc etc! Biblia și religia în general pentru mine există doar ca simplă ficțiune! Și ateii citesc biblia. Un ateu a citit biblia căci așa a și ajuns ateu, după ce a citit biblia a tras concluzia că biblia este o minciuna apoi a devenit ateu! Eu nu înțeleg de ce răde infantilul care ți-a lăsat primul mesaj! Ce e așa de răs bă! Crezi că întrebările sunt puse pe TPU ca să răzi ca un infantil ne-dezvoltat! Iți pierzi din tot farmecul tău răzănd ca maimuța la banană!

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru Wrufloukel):

O fi un copil.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Wrufloukel):

Frumos avatar. Sigur esti un comentator serios al Bibliei.Ca sa stii, Biblia a sta la baza multor, multor carti.

| Wrufloukel a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dacă tu poți să faci legătura între avatarul meu și biblie, înseamnă că creierul tău este mic căt o nucă! Și spune-mi te rog, unde ai vazut tu că am comentat biblia? Habar nu am! Și cum adica mă, biblia a stat la baza multor cărți? O mai mare tămpenie ca asta, deci chiar nu am auzit la nimeni! Băi prietenaș trăiești într-o minciună cum nu mai există pe planeta asta nicăieri! Suntem 7 continente pe glob! Toate culturile au căte o biblie! Pănă și sataniștii au o biblie a lor! Poveștile care se spun pe cale orală din tată în fiu, despre cum a evoluat omul, practicile acestea sunt încă de acum cinci mii de ani! Preoții sunt niște oameni cu discernamint redus sau niște șarlatani! Una din două! Cum poți tu să faci catedrala măntuirii neamului în care se investesc șase sute de milioane de euro, iar noi nu avem spitale moderne, noi nu avem locuri de muncă, noi nu avem parcuri special amenajate petntru copii! Securitatea noastră pe stradă este la voia întămplării căci poliția nu are bani de benzină! Dar bine că se contruiește catedrala manturii neamului care costă aproape un miliard de euro! La ce folosește o asemenea investiție cănd în romănia există deja 27 de mii de biserici? La ce? Tu ai fost vreo dată într-un spital să vezi în ce hal de mizerie este acolo? Păi tu imi spui mie de biblie băi nea cap de băț! Cănd te uiți la protv de sărbători și vezi sute de reportaje cu copii care au leucemie la doar 3 ani, șii vezi cum pleacă cu părinții prin străinătate și se umilesc pentru bani, tu de ăia ce mai zici mă? Mai bine du-te și vindeți biblia și donează banuții acelor copiii care au nevoie de un transplant de măduvă sau de celule stem! Baftă și pe viitor cănd vrei să te iei în gură cu mine, vino cu argumente solide, că de-al de tine sunt plictisit!

| livscomsha a răspuns:

Eu am citit Biblia si atunci mi-am dat seama ca D-zeu nu exista.
"ateu care nu crede in Dumnezeu sau Iisus" - e pleonasm

| Blooding333 a răspuns:

Eu sunt ateu nu cred in povesti de adormit copii de la 14-15 ani am inceput sa am tot felul de vise cu pisici negre, suflete(pentru ca cu o zi ianpinte am injurat de morti) asta a fost cel mai puternic am visat o umbra neagra care venea dupa mine si am fugit si cand eram cu spatele m-a prins de brate si m-am sculat brus pentru ca ceva ma strans de brate. Cand o sa mor sigur nu o sa ajung in rai nici nu am asteptari dar daca e sa ajung in iad o sa devin un demon slujitorul lui Satan

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru Blooding333):

Lucrurile nu merg asa, laughing),, Satan" nu te ajta