| Madalina343 a întrebat:

Dumnezeu ii iubeste si pe oamenii care nu merg la biserica?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu iubeste pe toata lumea,iubeste toata omenirea insa El vrea ca sa venim la pocainta,sa-L urmam,sa citim Cuvantul Lui si sa respectam poruncile Lui,sa ducem o viata pe placul Lui.happy De iubit,iubeste insa nu uita ca e si drept,mai si mustra din cand in cand. Dumnezeu e exact ca un parinte. Iubeste,iarta,ajuta dar si mustra,e si drept.happy

Dumnezeu nu vrea neaparat sa te duci la o biserica ci vrea sa ai o relatie spirituala cu El,adica sa existe rugaciune,post,citit din Biblie,fapte bune,milostenie, viata curata, morala, inima curata, suflet curat...etc

Dar oricum El iti ofera liberul arbitru sa faci ce vrei..deci esti libera sa alegi orice cale dar nu uita ca Iisus Christos a zis:Eu sunt Calea, Adevarul si Viata nimeni nu vine la Tatal decat prin mine.

Pentru inceput iti recomand sa urmaresti slujbe religioase la tv, radio, pe internet...dar sa te si rogi Lui apoi. poate poate o sa mergi si la biserica. daca nu..nu e o problema majora doar ca ar trebui sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului si sa te spovedesti, neaparat...pentru BINELE sufletului tau, asa scrie in Biblie, sufletul spovedit si impartasit e sufletul care ii place Lui Dumnezeu.Dar sa stii ca mai mult conteaza Spovada si Impartasania deat sa mergi duminica de duminica la biserica..Mergi rar,dar mergi, incearca sa mergi.

Asta e valabil si pentru minehappy Ca si eu sunt in situatie asemanatoare cu a ta.

Mergi rar dar nu uita de Sf. Taine aducatoare de curatire, pace, liniste, vindecare.

Dar daca NU vrei si tot NU vrei..sa stii ca Dumnezeu vrea in principal ca tu sa fii bun,curat, altruist, generos, milostiv, vrea sa ai caracterul frumos nu neaparat sa iti faci zeci de cruci si sa mergi in fiecare duminica la biserica.

Pana la urma Dumnezeu vrea sa fim asa cum a fost Iisus.
Deci sa ne apropiem de comportamentul si modul de viata a Lui Iisus si totul e BINE.Nu mai trebuie, altceva, teoretic si practic.happy
E doar parerea mea.
Multa sanatate si o noapte linistita.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce legatura are biserica cu dumnezeu? Inafara aceleia ca se folosesc de povestea cu doamne-doamne pentru a stoarce de bani credulii?

| Doub a răspuns:

Yeeep.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Isi iubeste creatia, dar cei mai binecuvantati sunt cei care merg la biserica

| R0R0 a răspuns:

Dumnezeu ii iubeste pe toti.Dar totusi, ar fi bine sa mergi si la biserica.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mai ales.
Cei care nu merg la biserica au trecut deja testul de inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu isi iubeste toti copii, iar biserica ii asteapta cu drag.problema e; cat timp ai sa o faci? fiindca nu stii cand mori, si esti un vlastar al bisericii? in afara ei esti o uscatura.

| Jimtheghost a răspuns:

Dumnezeu iubeste pe toata lumea. Nu exista criterii dupa care se ghideaza.

| Iliotropion a răspuns:

Dumnezeu îi așteaptă pe toți cei care vor să vină la El.

| eternitate15 a răspuns:

Da.Dumnezeu iubeste pe toti oamenii.Si dragostea lui s a aratat prin faptul ca El l a trimis in lume pe Singurul lui fiu ca sa moara pentru pacatele noastre ca noi sa putem fi mantuiti si sa putem mosteni raiul.