| LordRoman a întrebat:

Eu cred ca ateii nu pot exista. Voi ce credeti?

37 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Eu cred că nu exist, amuzant, nu?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca eu nu exista, sfantul Ion iti scrie acest raspuns?

| MMihai a răspuns:

" Eu cred ca ateii nu pot exista "== este problema ta.
Independent de voința ta, numai în România sunt câteva milioane de atei, care au mințit la recensământ că sunt creștini, iar majoritatea au mințit că sunt creștini ortodoxi.
Un om cu carte, nu are cum să creadă ca fiind adevărată, povestea cu potopul mondial sau alte prostii, care tot abundă în biblie.
„ Basmele românilor" sunt cu mult mai demne de crezare, decât tot creștinismul, la un loc; dar oamenii știu să facă deosebirea între basme și realitate.
Ca să crezi că tot ce se spune în creștinism este corect & adevărat, trebuie să fii ori incult ori cu „probleme la cap".

| MMihai a răspuns:

De fapt, am citit acum, ce ai explicat și ai cam formulat incorect întrebarea!
Există un ateism relativ și un ateism absolut.
" Nu există Dumnezeu " este rezultat ca o concluzie logică la :
-nu pot să ader la religiile a, b, c, d etc. &
-nu am nici o dovadă că există un Dumnezeu.
Ăsta este ateismul relativ, iar tu spui că un ateism absolut ar trebui să cunoască totul, cea ce este o aiureală, că nimeni de pe pământ, nu cunoaște totul.
Ateii dau dovadă de un ateism relativ, nu de unul absolut.
Ateismul relativ este o reacție logică și firească, la prostiile care tot abundă, prin diverse religii.
Eu am renunțat la ateism, spre a fii un religios, dar nu am siguranța că există un Dumnezeu al universului.
Evident că nu sunt creștin și că am propriile mele idei religioase.

| LordRoman explică (pentru MMihai):

Atunci esti agnostic

| MMihai a răspuns:

raspuns pentru @ LordRoman @
Cum ai ajuns la concluzia aberantă că sunt agnostic?
Eu am afirmat despre mine că am fost ateu și că acum sunt un religios și că am propriile mele idei religioase.
& că Evident că nu sunt creștin, & Ca să crezi că tot ce se spune în creștinism este corect & adevărat, trebuie să fii ori incult ori cu „probleme la cap".
Deci că sunt un adept al unei alte religii diferită de creștinism &că cu toate că am credința mea & dar nu am siguranța că există un Dumnezeu al universului, eu considerând că există un Dumnezeu al universului.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
Agnosticismul e concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.
Termenul agnostic a fost creat de Thomas Henry Huxley în 1869 și este folosit și pentru descrierea celor neconvinși de existența zeităților sau altor aspecte religioase.
Un agnostic nu poate să fie un religios, dar dacă aș afla, că în realitate nu există nici un Dumnezeu, aș putea accepta asta, fără să perseverez ca idiotul în prostie.
Este deosebit de dificil, să mi se probeze, că nu există nici un fel de Dumnezeu, la nivelul întregului univers.

Răspuns utilizator avertizat
| barbattttt a răspuns:

Nu comentez!

| shadovv a răspuns:

Ateismul este cea mai desacralizata (deci profana) religie.

| muffy1 a răspuns:

Si eu cred ca prostia nu are cum sa fie fara limite...da se pare ca site-ul asta mereu imi arata contrariul. a si mai cred ca esti ipocrit si egocentrist sa ai impresia ca daca tu crezi in ceva automat tot globul trebuie sa creada la fel chiar de unii zic ca nu cred, nu are cum trebuie sa creada ca si tine in adancul sufletului, da stii ceva, doar de tu inca mai crezi in prieteni imaginari nu inseamna ca restul lumii a ramas la varsta de 10 ani

| soimos a răspuns:

Poi de cand lumea asta se coduce dupa Credinta, in speta ceea ce crezi tu, si nu dupa STIINTA sau ceea ce stii tu?
Poi tu nu STII ca ateii exista in realitate?
Dar stii ca exista Dumnezeu doar pe baza CREDINTEI tale, nu ti sw pare ca e ceva intors pe dos si ca logica ta nu sta in picioare?

