| 0PopaPorno a întrebat:

Eu cred ca Dumnezeu ar trebui sa judece oamenii dupa binele sau raul pe care il fac in lumea asta nenorocita,nu dupa cat de des merg la biserica,postesc, sau dau bani la popa, nu?

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai cine a zis ca ii judeca altfel decit dupa fapte? Bine, presupunind ca exista in forma de mosneag barbos care sta sa rupa bilete fiecaruia la intrarea in rai... bine, ala e sf. petrica cica, dar tot cam aceeasi chestie.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne judeca dupa faptele pe care le facem, tinand cont de normele biblice.

| NemNUZ a răspuns:

Bani, bani. Numai bogatii merg la beserica, batrani cu penseia de 300 de ron, nu? Unde scrie ca daca nu dai bani la popa mergi direct in iad? Postul il ti ca jertfa trupeasca.Adica nu bagi in tine numai mici si bere ( berea e totusi de post ). Daca ai crede ca exista un loc precum raiul ai sti ca nu ar merge acolo decat cei care merita si ar face orice pentru asta, nu de genul : Hai ca parca as vrea sa merg in rai.winking

| Mădă0611 a răspuns:

Cica raiul si iadul sunt stari sufletesti, o continuare a starii in care te afli in momentul mortii, raportata la dumnezeu, si parca e mai logic asa decat ce se stie in popor, din moment ce bine si rau nu exista, nimeni nu stie adevarul (care zeu e adevarat si ce vrea de fapt de la oameni), dar deloc profitabil pentru unii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si cum faci tu binele daca nu ai o credinta ca ceea ce faci e bine?

| sublime89 a răspuns:

Asa ar fi normal, daca am avea de-a face si cu un zeu normal. Din pacate, zeul crestin e cam sarit de pe fix, ca si cei care l-au inventat. Poti sa citesti biblia daca nu ma crezi.

| Alcyon a răspuns:

Crezi bine. De altfel, Iisus Hristos era clar contra fariseilor (ce se inchinau si dadeau bani la saraci, doar de ochii lumii).

| fllu07 a răspuns:

Dupa asta ii va si judeca. stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mantuirea nu se primeste cu bani, si nici prin fapte, ca sa nu se poata lauda nimeni.nu te-ai gandit ca mantuirea vine prin credinta? asa a fost mantuit talharul de pe cruce? in ultima clipa? si nu-ti trebuie credinta decat cat un bob de mustar? ca credinta presupune anumite fapte, si nu orice faradelege, e alta poveste. daca esti credincios, nu practici pacatul, nu-i asa? iar daca gresesti iti ceri iertare.

| Aiwendil a răspuns:

Pai asa si este. Oamenii sunt cei care judeca si inventeaza niste morale.
Dar pe timpuri oamenii pacatuiau foarte mult si simteu nevoia de a se curata de pacate si pentru ei salvarea era biserica,rugaciunea,postul, etc.
Acum oamenii nu mai pacatuiesc ca pe vremuri si nu mai e nevoie asa mare de asemea lucruri, dar si ele au importanta lor.E bine sa te duci la biserica pentru ca vrei, nu pentru ca esti obligat, la fel si cu postul sau rugaciunea.Mia mult apreciaza Dumnezeu cand spui o rugaciune din inima decat mecanic.

| pet555 a răspuns:

Da, ai dreptate. Dar de fapt, unii oameni merg des la biserica, postesc si dau bani degeaba. Oamenii vor fi judecati dupa credinta lor, nu dupa ritualuri sau "regulile" vreunei religii sau vreunui cult. Nici macar fiindca "au fost oameni buni" sau nu, ci dupa credinta lor, daca L-au primit sau nu pe Dumnezeu.

| digital7shady a răspuns:

O sa arzi in flacarile Iadului, la fundul lui Iisus. Da bani la popi!

Serios, ai 10 sau 50 de ani?

| ElenaRomann a răspuns:

Exact asa se va si intampla. Dumnezeu nu este nedrept.
"Credinta fara fapte moarta este".

| ElenaRomann a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a lasat Biserica si ea are rol cheie in mantuirea sufletului prin harul lui Dumnezeu care lucreaza prin ea, dar mantuirea sufletului tine in egala masura de faptele omului.
Jertfa pe cruce si harul incredintat de Dumnezeu Bisericii este contributia divina, fsptele reprezinta contributia omului.

| Gaaby a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu nu exista, si nicio alta divinitate!