| LordRoman a întrebat:

Eu cred ca ateii nu pot exista. Voi ce credeti?

37 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Deja exista.

| MMihai a răspuns:

raspuns pentru @ LordRoman @
Cum ai ajuns la concluzia aberantă că sunt agnostic?
Eu am afirmat despre mine că am fost ateu și că acum sunt un religios și că am propriile mele idei religioase.
& că Evident că nu sunt creștin, & Ca să crezi că tot ce se spune în creștinism este corect & adevărat, trebuie să fii ori incult ori cu „probleme la cap".
Deci că sunt un adept al unei alte religii diferită de creștinism &că cu toate că am credința mea & dar nu am siguranța că există un Dumnezeu al universului, eu considerând că există un Dumnezeu al universului.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.
Termenul agnostic a fost creat de Thomas Henry Huxley în 1869 și este folosit și pentru descrierea celor neconvinși de existența zeităților sau altor aspecte religioase.
Un agnostic nu poate să fie un religios, dar dacă aș afla, că în realitate nu există nici un Dumnezeu, aș putea accepta asta, fără să perseverez ca idiotul în prostie.
Este deosebit de dificil, să mi se probeze, că nu există nici un fel de Dumnezeu, la nivelul întregului univers.

| FucktheSystem a răspuns (pentru LordRoman):

Și creștinii spun categoric „Există Dumnezeu", nu este la fel de absurd?

| barbattttt a răspuns:

Nu comentez!

| Rapplex a răspuns (pentru LordRoman):

Ma gandesc ca daca afirmi "Exista D-zeu!" nu este necesar sa cunosti total Universul, nu? Din ce spui tu pot sa observ rationamentul tau finitwinking

| Rapplex a răspuns (pentru LordRoman):

Ai pus niste intrebari ce pot fi contraatacate.Cum arata D-zeu? Cati ingeri are in imparatie? Cum arata imparatia? Ce este in imparatie? Cum arata Satan? De unde provine D-zeu? Daca D-zeu nu are corp, cum de sunt picturi cu el? Ce facem in Rai? etc. Nici macar nu sti cine a scris primele litere din Biblie, si intrebi aberatii.Alta prostie este ca desi crestinii considera teoria big-bang o idiotenie, amuzant e ca si teoria lor se cam aseamana, cu un D-zeu care apare in nimic, de nici unde.Eu cred ca ce scrie in biblie ar putea fi o varianta mai inapoiata a big-bangului.

| DimmuBorgir666 a răspuns:

Pai,eu sunt ateu si tot exist!