| Antisistem11 a întrebat:

Evanghelia lui Ioan se refera in mod consistent la apostolul pe care Iisus il iubea.Care e semnificația acestui lucru? Nu era conștient evanghelistul ca asta ar putea naște interpretări nedorite?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia s-a străduit se pare să pună pe hârtie cât a putut de mult dintr-o tradiție orală. Având un favorit printre apostoli, Isus apare și el ca un om, cu slăbiciuni omenești, ceea ce nu este un lucru rău, căci mai taie macaroana la cei ce susțin că Isus era fără păcat.