Tu nu vezi ca pina si la seminarul de preoti esti acceptat dupa ceea ce STII si nu dupa ceea ce doar CREZI?

Poi ce ai patit de vezi lumea intoarsa cu fundul in sus si cu capul in jos?
sa fie oare de vina religia ca nu mai fafi deosebire intre fictiune si realitate?

| Tania a răspuns:

Deja exista.

| VladimirPutin a răspuns:

Atunci de ce te înjură toți?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ma abtin!

| Alien a răspuns:

Apropo, stiti bancul cu ardeleanul care se uita la o girafa la zoo? Ei bine, se uita el cat se uita, se mai uita cat se mai uita, dupa care pleaca si zice: "No, asa ceva nu exista!"

| LordRoman explică (pentru Alien):

Asta se refera la atei

| Alien a răspuns:

Nu am spus nimic care sa aduca macar vreun pic cu afirmatia de mai sus! Reciteste ce am scris, te rog!

| Dinuuu a răspuns:

Eu cred ca tu nu ar trebui sa existi.

| sonny89 a răspuns:

Tu esti unul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra crestin nu exista eu nu vad nici un crestin asa cum scrie in biblie decat ipocriti sau oamenii ce in lipsa de comunicare merg intr-o comunitate sau se roaga la un amic imaginar da la fapte zero doar gura e de ei / faza cu atei ba exista din fericire nu inseamna ca daca tu nu crezi nu exista

| scumpik99 a răspuns:

Pai,nu stiu.Adica se vorbeste peste tot ca exista atei.Dar eu cred ca fiecare simte ceva, inautrul sufletului sau care-i spune ca Dumnezeu exista.Chiar daca in alte tari nu exista atei dar exista evrei,musulmani, islam, etc.Ei asa il vad pe Dumnezeu.Si ateii simt ceva sau daca nu vor crede la moarte deoarece abia atunci si ateii isi dau seama ca Dumnezeu exista.

| DiaElla24 a răspuns:

Atei=?

| DimmuBorgir666 a răspuns:

Pai,eu sunt ateu si tot exist!

| LordRoman explică:

Motivul este acela ca ei spun in mod categoric "Nu exista Dumnezeu", aceasta inseamna o afirmatie absoluta.Iar pentru ca aceasta afirmatie sa fie adevarata, o persoana trebuie sa aiba la dispozitie toate cunostintele Universului, ceea ce o fiinta umana na-r pute-o face vreodata. Dar daca tot insistati ca nu credeti in Dumnezeu ati putea spune cel mult :"Tinind cont de cunostintele mele limitate de 1\1000000000% din totalul cunostintelor Universului, cred ca nu exista Dumnezeu". Aceasta afirmatie este corecta.Dar tinind cont de lipsa masiva a cunostintelor, nu stiti daca Dumnezeu exista. Asadar, in sensul strict al cuvintului, nu puteti fi atei. Ca sa fiti cu adevarat atei, ar trebui sa cunoasteti totul. Iar cum acest lucru este imposibil, nu puteti fi atei, ci doar cel mult agnostici, adica cineva care nu stie nici daca Dumnezeu nu exista, nici ca El exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordRoman):

Atunci inseamna ca toti zei exista da noi suntem limitati inca nu i-am cunoscut pe toti

Răspuns utilizator avertizat
| LordRoman explică (pentru gorlan):

