| Toluk19 a întrebat:

Esti ateu sau credincios? De ce?

11 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sunt credincioasă pentru că Dumnezeu mi-a pus în faţă viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul, iar eu am ales Viaţa, adică l-am ales pe Dumnezeu!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si eu is foarte credincioasa cred in bere, in hartia igienica roz, in coca-cola, in mine, in napolitane, in sfantul pachet de tigari.

| Kramerwalt a răspuns:

Prin credinta traiesc eu acum.Credinta este viata mea, nu percep viitorul fara Domnul langa mine stiu ca doar prin El pot obtine fericirea vesnica.GBU, numai bine!

| 4b a răspuns:

Ma lupt sa fiu OK in ochii Luiwinking de ce? pentru ca la asta am fost chemati...

| dragos9234 a răspuns (pentru 4b):

Unde am fost chemati?

| 4b a răspuns (pentru dragos9234):

Far awaywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De craciun si de pasti sunt satanist, in rest sunt ateu. De mere.

| SmexyBoy a răspuns:

Pai sunt credincios, pentru ca eu cred in Dumnezeu.

De ce cred in Dumnezeu?
Pentru ca vreau,

De ce vreau?
Si de ce sa nu vreau;
viata vesnica, fericire, implinire
cunoastere, intelepciune... mantuire.

Si le ai?
nu se vede?

nu vad, de fapt nu crezi nu ca nu vezi

Si de unde sti ca Dumnezeu exista?
Fratele meu, esti anatema, nu ma mai ispiti.

| richarddawkins a răspuns:

Ateu negativ, nu s-a dovedit prin dovezi stiintifice ca exista vreun dumnezeu, cand se va dovedi voi crede, nu afirm nici nu afirm ceva 100 la suta
plus ca teoria evolutiei explica viata,teoria big bang explica aparitita universului,supa primiodila aparitia vietii,stiinta a dovedit ca totul a evoluat fara vreo interventie divina
mitologiile antice, nevoia oului pentru un raspuns, vechiul testament care e plin de crime, legii, discriminare
realitatea care ma inconjuara imi demonstreaza ce ceva bun nu poate crea, lasa ce e pe pamant

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca atunci cand ii cer ceva lui imi da, ma ajuta gandul ca exista el sa traiesc linistita pentru ca acolo sus e cineva care nu ma uita niciodata. daca nu as crede il el m-as simti goala in suflet si o finta fara ajutor.chiar daca exista sau nu eu stiu ca ceva acolo sigur e pentru ca noi oameni suntem copii cuiva

| Bobina91 a răspuns:

Doamneeee laughing))
am citit mai jos un com in care zice ca teoria evolutionismului explica viata, big-bang'ul aparitia universului s.a.m.d. eu zic sa te documentezi mai bine inainte sa faci astfel de afirmatii! stiinta este ceva care se descopera, se analizeaza, se probeaza si se dovedeste! ce ai zis tu acolo sunt doar niste teorii elaborate de un om care a trait acum 1 suta si ceva de ani... nu s-a dovedit nimic din ce a scris darwin sau cel care a lansat teoria big-bang'ului! sincer nu stiu cum pot oamenii sa creada ca mai usor este ca tot universul sa apara din nimic decat ca l-a facut Dumnezeu! eu zic sa va ganditi acolo cand cititi ceva, nu la ziua de ieri...