Zici ca ai multe cunostinte, cam cite, stii citi meteoriti se plimba prin spatiu? cite fire de par sunt pe spatele unui ciine ciobanesc? stii cite galaxii exista? cite pietricele? ce se afla intr-o gaura neagra? care era viata amoroasa a bunicii lui Constantin Brincusi? Citi purici se aflau pe spatele pisicii lui Tudor Vladimirescu? stii ce gindeste Obama? Categoric NU

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru LordRoman):

''Dar tinind cont de lipsa masiva a cunostintelor, nu stiti daca Dumnezeu exista.''
Da?! Pai crestinii au tot atatea cunostinte despre Univers, adica, nu stiu nimic in plus, pe acest sistem nici voi nu va puteti numi crestini, ci tot agniostici, pentru ca nici voi nu stiti daca exista dumnezeu, doar credeti.
''adica cineva care nu stie nici daca Dumnezeu nu exista''
Pai bai, ateii stiu ca dumnezeu nu exista, crestinii nu stiu daca exista, ei cred ca exista, deci conform rationamentului tau, daca nu stii ca exista sau ca nu exista dumnezeu, nici crestinii nu se pot numi crestini, ci doar agnostici, ei doar cred in dumnezeu (la asta se refera religia, la credinta), deci fara a avea o demonstratie a existentei lui dumnezeu, credinta nu tine loc de dovezi, iar crestinii se pot numi fara probleme agnostici, pentru ca nu-i asa, daca nu cunosti tot Universul nu poti sa negi, dar nici sa sustii cu certitudine ca exista un creator, iar mai apoi este si mai dificil sa afirmi ca exista un creator particular.
Bine-inteles, logica ta este oricum de 2 bani, nu achesez, nu rezonez cu ea, dar am facut un exercitiu pe baza rationamentului tau.
Si apoi, ateul este cel care neaga existenta lui dumnezeu, nu cel care are toate cunostintele despre univers.

| FucktheSystem a răspuns (pentru LordRoman):

Și creștinii spun categoric „Există Dumnezeu", nu este la fel de absurd?

| Rapplex a răspuns (pentru LordRoman):

Ma gandesc ca daca afirmi "Exista D-zeu!" nu este necesar sa cunosti total Universul, nu? Din ce spui tu pot sa observ rationamentul tau finitwinking

| Rapplex a răspuns (pentru LordRoman):

Ai pus niste intrebari ce pot fi contraatacate.Cum arata D-zeu? Cati ingeri are in imparatie? Cum arata imparatia? Ce este in imparatie? Cum arata Satan? De unde provine D-zeu? Daca D-zeu nu are corp, cum de sunt picturi cu el? Ce facem in Rai? etc. Nici macar nu sti cine a scris primele litere din Biblie, si intrebi aberatii.Alta prostie este ca desi crestinii considera teoria big-bang o idiotenie, amuzant e ca si teoria lor se cam aseamana, cu un D-zeu care apare in nimic, de nici unde.Eu cred ca ce scrie in biblie ar putea fi o varianta mai inapoiata a big-bangului.

| LordRoman explică:

Intr-adevar sunt putini crestini adevarati, insa cred ca anume din cauza lor Dumnezeu nu a pus inca capat acestui veac

| LordRoman explică:

Zei, desigur ca exista, cine crezi ca a fost Zeus=Satan, dar afrodita =zeita demon Lilith, multimea zeilor=legiunile Satanei

| LordRoman explică:

Ma gindeam ca ateii au si ei putin respect si principii morale, nu stiu cum sa zic, sunteti rai, nu respectati opinia altora, cel putin tu nu, eu nu team injurat doar pentru ca nu crezi si nici nu te impun sa crezi, bafta

| LordRoman explică:

Un crestin nu are de ce sa se teama daca se aventureaza putin prin labirinturile ateilor. Va putea chiar sa inteleaga mai bine contorsiunile si frustrarile multor atei, care, dupa ce au bijbiit ani de zile dupa adevar, sa descopere surprinsi, ca la iesirea din labirintul vietii ii asteapta Creatorul universului si Izvorul Vietii